Yandex Metrica

İstanbul'da en riskli ilçeler hangileri? Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı

İstanbul'da en riskli ilçeler hangileri? Naci Görür'den korkutan deprem uyarısı

Kahramanmaraş merkezli çifte felaketin ardından gözler olası Marmara depremine çevrilirken Naci Görür'den çarpıcı açıklamalar geldi. İstanbul'un bir an önce depreme hazırlanması gerektiğinin altını çizen Naci Görür, mega kenttei riskli ilçeleri sıraladı.

Gündem

28.03.2024, 16:27

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Türkiye beşik gibi sallanmaya devam ediyor.

Çifte felaketin ardından gözler olası Marmara depremine çevrilirken birçok uzman yakın zamanda 7 ve üzeri deprem olacağını ifade ediyor.

Bu bağlamda Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, CNN TÜRK'e çarpıcı açıklamalar yaptı.

Olası Marmara depremi için alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirten Navci Görür, ''Bu konuyu mümkün olduğunca uygun yerlerde uygun şekilde dile getirmeye çalışıyoruz. 1999 Gölcük depremleri olduktan sonra Marmara Denizi ve Marmara bölgesi tehdit altına girdi. O zamandan beri İstanbul'a ve Marmara Bölgesi'ne dikkat edilmesi gerektiğini söylüyoruz. İstanbul'da çok şeyler yapıldı, doğru. Bunu belediyeler, hükümet yaptı. Belli ölçüde halk yaptı ama bu yapılanlar yeterli değil.'' dedi.

Bir çöküş masalı! Bir çöküş masalı! "Kripto Kralı"nın sinematik hikayesi: 11.000 yıl hapis... Haberi Görüntüle

"BİR AN ÖNCE İSTANBUL'U DEPREME HAZIRLAMALIYIZ"

''Bir an önce İstanbul'u planlı programlı, devletiyle, belediyesiyle, vatandaşıyla, omuz omuza, kol kola gönül birliğiyle depreme hazırlamamız gerekli.'' diyen Naci Görür, ''Aksi halde çok üzüleceğiz demektir. Şimdi kentsel dönüşüm denilince, deprem odaklı kentsel dönüşümden bahsetmek lazım. Bir kenti depreme hazırlamak demek sadece yapı stokuyla olmaz. İstanbul'u depreme hazırlamak için önce yönetimi, halkı, alt yapıyı, yapı stokunu, ekosistem, çevreyi ve ekonomiyi deprem dirençli yapacaksın.'' ifadelerini kullandı.

23 Nisan 2024 toplu taşımalar ücretsiz mi? İBB Çocuk Bayramı'nda otobüs, metro, metrobüs, Marmaray bedava mı olacak? 23 Nisan 2024 toplu taşımalar ücretsiz mi? İBB Çocuk Bayramı'nda... Haberi Görüntüle

"ÖNLEM ALMAK İÇİN VAKTİMİZ KALDI MI?" 

'Önlem almak için vaktimiz kaldı mı?' sorusuna yanıt veren deprem uzmanı, ''Bu zaman işini işini bilmiyoruz. Bu konuda yapılan yayınlar var. Son revize yayına göre de bilim dünyasının kabul ettiği yöntemleri uygulayarak ciddi bir dergide yayınlayarak diyorlar ki; Marmara Bölgesi'nde her an olmak kaydıyla, 1999'dan itibaren her an olmak kaydıyla önümüzdeki 30 yıl içinde, olma olasılığı yüzde 47. Bu çok yüksek bir şey. 30 yıl içinde dediklerine göre, biz 24. yıl içerisindeyiz, dolayısıyla zararın neresinden dönülürse kardır. 1 insanımız bile hayatını kaybetmezse bizim için önemlidir. 6 Şubat 2023 depremlerinin 11 ilde bizim gördüğümüz can kaybından, mal kaybından çok daha fazlasını İstanbul depreminde kaybederiz.'' dedi.

SON DAKİKA: İzmir beşik gibi sallandı! Seferihisar'da korkutan deprem SON DAKİKA: İzmir beşik gibi sallandı! Seferihisar'da korkutan deprem Haberi Görüntüle

İSTANBUL'DA EN FAZLA RİSK OLUŞTURAN İLÇELER HANGİLERİ?

İstanbul'da en fazla risk oluşturan ilçeleri tek tek sıralayan Naci Görür, ''2. Boğaz Köprüsü'nü düşünün, harita üzerinde onun yerini belirleyin ve ona paralel doğu-batı bir çizgi çizin, onun güneyinde kalan alanlar 1999 depreminde hissettiklerinden çok daha fazla katbekat hissedeceklerdir. Kuzeyinde kalan alanlar da daha az hissedeceklerdir. Bu çizgi bir anlamda hasar durumunu yansıtıyor olabilir. Avrupa Yakası'nda zemin Anadolu Yakası'na göre daha kötü olduğundan Avrupa Yakası daha fazla hasar görecektir. Özellikle her iki yakada da kıyıya yakın yerler göreceli daha fazla hasar göreceklerdir.'' ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading