SON DAKİKA
MGK sona erdi! Sınır ötesi operasyon öncesi NATO'ya uyarı! Yunanistan detayı dikkat çekti

MGK sona erdi! Sınır ötesi operasyon öncesi NATO'ya uyarı! Yunanistan detayı dikkat çekti

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında terörle mücadele ve Suriye operasyonu gündemleriyle toplandı. Yaklaşık 3 saat 10 dakika sürdü. Bildiride NATO uyarıldı ve "Müttefiklerimiz, FETÖ ve tüm isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK-PYD/YPG ile mücadelede Türkiye'nin yanında yer almaya ve destek vermeye davet edilmiştir" denildi. Ayrıca bildiride Yunanistan ilişkin kışkırtıcı eylemlerden vazgeçmesi konusunda uyarı yapıldı.

Gündem

23.01.2024, 19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantı sonrası yazılı açıklama geldi. Bildiride "Operasyonlar hakkında bilgi sunuldu, tedbirler görüşüldü" ifadeleri yer aldı.

Millî Güvenlik Kurulu, 21 temmuz 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır. Toplantıda;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.

Türkiye'nin en yaşanabilir şehirleri açıkladı: O il ilk sırada! Haberi Görüntüle

15 TEMMUZ VE FETÖ VURGUSU

2. 15 Temmuz darbe girişiminin faili terör örgütü FETÖ ile mücadelede gelinen aşama değerlendirilmiş; Türkiye’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan bütün odaklar ve terör örgütleriyle iş birliği içerisinde olan bu ihanet şebekesinin tamamen bertaraf edilmesi yönündeki çabaların kararlılıkla sürdürüleceği bir kez daha güçlü bir şekilde teyit edilmiştir.

Dünyanın en kısa kadını ile en uzun adamı buluştu! Ortaya... Haberi Görüntüle

NATO'YA ÖNEMLİ ÇAĞRI

3. Madrid’de gerçekleştirilen NATO liderler zirvesi ve neticeleri tüm detayları ile ele alınmış; Türkiye’nin yetmiş yıldır mensubu olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde ve samimiyetle yerine getirdiği hatırlatılarak, aynı yaklaşımı ittifakın diğer üyelerinden de beklediği vurgulanmıştır. Bu kapsamda müttefiklerimiz, FETÖ ve tüm isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK-PYD/YPG ile mücadelede Türkiye’nin yanında yer almaya ve destek vermeye davet edilmiştir.

İstanbul'da yarın okullar tatil mi 15 Şubat? İstanbul'da yağışlardan ötürü... Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN'A UYARI

4. Uluslararası hukuku hiçe sayarak iyi komşuluk ve müttefiklik ilişkilerinin hilafındaki tutumunu ısrarla sürdüren Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Yunanistan yönetimine ayrıca; düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atan, insan hakları ve insancıl hukuka aykırı  faaliyetlerine bir kez daha son verme çağrısında bulunulmuştur.

5. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde iki devletli çözüm vizyonuna güçlü destek beyan edilmiştir.

İstanbul Beykoz'da bulunan kibrit fabrikasında yangın çıktı! Olay yerine çok... Haberi Görüntüle

UKRAYAN RUSYA SAVAŞI

6. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın daha fazla can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an önce sona erdirilerek kapsamlı ateşkes ilan edilmesi yönündeki çağrımız tekrarlanmış; bu kapsamda Türkiye’nin kalıcı barışın tesisi ile küresel çapta bir gıda krizine dönüşmekte olan meselenin çözümü istikametindeki gayretlerinin devam edeceği belirtilmiştir.

7. Koronavirüs salgını ve ardından dünya genelinde yaşanan çatışmalarla derinleşen küresel ekonomik krizin, genişleyen siyasi ve sosyal etkileri tüm boyutlarıyla değerlendirilmiş, ülkemizin gelecekte ortaya çıkması muhtemel tehditlere karşı her alanda güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirler gözden geçirilmiştir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading