Yandex Metrica

Son dakika: Antalya'daki teleferik faciasında iddianame hazır! Sanıklara rekor hapis talebi

Son dakika: Antalya'daki teleferik faciasında iddianame hazır! Sanıklara rekor hapis talebi

Son dakika haberleri... 12 Nisan'da Antalya'da meydana gelen 1 kişinin hayatını yitirmesine neden olan teleferik faciasında iddianame hazırlandı. Söz konusu iddianame 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. 36 sayfalık iddianamede 13 müşteki ve 12 şüpheli yer aldı. Sanıkların bilinçli taksirle ölüme sebep olmaktan 27 yıl hapsi istendi. 

Gündem

16.05.2024, 11:18

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 12 Nisan günü meydana gelen teleferik faciasında 1 kişi hayatını kaybederken 10 kişi de yaralandı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarma operasyonu 23 saat sürdü ve sağ salim herkes tahliye edildi.

Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin yürütülen soruşturmada, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz dahil 5 kişi tutuklandı.

Irak'ın kuzeyinde 5 PKK/YPG'lı etkisiz hale getirildi! Irak'ın kuzeyinde 5 PKK/YPG'lı etkisiz hale getirildi! Haberi Görüntüle

İDDİANAME HAZIRLANDI

Türkiye'nin günlerdir konuştuğu teleferik kazasında iddianame hazırlandı. Söz konusu iddianame 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. 36 sayfalık iddianamede 13 müşteki ve 12 şüpheli yer aldı. Sanıkların bilinçli taksirle ölüme sebep olmaktan 27 yıl hapsi istendi. 

Anneler Günü kutlaması için gidilen evde korkunç olay: Ölen de öldüren de 9 yaşında! Anneler Günü kutlaması için gidilen evde korkunç olay: Ölen de... Haberi Görüntüle

60 GÜNLÜK BAKIM 14 GÜNDE YAPILMIŞ

60 günlük bakım 14 günde yapılmış. Firma yetkilisi eksik yapılan bakımı ANET'e rapor olarak iletmiş. İddianamede devrilen direkte cıvataların paslandığı da yer aldı.

Öte yandan Antalya'da meydana gelen teleferik kazasıyla ilgili bilirkişi raporunun detaylarına ulaşıldı. TRT Haber'in ulaştığı rapora göre; yıllık periyodik bakımları yapan Anadolu Teleferik A.Ş'nin, Danimarka devleti Akreditasyon Kurumu'na akredite kuruluşların yayımlandığı sayfada bulunmadığı tespit edildi.

Son dakika... Türkiye'den BM'nin Filistin kararı hakkında ilk açıklama! Uluslararası topluma çağrı Son dakika... Türkiye'den BM'nin Filistin kararı hakkında ilk açıklama! Uluslararası... Haberi Görüntüle

BAKIM YAPAN VE DENETLEYEN FİRMA AYNI KİŞİYE AİT

Teleferiklerin yıllık bakımlarını yapan şirketin, yönetmelik gereği üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği saptandı. Ayrıca teleferiğin bakımlarını yapan firma ile denetimlerini gerçekleştiren firmanın aynı kişiye ait olduğu da tespit edildi.

Söz konusu raporda, bakım, onarım ve teknik hizmetlerden sorumlu Mega Tower A.Ş. çalışanlarının ustalık ve mesleki yeterlilik sertifikaları olmamasına rağmen çalışmalarına izin verildiği ifade edildi.

Erdoğan'ın imzasıyla yayımlandı: Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de Erdoğan'ın imzasıyla yayımlandı: Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de Haberi Görüntüle

MAKARA VE LASTİK DEĞİŞİMİ GİBİ İŞLEMLER KAĞIT ÜZERİNDE YAPILMIŞ

Kazanın gerçekleştiği 5 numaralı direkte makara ve lastik değişimi gibi işlemlerin kağıt üzerinde yapıldığı fakat savcılığa gönderilen bilirkişi raporunda somut bulgular doğrultusunda ekipmanın güvenli çalışmasının sürekliliğinin sağlanmadığı yazıldı.

Bahçeli'den Ayhan Bora Kaplan soruşturması yorumu Bahçeli'den Ayhan Bora Kaplan soruşturması yorumu Haberi Görüntüle

CIVATALAR SIKILMAMIŞ

Ayrıca bir kişinin hayatını kaybettiği kazadan günler öncesinde bakım yapıldığı belirtilmesine rağmen 5 numaralı direkteki cıvataların hiçbirinin sıkı olmadığı da bilirkişi raporuna yansıdı.

Kaza öncesi çevredekilerin teleferikte kıvılcım gördüğünü Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANET A.Ş'deki görevli tesis amirine söylemesine rağmen teleferiğin durdurulmadığı, sadece yavaşlatıldığı da ifade edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading