Yandex Metrica

MİT'ten vatandaşlara casusluk uyarısı! Uzman isim değerlendirdi: Neden casusların hedefinde Türkiye var!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), "Casusluk nedir?" başlığıyla yayınladığı video ile vatandaşları casusluk faaliyetlerine karşı uyardı. Mit'in vatandaşlara 'Casusluk ağına düşmeyin' uyarısından sonra canlı yayında konuşan Prof. Dr. Ali Murat Kırık, "benim verilerim çalınsa ne olur" düşüncesiyle hareket edilmesinin son derece tehlikeli olduğunu belirterek uyardı. Kınık ayrıca casusların hedefinde neden Türkiye'nin olduğunu da açıkladı.     

Gündem

19.05.2024, 09:18

MİT'in internet sitesinde yayınlanan videoda, istihbaratın çok geniş bir hedef kitlesi, çok yönlü çalışma kolları ve çok boyutlu hedefleri bulunduğuna işaret edilerek, "İstihbarat çalışmalarında sıklıkla başvurulan casusluk faaliyetinin küresel bir tanımı yoktur." ifadesi kullanıldı.

Diyanet, Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Diyanet, Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Haberi Görüntüle

"HER ÜLKE KENDİ İÇ HUKUKUNDA CASUSLUK FAALİYETLERİNE YER AYIRIR"

Casusluk faaliyetinin "algılama, uygulama ve yargılama" noktasında farklı anlamlara sahip olduğu ve bunun neyin casusluk olarak kabul edildiğine yönelik hukuki farkları ortaya çıkardığı anlatılan videoda, her ülkenin kendi iç hukukunda casusluk faaliyetine yer ayırdığı aktarıldı.

Cumhurun liderleri bayramlaştı! Erdoğan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü! Cumhurun liderleri bayramlaştı! Erdoğan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü! Haberi Görüntüle

"ŞÜPHELİ HAREKETLERLE KARŞILAŞTIĞINIZDA HIZLA EMNİYET BİRİMLERİNE HABER VERİN"

Videoda  hasım istihbarat servislerinin organize suç ve terör örgütlerini de casusluk amacıyla kullanabildiği belirtilerek, vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu:

Bilinçli ya da bilinçsiz şekilde yabancı ülke istihbarat mensuplarına yardımcı olmanın bir suç olduğu bilinmelidir. Tanımadığımız kişilerin yönelttiği irdeleyici, şüpheli ve hassas içerikli sorulara cevap vermeden önce soruyu soranın kim olduğu sorgulanmalıdır. Şüpheli hareketlerle karşılaşılması durumunda ivedilikle emniyet birimlerine haber verilmelidir.

Vatandaşlarımız 'www.mit.gov.tr'nin ana sayfasında yer alan 'nasıl yardım edebilirsin' kısmından, önemli gördüğü, şüphelendiği veya ihbar etmek istediği hususları paylaşabilmektedir. Toplumumuzun yüksek ahlak değerlerini suistimal ederek ülkemiz aleyhine bilgi toplama arayışına girişen istihbarat uzantılarına imkan tanımamanın bir vatandaşlık görevi olduğu unutulmamalıdır."

AK Parti MYK toplandı! Masada kritik başlıklar var AK Parti MYK toplandı! Masada kritik başlıklar var Haberi Görüntüle

NEDEN HEDEFTE TÜRKİYE VAR?

Konuyla ilgili CNN Türk ekranlarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ali Murat Kırık casusların neden Türkiye'yi hedef aldıklarını anlattı;

Biliyorsunuz Orta Doğu açısından da değerlendirdiğimizde, Avrupa açısından da değerlendirdiğimizde kilit bir noktada yer alıyor. Dolayısıyla bunun karşılığı da ister istemez tabii ki bu tarz casusluk faaliyetlerinin merkezinde olması olacaktı.

Hierarchy 2. sezon ne zaman? Netflix Hiyerarşi dizisi yeni sezon çıkacak mı? Hierarchy 2. sezon ne zaman? Netflix Hiyerarşi dizisi yeni sezon... Haberi Görüntüle

"SOSYAL MEDYADA ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE CASUSLUK FAALİYETLERİ VAR"

Şu anda da sosyal medyada çok yoğun şekilde bu casusluk faaliyetlerinin yaşandığını, meydana geldiğini görüyoruz. Özellikle kendilerini polis olarak tanıtan, savcı olarak tanıtan ya da yurt dışında işte Amerikan askeri, İngiliz askeri olarak tanıtan kişilerin çok yoğun olduğunu görüyoruz."

Kavurucu sıcaklar geliyor! 40 dereceyi geçecek: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Kavurucu sıcaklar geliyor! 40 dereceyi geçecek: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Haberi Görüntüle

"BAZEN CASUSLARA KENDİ ELLERİNİZLE BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ"

Bunlardan bir tanesi kendi elimize verdiğimiz veriler. Zaten açık kaynak istihbarat dediğimiz bir kavram vardır. Açık kaynak istihbaratı sosyal medya mecraları, internet siteleri, uygulamalarda bıraktığımız dijital izler, kendi elimizde bıraktığımız bu uygulamalar ister istemez tabii ki casusluk amacıyla kullanılıyor."

Bahçeli'den bayram mesajı: Davamızı terörize etmeye kalkanlar ağır bedel ödeyecek Bahçeli'den bayram mesajı: Davamızı terörize etmeye kalkanlar ağır bedel ödeyecek Haberi Görüntüle

BİLGİLERİYLE GÖZ BOYAYACAK KİŞİLER KARŞINIZA ÇIKABİLİR

İnternet ortamında dolaşırken karşımızdaki kişilerle sohbet sırasında nasıl davranmamıza değinen Murat Kırık; "Bir de internet ortamından bizimle ilgili belge almak isteyen, bilgi toplamak isteyen kişiler var. Şimdi diyebilirsiniz ki bir kişi bana yazsa ne olur? 

Bu tarz profilli kişiler bir anda takibi almaya başlıyorlar, benimle sohbet etmeye başlıyorlar. Nasılsın, iyi misin? Ben Amerika'da çalışıyorum. Amerikan ordusunda çalışıyorum.

Türkiye'ye gelmek istiyorum. Türkiye'de çok güzel hayat şartları olduğunu gördüm. Bana bunlarla ilgili bilgi verir misin? Vesaire diyorlar.

Bu da aslında bir casusluk faaliyeti. Çünkü istihbarat demek hem açık kaynak hem kapalı kaynak istihbarat. Bazen bizim bıraktığımız bu noktadaki dijital izler çok ciddi sorunları beraberinde getiriyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'i kabul etti: 3 saat süren görüşmede Erdoğan ne sözü verdi? Cumhurbaşkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'i kabul etti: 3 saat... Haberi Görüntüle

"BİR OYUN UYGULAMASI CASUS BİR PROGRAM OLUR"

Ayrıca telefon veya bilgisayar kullanırken paylaştıklarımıza ve indirdiğimiz uygulamalara çok dikkat etmemiz gerektiğini belirten Kırık; Paylaşımlarımıza da artık bugün iki kere dikkat etmemiz lazım. Kullandığımız uygulamalar, hatta aldığımız cep telefonları bunlar bile aslında casusluk amacıyla kullanılabilir.

Bazen bir uygulama indiriyoruz. Bu uygulamaya diyoruz ki işte eğlenceli bir uygulama, bir oyun görünümü bir uygulama. Aslına bakarsanız bu bir casus uygulama olabiliyor. Biz hep dolandırıcılardan korkuyoruz.

Serdar Ortaç tanıdıklarından 5 bin TL mi istedi? Serdar Ortaç'ın evine haciz mi geldi? Serdar Ortaç tanıdıklarından 5 bin TL mi istedi? Serdar Ortaç'ın... Haberi Görüntüle

"ÇOCUKLARA KENDİ YAŞTILARIYMIŞ GİBİ DAVRANIYORLAR"

Yani dolandırıcılar bu bilgileri almak istiyorlar, bizim hesaplarımızı boşaltmak istiyorlar. Yani benim telefonumdaki bütün dataya ulaşabiliyorlar mı?

Çünkü yaş grubu fark etmeksizin eğer ulaşıyorlarsa çok basit bilgileri ne yapacaklar ki? Çocuklara da aynı durumu gerçekleştiriyorlar. Çocuklarla da kendi yaşıtlarıymış gibi gösteriyorlar.

Bodrum cepleri boşaltmayı devam ediyor: Plaja giriş 3000 TL, lahmacun 1000 TL! Bodrum cepleri boşaltmayı devam ediyor: Plaja giriş 3000 TL, lahmacun... Haberi Görüntüle

"İSRAİL'İN PEGASUS YAZILIMI ÖNEMLİ KİŞİLERİ DİNLEMİŞTİ"

Hatta bu geçmişte biliyorsunuz İsrail'in NSO firmasının Pegasus isimli bir casus yazılımı vardı. Bu casus yazılımı ülkelerin, devletlerin liderlerini dinledi. Bunları da yine CNN Türk ekranlarında bildiğiniz üzere uzun uzadıya konuşmuştuk. dedi.

İş insanı Kaya Sabancı'ya yumruklu saldırı: Apar topar hastaneye kaldırıldı İş insanı Kaya Sabancı'ya yumruklu saldırı: Apar topar hastaneye kaldırıldı Haberi Görüntüle

BENİM KİŞİSEL VERİLERİMİN ÇALINMASINDAN NE OLACAK DEMEYİN

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Profesör Dr. Ali Murat Kırık, ülkede 86 milyon kişinin olduğunu ve çoğunluğun bu şekilde düşünmesi durumunda elde edilen verilerin toplanıp yapay zekaya analiz ettirilme riskinin olduğunu vurguladı. 

Bunun sonucunda oluşabilecek risklere değinen Murat Kırık, 2016 yılında gerçekleşen ABD seçimlerindeki manipülasyonu örnek gösterdi. Yani elde edilen verilerimiz ile aynı riskin yıllar sonra ülkemizde de ortaya çıkabileceğini, bu nedenle uygulamaları kullanırken "benim verilerimden ne olur" denilmemesi gerektiğini belirtti.

AK Parti'den DEM Parti'nin yangın iddialarına yanıt: 'Açıklamalar tamamen asılsız' AK Parti'den DEM Parti'nin yangın iddialarına yanıt: 'Açıklamalar tamamen asılsız' Haberi Görüntüle

"ARTIK DİJİTAL DÜNYA ÇOK CİDDİ BİR RİSK"

Dijital Dünyanın artık çok büyük bir risk olduğunu belirten Murat Kırık, bu konuda ciddi önlemler alınması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

Artık dijital dünya çok ciddi bir risk. Bu tarz risklere karşı karşıya kalmamak adına yerli milli uygulamalar, yazılımlar kullanılmasının son derece önemli oldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading