Yandex Metrica

Sitede Ara

Selçuk Bayraktar paylaştı: Bayraktar TB3 ve Akıncı kol uçuşunda

Selçuk Bayraktar paylaştı: Bayraktar TB3 ve Akıncı kol uçuşunda

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilmeye devam eden Bayraktar TB3 silahlı insansız hava aracı TCG Anadolu amfibi hücum gemisinden ilk uçuşuna gün sayıyor. TB3, test süreci hızla devam ederken Selçuk Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB3'ün kol uçuşuna dair görüntüler paylaştı. 

Gündem

22.05.2024, 23:35

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmesi yakın olan Bayraktar TB3'ün testleri tüm hızıyla devam ediyor. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından Bayrak TB3'ün kol uçuşu sırasında çekilen görüntüleri yayınladı. 

İlk kez Cumhuriyet'in 100. yılı kapsamında düzenlenen Atatürk Havalimanı’ndaki TEKNOFEST İstanbul’da boy gösteren Bayraktar TB3 baş döndüren bir test sürecinden geçiyor. 

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçim sonuçları | Hangi aday kaç oy aldı? Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçim sonuçları | Hangi aday kaç... Haberi Görüntüle

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ YAKINDA

Türk donanmasının amiral gemisi konumundaki TCG Anadolu amfibi hücum gemisinin ana silahlarından biri olması beklenen Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

Ankara'da kurban pazarı hangi ilçelerde, nerelerde olacak 2024? Ankara'da kurban pazarı hangi ilçelerde, nerelerde olacak 2024? Haberi Görüntüle

BAYKAR'DAN 33 ÜLKEYE İHRACAT BAŞARISI

Suriye, Karabağ, Irak, Libya ve Ukrayna gibi çatışma ve savaş bölgelerinde büyük bir başarı elde eden Bayraktar TB2, dünyada silahlı insansız hava araçlarıyla kazanılan ilk savaş olan Karabağ Savaşı'nda büyük başarılar elde etmişti. Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %83'ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı %99.3 olan Baykar, 1.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bayraktar TB2 SİHA için 32 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 8 ülke ile olmak üzere toplam 33 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading