Yandex Metrica

İsrail Savunma Bakanı Gallant'tan UCM kararına tepki: Hiç kimse bizi eleştiremez

İsrail Savunma Bakanı Gallant'tan UCM kararına tepki: Hiç kimse bizi eleştiremez

Soykırımcı İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han'ın verdiği yakalama kararı gündemdeki yerini koruyor. Kararı hazmedemeyen Netanyahu ve Gallant'tan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

Gündem

22.05.2024, 08:58

Gazze Şeridi'nde işledikleri soykırım suçları nedeniyle haklarında yakalama kararı çıkan İsrailli yetkililer tehditler savurmaya devam ediyor. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han'ın hakkında uluslararası "yakalama kararı" başvurusunda bulunduğu İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "Dünyada hiç kimsenin İsrail'i eleştirme hakkının olmadığını" öne sürdü.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, Gallant, İsrail'in kuzeyinde Lübnan sınırındaki Golani Tugayı'ndan subay ve askerler ile toplantı yaptı.

Kavurucu sıcaklar geliyor! 40 dereceyi geçecek: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Kavurucu sıcaklar geliyor! 40 dereceyi geçecek: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Haberi Görüntüle

SOYKIRIMI "TECRÜBE KAZANIMI" OLARAK NİTELEDİ

Savunma Bakanı Gallant, İsrail ordusunun Lübnan sınırının yanı sıra Gazze Şeridi'nin güney ve kuzeyinde de saldırılar düzenlediğini belirterek, Gazze'deki çatışmaların İsrail ordusuna Lübnan sınırındaki çatışmalar için "tecrübe kazandırdığını" savundu.

Gallant, "Filistin yönetimi, Hamas, Hizbullah ve İran'daki düşman unsurlar tarafından yönlendirilen İsrail'i kendini savunma hakkından mahrum bırakmaya yönelik bir uğraşın" olduğunu iddia etti.

UCM Başsavcısı'nın "yakalama kararı" başvurusuna işaret eden Gallant, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı'nı hakim karşısına çıkarmak isteyenlerin "İsrail askerlerine saldırdığını" öne sürdü.

Gallant, "Dünyada hiç kimsenin İsrail'i ve bizim davranış şeklimizi eleştirmeye yönelik ahlaki hakkı yoktur." iddiasında bulundu.

İsrail, üye olmadığı UCM'nin yargılama yetkisini reddetmesine rağmen, Filistin'in UCM'ye 2015'te üye olması, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Filistin topraklarında suç işleyen İsrailli yetkilileri yargılamasının önünü açıyor.

Van Bronckhorst Beşiktaş ile kaç yıllık anlaşma yaptı? Giovanni van Bronckhorst maliyet ne kadar? Van Bronckhorst Beşiktaş ile kaç yıllık anlaşma yaptı? Giovanni van... Haberi Görüntüle

NETANYAHU İÇİN YAKALAMA KARARI

UCM Başsavcısı Kerim Han, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulunduğunu bildirmişti.

UCM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Han, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'a ilaveten Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın lideri Muhammed ed-Dayf hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulunmuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading