Yandex Metrica

İstanbul'un fetih coşkusu Atatürk Havalimanı'nda kutlanacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'da katılıyor

İstanbul'un fetih coşkusu Atatürk Havalimanı'nda kutlanacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'da katılıyor

Atatürk Havalimanı'na yapılacak olan millet bahçesinde İstanbul'un fethinin 569. yılı kutlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile fidan dikimi yapılacak programa tüm İstanbullular davet edildi.

Gündem

23.01.2024, 19:20

Türkiye'de uzun süredir gündemde yerini koruyan Atatürk Havalimanı millet bahçesinde bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü kutlanırken fidan dikim töreni yapılacak. Etkinlik saat 16.00'da başlayacak. Diğer yandan tüm İstanbullular davet edildi. 

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne dikilecek fidanlara imza veren vatandaşların ismi verilecek. 

Doha'da kritik zirve: MİT Başkanı İbrahim Kalın Hamas heyeti ile görüştü: Gündem ateşkes Doha'da kritik zirve: MİT Başkanı İbrahim Kalın Hamas heyeti ile... Haberi Görüntüle

100 BİNDEN FAZLA KİŞİ KAYIT YAPTIRDI

"Bir fidan da benim" kampanyası kapsamında şu ana kadar 100 binden fazla kişi kayıt yaptırdı.

Koç Metalurji kaç lot verdi? #KOCMT bireysele kaç hisse düştü? Koç Metalurji kaç lot verdi? #KOCMT bireysele kaç hisse düştü? Haberi Görüntüle

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA: SEN DE GEL BAY KEMAL

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mayıs'ta TBMM Grup toplantısında yaptığı açıklamada, Atatürk Havalimanı ile ilgili CHP'ye tepki göstermiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da programa davet etmişti: 

"Dikili tek bir ağaçları, hiçbir hizmetleri olmayanların sadece yıkmakla, nefret dili ile kendilerini göstermelerini devraldıkları faşist mirasa bağlıyoruz. Varsın onlar İstanbul’a hizmet diye musluk açmaya devam etsinler.

29 Mayıs’ı da Bay Kemal istersen sen de gel, Atatürk Havalimanı’nda kutlayacağız. Sen 700 kişiyi falan topla oraya götür.

Ama biz orada 29 Mayıs İstanbul’un fethini kutlayacağız. O gün ağaç dikeceğiz ve inşallah bahçenin temelini de atacağız."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, katıldığı canşı yayında Atatürk Havalimanı'nda açılacak millet bahçesi ile ilgili önemli detaylar vermişti. 

Bakan Kurum açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: 

"Bugün basın mensuplarımızı buraya davet ettik. Tüm Türkiye'ye, tüm dünyaya Atatürk Havalimanı'nda yapmak istediğimiz projenin küçük bir örneğini gösterdik. Hiçbir yapıya, altyapıya zarar vermeden, insanlarımızın nefes alabileceği, İstanbul'un akciğeri olacak, emisyon oranlarını aşağı çekecek projemizin örneğini gösterdik.

Bu alan yaklaşık 8 bin metrekare. İçerisinde ıhlamur ağaçlarımız, İstanbul'un simgesi çınar ağaçlarımız var. Meyve bahçelerimiz var. Erik, kiraz, kayısı, elma ağaçlarımız var. Şehitlerimizi simgeleyen 350 yıllık bir zeytin ağacımız var. Yürüyüş ve bisiklet yollarının örneğini gösterdik. Yaptığımız alanda 569 tane ağaç diktik; fethin 569'uncu yılını temsilen. 1453 tane çiçek de bu alanda dikilmiş durumda. Büyük bir heyecanla artık pazar gününü bekliyoruz.

Tüm vatandaşlarımıza buraya göstermemizin sebebi şudur: Gerçekten biz yapmak istediğimiz projenin örneğini göstererek aslında bir haftadır yalan yanlış söylemlerle milletimizin aklını çalıştırmaya çalışanlara karşı en doğruyu, en güzeli yaptık. İnşallah pazar günü şölen havası içinde; Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle burada programımızı gerçekleştireceğiz. 

Adaylar merakla bekliyordu! MEB duyurdu: Öğretmen atama sonuçları açıklandı Adaylar merakla bekliyordu! MEB duyurdu: Öğretmen atama sonuçları açıklandı Haberi Görüntüle

PİSTLER KAPATILACAK MI? 

Burası toplamda 8,5 milyon metrekare. Doğu batı yönünde pist var. Buradaki limanlar hem sivil uçuşlara hem afet zamanındaki uçuşlara hizmet verecek. Atatürk Havalimanı aslında kapatılmıyor. İhya ediliyor. Diğer taraftan, üzerinde bulunduğumuz kuzey-güney yönündeki pist ise bizim millet bahçesini yapacağımız alan içinde yer alıyor. Zaten kuzey-güney yönündeki pistin 3. Havalimanı'yla birlikte kullanılma ihtimali kalkmış durumda. Çünkü aynı uçuş koridorunda yer alıyor. Burada pist olsa dahi herhangi bir uçuş yapılamıyor. 8,6 milyon metrekare alanın yaklaşık 5 milyon 36 bin metrekaresini; ki bu dünyanın sayılı millet bahçelerinden bir tanesi olacak, Türkiye'nin en büyük millet bahçesi olacak ve bu alanın içinde 145 bin 300 ağaç dikeceğiz. Bu projemizin ilk etabını da inşallah fethin 570'nci yıl dönümünde ülkemize armağan edeceğiz. Çocuklarımız için fuar oluşturacağız, burada kitap okuyacaklar. Buradaki tüm yapıları değerlendireceğiz. Hiçbirini atıl hale getirmeyeceğiz."

Başörtülü hakime 'reddi hakim' talebinde bulunan avukatlara Adalet Bakanı'nda tepki: Eski Türkiye kafası! Başörtülü hakime 'reddi hakim' talebinde bulunan avukatlara Adalet Bakanı'nda tepki:... Haberi Görüntüle

VALİ YERLİKAYA'DAN İSTANBULLULARA ÇAĞRI 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoyla, İstanbul'un Fethi'nin coşkusuyla 29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde düzenlenecek fidan dikimi etkinliğini duyurdu. Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümünde, 29 Mayıs Pazar günü, saat 16.00'da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin temeli atılacak, 145.300 fidan toprakla buluşacak. Gelin, fetih coşkusuyla, fidanlar dikelim.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading