SON DAKİKA

Sitede Ara

Milli Savunma Bakanı açıkladı: ABD ile kritik görüşme yarın!

Milli Savunma Bakanı açıkladı: ABD ile kritik görüşme yarın!

Milli Savunma Bakanı Akar, gazetecilerin sorularını yanıtladığı toplantıda Afganistan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı hakkında yarın ABD'li mevkidaşı Lloyd James Austin ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyledi.

Gündem

23.01.2024, 21:57

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işletilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik görüşme trafiğinin devam ettiğini belirtti ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile yarın bu yönde telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini açıkladı.

Akar değerlendirmelerinde Afganistan'ı "Asya'nın kalbi" ve kritik öneme sahip bir ülke olarak nitelendirdi ve Türkiye ile Afganistan arasındaki köklü tarihi ve kültürel bağlara vurgu yaptı.

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına yönelik 2002'de ilk göreve başlandığı andan itibaren NATO'nun Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvvetine, 2015'ten itibaren de Kararlı Destek Misyonu'na katkı sağlamayı sürdürdüğünü sözlerine ekleyen Milli Savunma Bakanı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) halihazırda Kabil Eğitim Yardım Danışmanlık Komutanlığı görevini yerine getirmeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Sevgililer günü buluşması cinayetle bitti! Önce öldürüp gömdü sonra kendini... Haberi Görüntüle

ŞU ANA KADAR HERHANGİ BİR KARAR ALINMADI

Konuşmasında Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenliğinin sağlanması ve işletilmesinin Afganistan'ın ve Afgan halkının geleceği açısından büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Akar, "Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz konusunu çalışıyoruz." dedi. Bu konu ile alakalı Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen teknik heyetle görüşmelerin yapıldığını sözlerine ekleyen Akar, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi'nde ifade ettiler, bazı şartlar, konular var. Biz bu konuda bir niyet belirttik. Bu şartların oluşması halinde kalabileceğimizi ifade ettik. Bu manada çeşitli ülkelerle temaslarımız sürüyor. Bir taraftan BM, NATO nezdinde bazı siyasi kararlar alınması, Afganistan hükümetiyle bir anlaşmaya varılması, diğer taraftan siyasi, mali ve lojistik destek konularında çeşitli ülkelerle temaslarımız sürüyor. Bu arada ABD'lilerle temaslarımız devam ediyor. Şu ana kadar alınmış kesin bir karar yok. Fakat temaslar devam etmekte. Afganistan bizim kardeşimiz. Onların sulhu, sükunu, huzuru ve güvenliği bakımından yapacağımız ne varsa şimdiye kadar yaptık, bundan sonra da aynı doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz."

Seçmen kağıtları ne zaman, hangi tarihte dağıtılacak 2024? YKS Seçmen... Haberi Görüntüle

AFGANİSTAN İZOLE BİR DEVLET HALİNE GELEBİLİR

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının 6 yıldır Türkiye tarafından işletildiğine işaret eden Akar, "Havalimanının açık olması, çalıştırılması lazım. Bunun bilincindeyiz. Havalimanı çalışmadığı takdirde büyükelçilikler çekilecek, böylesi bir durumda Afganistan, izole bir devlet haline gelecek, uluslararası ilişkiler bakımından çok ciddi sıkıntılar yaşayacak. Bununla birlikte havalimanı rasyonel şekilde çalışmazsa eğitim, sağlık, ticaret için yurt dışına gitmek zorunda olanlar ne yapacak? Bir devletten bahsediyoruz. Bunların Afgan kardeşlerimizin huzuru, refahı ve gelişmesini de olumsuz etkileyecektir. Ülkemiz ve Afganistan'ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Amacımız, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işletilmesi konusunda yarın ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini kaydetti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading