SON DAKİKA
Kartal'daki sallantı İstanbul'daki büyük depremin ayak sesleri mi? Uzman isimden flaş sözler

Kartal'daki sallantı İstanbul'daki büyük depremin ayak sesleri mi? Uzman isimden flaş sözler

İstanbul'da deprem meydana geldi. AFAD, saat 15.08'de merkez üssü İstanbul Kartal olan depremin büyüklüğünü 3,9 olarak duyurdu. Peki deprem İstanbul'da neden bu kadar şiddetli hissedildi? Büyük depremin ayak sesleri mi? Uzman isim sebebini açıkladı.

Gündem

17.02.2024, 08:16

İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde hissedilen bir deprem meydana geldi.AFAD, saat 15.08'de gerçekleşen sarsıntının büyüklüğünün 3,9 olduğunu duyurdu.  7 kilometre derinlikteki depremin merkez üssü İstanbul Kartal olarak açıklandı.

VALİ'DEN İLK AÇIKLAMA
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya "Güvenlik ve zabıta birimlerimize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır" açıklaması yaptı.

"YENİ AKTİF FAYLAR DA ORTAYA ÇIKABİLİR"
CNN TÜRK canlı yayınına katılan Deprem Uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, "İstanbul'da her hangi bir noktasında depremin olabileceğini bilmeliyiz. Türkiye'de 550'nin üzerinde aktif fay var. Bu tür depremlerde yeni aktif faylar da ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de bu." dedi.

"Öncü bir deprem mi?" sorusuna yanıt veren Güngör, "Öncü bir deprem demek bilimsel olarak şarlatanlıktır. Bu bunun öncü olduğunu göstermez. Ben buradayım doğa hareket halinde. İstanbul'u depremden nasıl kurtartacağımızı düşünmemiz gerekiyor." dedi.

DEPREM NEDEN BU KADAR ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ?
Deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Haber Global'de yaptığı açıklamada "17 Ağustos depreminden sonra kuzeye doğru giden hatlarda depremler oldu. Kartal, Tuzla gibi. Yalova-Çınarcık fayını otoyol gibi görürsek bu da kuzeye giden kollarda olan depremlerden biri. Büyük İstanbul depremi Adalar'ın güneyinden geçen fay, onunla ilgisi yok. İkincil kollarda olan depremler. Şehir içinden geçtiği için şiddetinin yüksek hissettik" dedi.

TSUNAMİ AÇIKLAMASI
Beklenen büyük depremin deniz değil karada olma ihtimali üzerinde duran ve tsunami olasılığını değerlendiren Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz de NTV'de yaptığı açıklamada, "Evet söz konusu. Bu konuda yapılmış çalışmalar var. Ülkemize baktığımız zaman genelde 6'yı geçen depremlerde bu tür olaylar gerçekleşiyor. Marmara için de böyle bir tehlike var. Daha çok su altında neden olacağı değerlendiriliyor. Marmara Bölgesi ciddi büyük bir depremle karşı karşıyadır." dedi.

''BÜYÜK DEPREMİN AYAK SESLERİ FELAN DEĞİL''
Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; ''İstanbul Kartalda M3,9 büyüklüğünde gelip geçici bir depremcik oluştu. Deprem büyük deprem beklediğimiz ana kırık üzerinde gelişmedi. Yerel bir gerginlik boşalması. Büyük depremin ayak seleri falan değil. Ardından büyük deprem beklemiyorum. Öşürtmeli haberlere kulak asmayınız.''

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading