SON DAKİKA
Mansur Yavaş'ın bir oyunu daha ortaya çıktı: EYT'yi ben çözerim demişti kendi personelinin hakkını bile vermedi!

Mansur Yavaş'ın bir oyunu daha ortaya çıktı: EYT'yi ben çözerim demişti kendi personelinin hakkını bile vermedi!

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ın bir algı oyununu daha ortaya çıkardı. Yerel seçimler öncesinde oy toplamak için  “EYT sorununu ben çözeceğim” diyerek vatandaşı kandıran  Yavaş'ın, ABB iştiraki olan şirketlerde çalışan personelin haklarını vermediği tespit edildi. 

Gündem

23.01.2024, 21:48

Yerel seçimler öncesi oy toplamak için “EYT sorununu ben çözeceğim” diyerek çeşitli vaatlerde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın, ABB iştiraki olan şirketlerde çalışan personelin hak edişlerini ayırmadığı, ihbar tazminatlarına göz diktiği, SGK ve vergi borçlarını bile ödeyemediği ortaya çıktı.

'Umudunu yitirme Hatay geri döneceğiz' demişlerdi! Yerle bir olan şehir... Haberi Görüntüle

"YAVAŞ KENDİ BORÇLARINI BİLE ÖDEYEMEZ HALDE"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, "Sayıştay raporları incelendiği zaman 'EYT'yi ben çözerim' diyen Sayın Yavaş'ın yönettiği şirketler bırakın EYT'lilerin haklarını ödemeyi, kendi borçlarını bile ödeyemez halde. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından EYT mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımızın sorunu kalıcı bir çözüm ile çözüldü." dedi.

DMM İsrail'in yalanını çürüttü: Herzog'un 'Yahudilerin Sonu' adlı kitapla yaptığı... Haberi Görüntüle

PERSONEL YAVAŞ'I MAHKEMEYE VERDİ 

Bugün ABB'ye ait ASKİ, BELKA, BEL-PA, BUGSAŞ, PORTAŞ ve ANFA'da çalışan işçiler için kıdem tazminatının bile karşılanmadığın söylediği AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, "Hatta söz konusu şirketler ödeyemediği SGK ve vergi borçları yüzünden sürekli faiz ve ceza ödemek zorunda bırakılmış. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından EYT mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımızın sorunu kalıcı bir çözüm ile çözüldü. Atılan adım sonrası ABB'de çalışan yüzlerce işçi emeklilik hakkı kazanırken hatırlarsanız Yavaş bu personelinin haklarını bile ödemedi. EYT'den emekli olan 500 personel o dönem devlet tarafından bağlanan emekli maaşlarını, Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerini bile alırken Yavaş hala haklarını vermemişti. Emeklilik hakkı kazanan personeller önce konuyu CİMER'e taşıdı ardından da Yavaş'ı mahkemeye vererek haklarını almak için hukuki süreç başlattı. Bunların hepsini biz belgeleri ile gündeme getirdik. Bunun üzerine Sayın Yavaş tepkilerin azalması için anında emeklilere yardım yapacağını söyleyip bir kez daha Ankaralıları kandırmaya çalıştı." açıklamasında bulundu.  

2024 Üniversite sınavı ne zaman başlayacak? KPSS oturumları ne zaman?... Haberi Görüntüle

"ALGI OPERASYONUYLA PERSONELİNİ KANDIRDI"

Yavaş'ın yaptırdığı anketlerle güncel sorunları öğrenip ona göre algı çalışması yaptığının altını çizen AK Partili  Özcan, "Sayın Yavaş 5 yıldır Ankara'ya tek bir vizyon proje yapamadı. Sayıştay raporları incelendiği zaman 'EYT'yi ben çözerim' diyen Sayın Yavaş'ın yönettiği şirketler bırakın EYT'lilerin haklarını ödemeyi, kendi borçlarını bile ödeyemez halde. Sadece algı ile Ankaralıları kandırmaya çalıştı.

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, konuyla ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti; 

Yavaş 2022 yılı Sayıştay raporlarına göre ABB'ye ait hemen hemen bütün şirketleri yüksek oranda SGK ve vergi borcuna sokmuş durumda. Bugün ASKİ'de çalışan işçilerin kıdem tazminatı karşılığı ayrılmadığına değinilmiş. Ayrıca yine ASKİ üzerinden Şirket İşçilerine Ödenen Kıdem Tazminatlarının Rücu Edilmediğine vurgu yapılmış. Bununla da yetinmeye Yavaş nakit sıkıntısına soktuğu BELKA'nın vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarını zamanında ödeyemediği için yüksek tutarlarda gecikme faizine muhatap olduğu tespit edilmiş.

Bazı insanlara güvenmeyeceksin demişti! Taksicinin katili hakim karşısında! Haberi Görüntüle

İŞÇİLERİN SGK BORCU BULUNUYOR 

Sayıştay raporlarında BEL-PA'da çalışan işçiler için ayrılması gereken kıdem tazminatı karşılıklarının ayrılmadığı vurgulanırken şirketin de yüksek miktarda vergi ve SGK borcu olduğu belirtiliyor. Buna rağmen Sayın Yavaş bu borçların ödemesini geciktirdiği için şirketin yüksek miktarda gecikme bedeli, faiz, gecikme zammı gibi ilave maliyetler ödediğine değinilmiş.

Esenyurt'ta yeni gelişme: DEM Parti ilçe merkezinde yakalanan 2 şüpheli... Haberi Görüntüle

KIDEM TAZMİNATLARI AYRILMAMIŞ 

Raporları incelemeye devam ettiğimizde bilindiği gibi BUGSAŞ borcu yüzünden şirket sermayesinin tamamının karşılık kaldığına ve batağa sürüklendiğini belirlemiştik. Ayrıca BUGSAŞ'ta da kıdem tazminatı karşılıklarının ayrılmadığını gördük. PORTAŞ'ın mali kayıtlarının incelendiği Sayıştay raporlarında, şirketin yükümlülüklerin zamanında yerine getirilmemesi nedeniyle yüksek miktarda gecikme cezası ve idari para cezası ödediği ortaya çıkmış ve şirketin 2 Milyon 359 Bin 813 TL zarara sokulduğu anlaşılmıştı. Bununla beraber EYT üzerinden algı oluşturan Sayın Yavaş'ın bu şirkette çalışan personellerin de kıdem tazminatı karşılıklarını ayırmadığı görülüyor.

İSKİ İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANLARI 12 ŞUBAT 2024 / İstanbul'un... Haberi Görüntüle

"HANGİ YÜZLE ADAY OLUYORSUN"

Bilindiği üzere Sayın Yavaş sayesinde ANFA ticari hayatını sürdüremez hale getirildi. Ancak raporu incelediğimizde yetim hakkı, kul hakkı diye konuşan Sayın Yavaş'ın alın teri dökerek çalışan personelin ihbar tazminatı ödemelerine göz diktiğini gördük. Sayıştay'ın raporunda görülen bulguda Sayın Yavaş'ın şirkette çalışan işçilerin ihbar tazminatı ödemelerinde günlük ücreti eksik belirlediğine değinmiş. 5 yıldır Ankara'yı yönetemedin, ABB'yi batırdın. Hala hangi yüzle aday oluyorsun Sayın Yavaş?"

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading