Yandex Metrica

Kızıldeniz'de gerilim had safhada! Husilerin hedef aldığı İngiliz gemisi battı!

Kızıldeniz'de gerilim had safhada! Husilerin hedef aldığı İngiliz gemisi battı!

Yemen'deki Husiler tarafından 18 Şubat'ta saldırıya uğrayan İngiliz gemisi Rubymar battı. Geminin büyük miktar da amonyak ve yağ taşıması nedeniyle büyük bir çevre felaketine yol açacağı bekleniyor.   

Gündem

15.04.2024, 16:31

Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, İngiliz gemisi Rubymar'ın "hava koşulları ve kuvvetli rüzgarlar nedeniyle" Kızıldeniz'de battı. Rubymar adlı gemi 18 Şubat'ta Husilerin saldırısının ardından Kızıldeniz'de sürüklenmeye başlamıştı. Rubymar, Husilerin hayati önem taşıyan su yolundaki gemilere yönelik aylardır süren saldırıları sırasında batırdıkları ilk gemi oldu.

14 ilde FETÖ'ye KISKAÇ operasyonu! 50'den fazla şüpheli enselendi 14 ilde FETÖ'ye KISKAÇ operasyonu! 50'den fazla şüpheli enselendi Haberi Görüntüle

GEMİNİN KURTARILMASINA KARŞILIK GAZZE'YE YARDIM EDİLMESİ TEKLİFİNDE BULUNMUŞLARDI 

Yemen'in uluslararası alanda tanınan hükümetinin yanı sıra bölgedeki bir askeri yetkili de geminin battığını ifade etti. Yemen'deki Husiler, Aden Körfezi'nde batan İngiliz gemisi Rubymar'ın kurtarılmasına izin verilmesi karşılığında Gazze Şeridi'ne yardım götürülmesi konusunda ısrar etti. Grubun Yüksek Siyasi Konsey üyesi Muhammed Ali Husi, "Tüm sonuçlardan İngiltere'yi sorumlu tutuyoruz" diyerek batan geminin sorumluluğunu kabul etmediklerini belirtmişti. 

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercih tarihleri ne 2024? MSÜ tercihleri son gün ne zaman? Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercih tarihleri ne 2024? MSÜ tercihleri... Haberi Görüntüle

BÜYÜK BİR ÇEVRE FELAKETİ KAPIDA 

Resmi Saba Ajansı'na göre, 18 Şubat'ta Husiler tarafından hedef alınan İngiliz gemisi Rubymar büyük miktarda amonyak ve yağ taşıyordu. Geçtiğimiz Cumartesi günü Yemen hükümeti, geminin Kızıldeniz'deki Yemen Haniş Adalarına doğru ilerlediğini ve bunun "büyük bir çevre felaketi" tehdidi yarattığını belirtti. 

Yarın otobüsler bedava mı 23 Nisan Salı? 23 Nisan'da marmaray, metro, metrobüs ücretsiz mi? Yarın otobüsler bedava mı 23 Nisan Salı? 23 Nisan'da marmaray,... Haberi Görüntüle

HUSİLERİN SALDIRISI GEMİDE BÜYÜK HASARA YOL AÇMIŞTI

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) ise yaptığı açıklamada, saldırının gemide önemli hasara yol açtığını ve bunun da 18 millik bir petrol tabakasına neden olduğunu duyurmuştu. 

KIZILDENİZ'DEKİ SON DURUM

Yemen'deki İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husilere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

BM: SALDIRILAR ACİLEN SONLANMALI 

Kızıldeniz'de 31 Aralık 2023'te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterlerince ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak'ta da İsrail'e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak'ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının istendiği kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'si, Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Loading