Yandex Metrica

İstanbul'da şok evlerine düzensiz göçmen baskını! 612 kişi yakalandı: Sınır dışı edilecek

İstanbul'da şok evlerine düzensiz göçmen baskını! 612 kişi yakalandı: Sınır dışı edilecek

İstanbul'da kaçak göçmenlerin tutulduğu 55 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Evlerde insani olmayan koşullarda yaşamaya zorlanan Afganistanlı, Pakistanlı ve Suriyelilerin de aralarında bulunduğu 612 göçmen yakalandı. Göçmenler yapılan işlemlerin ardından sıınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi'ne gönderildi.

Gündem

23.01.2024, 19:08

İstanbul'da kaçak göçmenlerin Avrupa'ya gönderilmeden önce toplandığı yer olan 'şok evleri' diye adlandırılan 55 adrese baskın düzenlendi. Baskında, insani olmayan koşullarda yaşamaya zorlanan Afganistan,Suriye ve Pakistan'ın da aralarında olduğu 612 düzensiz göçmenin yakalandığını duyurdu.

11 kişiyi hayattan koparan 'anız ateşi' için uzmanlardan uyarı: Son bulmalı! 11 kişiyi hayattan koparan 'anız ateşi' için uzmanlardan uyarı: Son... Haberi Görüntüle

55 ADRESE OPERASYON

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekiplerinin aldığı istihbarat sonucu yürütülen fiziki takip ile 'şok evleri' tek tek tespit edildi. Yapılan tespitin ardından İstanbul'un birkaç ilçesinde 55 adrese Özel Harekat ve helikopter destekli baskın yapıldı.

Ehliyeti olanlar dikkat! 15 TL yerine 4 bin TL ödemeyin: Süre yıl sonu doluyor Ehliyeti olanlar dikkat! 15 TL yerine 4 bin TL ödemeyin:... Haberi Görüntüle

612 GÖÇMEN YAKALANDI

Şok evlerinde 248 Afganistan, 156 Suriye, 97 Pakistan, 84 Bangladeş, 13 Mısır, 3 Cezayir, 3 Nijerya, 2 Fas, 2 Togo, 2 Hindistan ve 1 Burkine Fasolu olmak üzere 612 göçmen yakalandı.

Son dakika... Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda yeni atamalar: Görev yerleri belli oldu Son dakika... Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda yeni atamalar: Görev yerleri... Haberi Görüntüle

KAÇAK GÖÇMNLER SINIR DIŞI EDİLECEKLER

Operasyonların düzenlendiği evler havasız ve rutubetliydi. Hijyen hiç yoktu. Evler ağzına kadar insan doluydu. Hem göç yolculuğu hem de evlerdeki sağlıksız koşullar nedeniyle çoğu farklı hastalıklara yakalanmıştı. İran sınırından göçmen kaçakçısı çeteler tarafından Türkiye’ye sokulmuşlar ve Avrupa’ya gönderilmeden önce son durakları olan İstanbul’daki şok evlerine yerleştirilmişlerdi. Kaçak göçmenler Avrupa yolculuğu için çetelere kişi başı 2 bin ile 5 bin Euro arasında para ödemişti. Gözaltına alınan düzensiz göçmenler yapılan sağlık kontrollerinin ardından sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne teslim edildi.

En uzun gün ne zaman bugün mü? 21 Haziran'da ne oluyor? En uzun gün ne zaman bugün mü? 21 Haziran'da ne... Haberi Görüntüle

3.5 AYDA 18 BİN 781 DÜZENSİZ GÖÇMEN HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da yoğun bir gayret ve hassasiyet gösterildiği belirtilerek şunlar söylendi:

“İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce 2021’de 71 bin 959 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerden 23 bin 72’si İstanbul’dan sınır dışı edilirken, 39 bin 525’i ise sınır dışı işlemleri yapılmak üzere diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi. 1 Ocak-15 Nisan 2022 tarihleri arasında; 4 bin 661’i Afganistan, 1418’i Pakistan olmak üzere toplam 18 bin 781 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı”

EVLERİ KİRAYA VEREN 8 KİŞİYE PARA CEZASI

Kaçak göçmenlerin kaldığı evleri kiraya verenlerle ilgili de bir süredir polis çalışma yürütüyordu. Dünkü operasyonda da evleri kiraya veren 8 kişiye 1 milyon 320 bin 462 lira ceza kesildi. Ayrıca göçmen kaçakçılığından da işlem yapıldı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading