banner2

Son dakika! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Yunanistan ve AB'ye göçmen tepkisi

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Yunanistan uluslararası aykırı şekilde ve insan haklarını ihlal ederek geri itme politikasını devam ettiriyor. 19 masum insanın soğuğa terk edilerek ölmesinin sorumlusu Yunanistan'dır. Yunanistan kadar Avrupa Birliği’nin de suçu var. ' dedi.

Gündem 08.02.2022, 14:15 08.02.2022, 14:48
Abone ol

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Yunanistan'ın sebep olduğu göçmen krizi ve geri itme politikası nedeniyle tepki gösterdi.

'UÇUŞLAR 10'A ÇIKACAK'

Bakan Çavuşoğlu, "İstanbul Arabuluculuk Konferansı'na geçtiğimiz yıllarda Finlandiya'dan üst düzey katılım olmuştu. Bu kez Antalya'da bu toplantıyı gerçekleştirmek için öneride bulunduk, dostum Pekka da bunu kabul etti. Kendisini Antalya'da ağırlayacağız. Bugünkü görüşmelerde ikili ilişkilerimizi baştan sona ele aldık. Turizm önemli bir sektör. THY'nin Helsinki-İstanbul arasındaki uçuş sayısını daha önce 7'den 9'a çekmiştik. Önümüzdeki haftadan itibaren uçuş sayısı 10'a çıkacak. Bugün Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdik. Biz Helsinki ruhunu AB ile ilişkilerimizde tekrar canlandırmak istiyoruz. Biz bu noktada üstümüze düşeni yapmaya hazırız.'' dedi.

'DEVLET POLİTİKASI HALİNE GELDİ'

Bakan Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada ''Bu bir devlet politikası haline geldi. Devlet politikası haline gelmesinin birinci sebebi Frontex, Yunanistan’a yardımcı oldu.'' ifadelerini kullandı.

'19 MASUM İNSANIN SORUMLUSU YUNANİSTANDIR'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yunanistan uluslararası aykırı şekilde ve insan haklarını ihlal ederek geri itme politikasını devam ettiriyor" derken, ''Yunanistan kadar Avrupa Birliği’nin de suçu var. 19 masum insanın soğuğa terk edilerek ölmesinin sorumlusu Yunanistan'dır. Yunanistan uluslararası aykırı şekilde ve insan haklarını ihlal ederek geri itme politikasını devam ettiriyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!