Yandex Metrica

Son dakika: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç açıklaması

Son dakika: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Finlandiya ve İsveç açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamada ''Finlandiya tarafından olumlu açıklamalar geldi. Finlandiya'da olumlu gelişmeler yaşandı. İsveç'teki gibi provokasyonlar gerçekleşmedi. Biz NATO'nun genişlemesine karşı değiliz. Bizim İsveç ve Finlandiya ile kategorik endişelerimiz yok. Türkiye'nin endişeleri karşılanmalı. Sorunlu ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak adaletli olacak.'' dedi.

Gündem

23.01.2024, 20:22

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile ortak basın toplantısı düzenledi. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin konuşan Bakan Çavuşoğlu önemli mesajlar verdi. 

THY uçağından acil durum çağrısı: Uçak İstanbul'a geri döndü THY uçağından acil durum çağrısı: Uçak İstanbul'a geri döndü Haberi Görüntüle

İSVEÇ'E RET FİNLANDİYA'YA YEŞİL IŞIK

''Dün sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama aslında sürecin başından beri yaptığımız açıklamaların bir teyididir.'' diyen Bakan çavuşoğlu, ''İki ülkenin başvuru süreci başladığından beri Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu söylüyorduk. Sorunlu olan ülke ile daha az sorunlu bir ülke arasında ayrım yapmak adaletli bir yaklaşım olacaktır. Ancak iki ülkenin üyelik sürecinin birlikte yürütülmesi istendi. Bu nedenle 3'lü ahitname imzalandı. O günden beri Finlandiya bazı adımlar attı ancak İsveç'te olduğu gibi provokasyonlar yapılmadı. Finlandiya'da da NATO karşıtı isimler var.'' ifadelerini kullandı.

Ölümlü kaza sonrası firar eden Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı: Acılı aileden ilk açıklama Ölümlü kaza sonrası firar eden Eylem Tok ve oğlu ABD'de... Haberi Görüntüle

''BU KONUDA ADİL OLMAMIZ GEREKİYOR''

NATO'nun genişlemesine karşı olmadıklarına dikkat çeken Çavuşoğlu, ''Biz Türkiye olarak NATO'nun genişlemesine karşı değiliz. Bizim Finlandiya ve İsveç'le kategorik problemlerimiz yok, onların güvenlik endişelerini anlıyoruz. Türkiye'nin endişelerinin de sadece anlaşılması yetmez karşılanması gerekiyor. Finlandiya konusunda İsveç'ten bağımsız bir değerlendirmemiz olabilir diyor Cumhurbaşkanımız. Bu konuda adil olmamız gerekiyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanımız buna vurgu yapmıştır.'' dedi.

DMM'den akıl almaz Ruanda iddiasına cevap: 'Fotoğraflar 2018 yılında geri gönderilen Afganlara ait' DMM'den akıl almaz Ruanda iddiasına cevap: 'Fotoğraflar 2018 yılında geri... Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE'NİN ENDİŞELERİ KARŞILANMALI''

Finlandiya'ya yeşil ışık yakan Dışişleri Bakanı, ''Finlandiya tarafından olumlu açıklamalar geldi. Finlandiya'da olumlu gelişmeler yaşandı. İsveç'teki gibi provokasyonlar gerçekleşmedi. Biz NATO'nun genişlemesine karşı değiliz. Bizim İsveç ve Finlandiya ile kategorik endişelerimiz yok. Türkiye'nin endişeleri karşılanmalı. Sorunlu ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak adaletli olacak.'' şeklinde konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading