Yandex Metrica

Öğretmenlikte yeni dönem! Önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak

Öğretmenlikte yeni dönem! Önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak

AK Parti’de yerel seçim sonuçlarına ilişkin istişare süreci devam ederken AK Parti'de MKYK toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti MKYK toplantısında bir sunum gerçekleştirdi. Bakan Tekin yaptığı sunumda, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yeni dönem öğretmenlik şartlarıyla ilgili detayları tek tek anlattı. Bundan böyle atama akademi puanıyla olacak.  

Gündem

25.05.2024, 10:27

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) iki gün önce toplandı. AK Parti Genel Merkezi'ndeki basına kapalı toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti MKYK toplantısında bir sunum gerçekleştirdi.

Bakan Tekin yaptığı sunumda, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yeni dönem öğretmenlik şartlarıyla ilgili detayları tek tek anlattı.

Sunumda öne çıkan başlıklar özetle şöyle:

Öğretmen adaylarının mesleğe başlamadan önce başarıyla bitirmesi gereken Milli Eğitim Akademisi’nde, adaylar bir yıl eğitim görecek. Bu eğitimlerde öğretmenlik meslek bilgisi, müfredatla sınırlı özel alan bilgisi ve branş ayrımı olmaksızın tüm öğretmenlere dil, tarih ve kültür konularında eğitim verilecek.

HDP'li Ferhat Encu'dan milli maç sırasında skandal paylaşım: Büyük tepki topladı HDP'li Ferhat Encu'dan milli maç sırasında skandal paylaşım: Büyük tepki... Haberi Görüntüle

ATAMA AKADEMİ PUANIYLA OLACAK

Milli Eğitim Akademisi’ne giriş KPSS puanı ile öğretmenliğe atama Akademi eğitimi başarı puanı ile yapılacak.

Adaylar teorik derslerde yazılı sınavla; uygulamalı derslerde uygulama yaptığı okulda danışman öğretmen ve akademi eğitim personeli tarafından ayrı ayrı değerlendirilecek. İki değerlendirmenin ortalamasına göre geçme notu alacak.

Son dakika: Putin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı kabul edecek Son dakika: Putin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı kabul edecek Haberi Görüntüle

23 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

Akademiye alınan öğretmen adaylarına yaklaşık 23 bin TL aylık ödeme yapılacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, bulundurmak; hayâsızca hareketler, müstehcenlik gibi suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkûm olanlar öğretmen olamayacak, görevde olup bu suçlardan mahkum olanların ceza türü ve süresine bakılmaksızın öğretmenlik mesleği sona erecek.

Vicdansız! Felçli babaya dayak: Bastonu elinden aldı dehşet saçtı Vicdansız! Felçli babaya dayak: Bastonu elinden aldı dehşet saçtı Haberi Görüntüle

AYNI EĞİTİM KURUMUNDA KAÇ YIL ÇALIŞABİLİR?

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda asgari ve azami çalışma süresi 3-12 yıl olarak belirlendi.

Akademi, görev başındaki öğretmenler için beşer yıllık dönemi kapsayan branş bazlı eğitimler oluşturulacak.

Milli Şuur Komisyonu, Türkiye’ye Yönelik Asılsız İddialar Komisyonu, Örtük Program Komisyonu, Millî Kalkınma Hamleleri Komisyonu, Kültür ve Gönül Coğrafyamız Komisyonu, Akdeniz ve Adalar Komisyonu kurulacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading