Yandex Metrica

Sitede Ara

Muhtemel bir HDP-CHP iktidarında Türkiye'de neler yaşanır? 10 maddelik beka tehdidi

Muhtemel bir HDP-CHP iktidarında Türkiye'de neler yaşanır? 10 maddelik beka tehdidi

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, olası bir HDP-CHP iktidarı durumunda Türkiye'de yaşanması muhtemel gelişmeleri 10 maddede sıraladı.

Gündem

23.01.2024, 18:12

CHP ile HDP arasında ittifak süreci tezkere ortaklığıyla birlikte alenileşerek balayı döneminden evlilik dönemine evrildi. 

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, muhtemel bir CHP-HDP iktidarı durumunda Türkiye'ye nelerin beklediğini yazdı. Böyle bir ihtimale karşı 10 maddelik tahmin sıralayan Acet, şunlara dikkat çekti:

"Görüldüğü üzere HDP, CHP ile birlikte Türkiye’yi ortaklaşa yönetme iradesini açıkça belli etmiş oluyor.

Bu aşamada, bu yeni durum karşısında yani CHP ile HDP’nin otak bir geleceğe yelken açacakları iyice belli olduktan sonra bunun ne tür sonuçları olabileceği üzerinde kafa yormak önem arz ediyor.

Maddeler halinde gidelim:

1. Muhtemel bir CHP/HDP iktidarının doğal sonucu, PKK’nın ayrılıkçı gündemini hayata geçirmeye çalıştığı bölgenin CHP eliyle HDP’ye terk edilmesi/teslim edilmesi anlamına gelecektir.

2. Böyle söylememizin çok açık bir gerekçesi var: CHP o bölgede iddiası olan bir parti olmaktan çoktan uzaklaşmış durumda. O nedenle, şu an için fikren, muhtemel bir iktidar paylaşımında ise fiilen bu bölgeyi HDP’ye terk/teslim edecektir.

3. PKK’nın ayrılıkçı gündemini hayata geçirmeye çalıştığı bölgenin HDP’ye terk/teslim edilmesi demek, Türkiye’nin son 6 yıldır büyük mücadeleler vererek, bedeller ödeyerek elde ettiği kazanımların berhava olması anlamına gelecektir.

4. Korkutmak istemem ama dikkat çekmeyi özellikle isterim.

Muhtemel bir CHP/HDP iktidarının yakın sonuçlarından biri, Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD eliyle yürütülmekte olan PKK/YPG projesinin Türkiye topraklarına taşınması için yeni bir hareketlenmenin başlaması olacaktır.

5. Herkesin bildiği gibi çözüm sürecinin bitmesi ve 2015 yılının yaz aylarında PKK’nın devrimci halk savaşı adı altında hendekler kazarak başlattığı terör eylemlerinin temel amacı, Suriye’deki Rojava projesini Türkiye topraklarına taşımaktı.

6. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Suriye’deki YPG oluşumunu bir tehdit olarak görmediğini defalarca açık etti. “YPG mi bize saldıracak” dedi. Bunu, YPG’nin Suriye’den tüneller kazarak Türkiye’ye girip hendekler açıp, sivil insanların yaşadığı evleri tarumar etmesinden sonra söyledi üstelik. YPG mi bize saldıracak söylemi, PKK ile YPG’nin ayrı ayrı örgütler olduğunu bize yutturmaya çalışan Suriye’de görevli Amerikalı generallerin söylemiyle örtüşmüyor mu?

7. HDP’nin AK Parti’ye karşı siyasi rakip değil de, düşman gözüyle bakmasının temel nedeni, AK Parti misyonunun bölgenin HDP’leşmesini engelleyen tek siyasi misyon olması.

8. Ama bunu bir türlü başaramadılar. Kürtlerin tek partisi HDP olmalı diye düşündükleri halde, bunu direttikleri halde, dayattıkları halde başaramadılar. AK Parti Kürtlerin kitlesel olarak oy vermeye devam ettiği ikinci parti olma kabiliyetini korudu.

9. AK Parti, Türkiye’nin her tarafından kitlesel olarak oy almayı başarabilen tek parti. Tunceli dışında bütün illerde ya birinci ya ikinci parti konumunda olageldi. Bu oy potansiyeli elbette iktidarla birleşince bir anlam ifade ediyor.

Ama bu durumun kendi içinde taşıdığı bir siyasi mesaj da var. Etnik ve mezhebi ayrışmaların hat safhaya ulaştığı Ortadoğu coğrafyasında AK Parti’nin bir takım hatalarına, eksiklerine rağmen bu misyonu, Türkiye’nin iç bütünlüğünün bir çimentosu olmaya devam ediyor.

10. Yine korkutmak istemem ama yine dikkat çekmek isterim. CHP/HDP ortaklığının iktidara gelmesi, Türkiye için beka tehdidinin bu defa püskürtülmesi daha da zorlaşacak şekilde ‘tetiklenmesi’ anlamına gelebilir."
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading