SON DAKİKA
Mahkeme TTB kararını verdi: Görevden alındılar

Mahkeme TTB kararını verdi: Görevden alındılar

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesi talebiyle açılan dava Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından karara bağlandı.

Gündem

23.01.2024, 21:47

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında terör örgütü PKK ile bağlantılı bir televizyonda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. Fincancı, görüntülerin ortaya çıkmasının ardından İstanbul'da gözaltına alınmış ve 27 Ekim 2022'de Ankara'da tutuklanmıştı.

Fincancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, TSK'nın meşru müdafaa kapsamındaki legal faaliyetleri ile terör örgütünün illegal faaliyetlerini bağdaştırma suretiyle "terör örgütü propagandası" yaptığı belirtilmişti. Savcılık, sanık Fincancı'nın 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete tepki: Gündemleri kupon belediyeleri kimin yöneteceği Haberi Görüntüle

GÖREVDEN ALINDILAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ayrıca Fincancı ve TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmaları talebiyle bir davaname hazırlayarak, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesine göndermişti. İşte o davanın karar duruşması bugün yapıldı.

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasına TTB Merkez Konseyi üyeleri ve avukatları katıldı. Sanıkların avukatları başsavclığın görevden alma ile ilgili talebinin reddedilmesini istedi. Davalıların beyanları dinlendikten sonra duruşmaya ara verildi. Aranın ardınan karar açıklandı. Hakim, davanın Şebnem Korur Fincancı açısından pasif husumet yokluğu nedeniyle usülden reddine, davalı merkez konsey başkanlığı yönünden "mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına" karar verdi.

Kara propaganda! Teröristlerin algı operasyonu DMM bozdu: Adliye saldırısındaki o... Haberi Görüntüle

KAYYUM ATANDI

Karara göre Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, Genel Sekreter Vedat Bulut görevden alındı. Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi Türk Tabipler Birliği’ne kayyum atayarak eski yönetimin yerine yeni bir yönetim atadı. Görevden alınan yönetim kurulu üyeleri yerine Erzurum, Malatya, Konya, Denizli ve Samsun tabipler odası başkanların atandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading