Yandex Metrica

Naci Görür İstanbul'un 3 ilçesini işaret etti: Acımadan kepçeyi vuracaksın

Naci Görür İstanbul'un 3 ilçesini işaret etti: Acımadan kepçeyi vuracaksın

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi. İstanbul'un 3 ilçesini işaret eden Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın” dedi.

Gündem

24.05.2024, 17:20

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçerken Türkiye beşik gibi sallanmaya devam ediyor.

Çifte felaketin ardından gözler olası Marmara depremine çevrilmişken uzmanlar, İstanbul'da 7 ve üzerinde bir depremin olacağı yönünde görüş bildirirken Naci Görür'den dikkat çeken bir çıkış geldi.

Güngören, Bahçelievler ve Bağcılar çevresinde havadan çekilen görüntüler ile betona boğulan şehrin adeta tablosu ortaya çıktı. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, açık ve yeşil alanların hiç olmadığı görüntüleri yorumladı.

CHP'li büyükşehir belediyesinde gerginlik: Memurlar eylem yaptı, çevik kuvvet çağrıldı CHP'li büyükşehir belediyesinde gerginlik: Memurlar eylem yaptı, çevik kuvvet çağrıldı Haberi Görüntüle

''HİÇ ACIMADAN KEPÇEYİ VURACAKSIN''

“O kentte veya o ilçede bina yoğunluğu ne kadar fazlaysa yıkım, ona bağlı olarak ölüm ve maddi zarar olma ihtimali o kadar fazla olur.'' diyen Naci Görür, ''Bu duruma izin veren ve onu öyle kabul eden anlayışta da bir yanlışlık var. İşin başında zaten öyle bir kent, öyle bir planlama zaten olmazdı. Ama olmuş, böyle bir hata yapılmış. Şimdi ne yapacağız diyorsanız; o ilçenin belediye başkanı, insanlarımız ölmesin diye önce yapı stokunu deprem dirençli mi, değil mi araştıracak. Bu araştırma sırasında deprem dirençli olmayanları ise ya yıkacak ya da güçlendirecek. Bunu belirledikten sonra yapılacak iş, insanları ölüme terk etmek olmayacağına göre, binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın. Ona göre de bir yasa çıkaracaksın. Bunun başka yolu yok. Yıktığın yerde de aynı şekilde, ev yapayım derseniz yanlış yaparsınız'' ifadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya rakam verdi! İşte Kurban Bayramı tatilinin 5 günlük acı bilançosu Bakan Yerlikaya rakam verdi! İşte Kurban Bayramı tatilinin 5 günlük... Haberi Görüntüle

''BİLEŞENLER DEPREM DİRENÇLİ YAPACAKSIN''

Kentsel döünüşümün öneminden bahseden Naci Görür, ''Kentsel dönüşüm binayı sadece yenilemek değil, planlamaktır. Kente zarar veren bütün bileşenleri deprem dirençli yapmaktır. Yapılacak şey, anlattığım gibi 6 bileşen üzerinde duracaksın. Çok yoğun bir bölgede, dönüşüm alanı yapacaksın. Dönüşüm alanında 10 bin ev yaptıysan, o kentin içinde 10 bin problemli evi yıkacaksın. Orayı ferahlatacaksın.'' dedi.

Reklam Kurulu, tüketicilerin yanında: Tam 20 milyon TL para cezası kesildi! Reklam Kurulu, tüketicilerin yanında: Tam 20 milyon TL para cezası... Haberi Görüntüle

''YEŞİL ALANLAR PARKA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ''

Yeşil alanların parka dönüştürülmesi gerektiğini belirten Naci Görür, ''Ve oradan çıkacak insanlara da ‘senin evin bu’ diyeceksin. O zaman halk da memnun olur. Halka tepeden bakarsan, uzak yerlere gönderirsen, halk onu istemez. İlçenin içerisinde güzel bir yerde usulüne uygun, ‘mis gibi deprem dirençli evler’ yaparsanız, o bölgeleri de yıkıp yeşil alana dönüştürürseniz kimse bir şey demez. En kötü durumda bile can güvenliği önemlidir. Kamu yararı önemlidir. Devlet şefkatli ve anlayışlı olmalıdır. Ne vatandaş rant peşinde koşmalı, ne de yönetimler rant peşinde olmamalıdır” şeklinde konuştu.

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading