SON DAKİKA
MASAK raporları beklenmeyecek! AK Parti'den fenomenleri ilgilendiren yeni düzenleme!

MASAK raporları beklenmeyecek! AK Parti'den fenomenleri ilgilendiren yeni düzenleme!

Son günlerde Dilan Polat gibi kara para aklama suçuyla gündemde olan yüzlerce fenomen için AK Parti yeni bir torba yasa üzerinde çalışmaya başladı. Buna göre kara para akladığı tespit edilen fenomenlerle ilgili soruşturma sürecinin daha hızlı yürütülmesi için Ceza Muhakemesi Kanunu’nda bazı değişiklikler yapılması planlanıyor.

Gündem

09.02.2024, 17:03

AK Parti, son günlerde Dilan Polat gibi kara para aklama suçuyla gündemde olan fenomenler için harekete geçti. Bu kapsamda, soruşturma süreci başladıktan sonra MASAK raporu beklenmeden fenomenlerin şirket ya da mal varlıklarına geçici tedbir konulması gündemde.

Son dakika: Erzincan'da maden ocağındaki soruşturmada yeni gelişme: Türkiye müdürü... Haberi Görüntüle

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNE DÜZENLEME 

AK Parti, geçtiğimiz mart ayında Meclis’ten geçen 7. yargı paketinin ardından Adalet Bakanlığı’nı ilgilendiren yeni bir torba yasa üzerinde çalışmaya başladı. Yeni yılda yerel seçimler öncesi Meclis Başkanlığı’na sunulması ve 40 maddeyi aşması beklenen yeni yargı paketinde, “kara para aklama” suçuna karıştıkları iddia edilen sosyal medya fenomenleri ile ilgili çok önemli bir düzenleme üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Şenol Güneş Güney Kore Milli Takımını mı çalıştıracak? Güney Kore... Haberi Görüntüle

MASAK RAPORU BEKLENMEYECEK 

Buna göre kara para akladığı tespit edilen fenomenlerle ilgili soruşturma sürecinin daha hızlı yürütülmesi için Ceza Muhakemesi Kanunu’nda bazı değişiklikler yapılması planlanıyor. Bu kapsamda, soruşturma süreci başladıktan sonra MASAK raporu beklenmeden fenomenlerin şirket ya da mal varlıklarına geçici tedbir konulması gündemde.

"GERÇEĞE AYKIRI BELGE DÜZENLEMELERİ VAR"

AK Parti kurmayları, çalışmayla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu; 

Görünürde yasal ticari bir faaliyetmiş izlenimini veren işler yapılıyor ama arka planda terörün finansmanı ve kara para aklanmasına yönelik bir faaliyet yürütülüyor. Soruşturmayla beraber suça konu edilen veya suçtan elde edilen bir malvarlığı ortaya çıkıyor. Dilan Polat olayında olduğu gibi bu bir şirket ama biliyoruz ki normal bir satış, ticari bir faaliyet yok ortada. Aslında sürekli ortada dönen havaleler, kara para aklama, yüksek faturalar ve gerçeğe aykırı belge düzenlemesi var.

Kredi kartlarında taksit olmayacak mı, kaldırıldı mı 2024? Kredi kartı... Haberi Görüntüle

"MASAK RAPORU DOĞRULTUSUNDA KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRLEBİLİR"

Bu suçlardaki esas konu, soruşturma işleminin hızlandırılması. Süreç nasıl işliyor? İhbar geliyor, soruşturma başlatılıyor, MASAK’a yazı yazılıyor. MASAK raporu gelince harekete geçiliyor. Bunlar saatlik, saniyelik para işlemleri. Böyle bir şüphe ortaya çıktığında doğrudan tedbir uygulanabilmeli. MASAK’a bu durumu hızlandırmak için belli bir süre de verilebilir. Mesela ‘15 gün ya da 1 ay içinde MASAK raporu doğrultusunda karar yeniden gözden geçirilebilir’ denilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading