Yandex Metrica

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı kim oldu? İran'da Cumhurbaşkanı seçimi ne zaman yapılacak?

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı kim oldu? İran'da Cumhurbaşkanı seçimi ne zaman yapılacak?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı  Hüseyin Emir Abdullahiyan helikopter kazasında hayatını kaybetti. İbrahim Reisi'nin ölümü üzerine Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak isim belli oldu. Buna göre  İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Muhbir Cumhurbaşkanı Reisi'nin yetkilerini üstlenecek. 

Gündem

21.05.2024, 08:32

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter olumsuz hava koşulları nedeniyle düştü. Kazanın ardından İbrahim Reisi'nin sağlık durumu uzun süre belirsizliğini korudu. Sabah saatlerinde ise İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği açıklandı. İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü üzerine yerine geçecek olan kişi belli oldu. 

Emine Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez’in eşiyle müze gezdi Emine Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez’in eşiyle müze gezdi Haberi Görüntüle

İRAN'IN YENİ CUMHURBAŞKANI KİM OLDU?

İran Anayasası'na göre İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümü ile birinci yardımcısı Muhammed Muhbir bu görevi üstlenecek. Muhammed Muhbir Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla geçici cumhurbaşkanı görevine gelecek. Yaşanan son gelişmelerin ardından Muhammed Muhbir'in kim olduğu sorusu dünya kamuoyu tarafından araştırılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enerji mesajı: TANAP'ın kapasitesi genişletilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enerji mesajı: TANAP'ın kapasitesi genişletilecek Haberi Görüntüle

MUHAMMED MUHBİR KİMDİR?

Muhammed Muhbir 2021 yılında İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı oldu.

Muhammed Muhbir Dezfuli 1955 yılında dünyaya geldi. Ayetullah Ali Hamaney'e yakın bir isim olaran İran siyasetinde öne çıktı. 

İran-Irak Savaşı sırasında İslam Devrim Muhafızları'nda subay olarak görev yaptı. 

Muhbir dini liderin doğrudan kontrolündeki bir yatırım fonunda başkanlık görevini üstleniyordu. 

Avrupa Birliği, Muhbir'e yaptırım uygulamıştı ve daha sonra yaptırım kararı kaldırılmıştı. 

Ayrıca Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi üyesi İmam Humeyni Fermanı İcra Kurulu'nun (EIKO) eski başkanı, Sina Bankası yönetim kurulu başkanı ve Huzistan Eyaleti'nin vali yardımcısıydı. 

MasterChef Metin'in MasterChef Metin'in "1 milyon basarım şampiyon olacak" dediği yarışmacı kim? Haberi Görüntüle

İRAN'DA YENİ CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ NE ZAMAN?

Muhbir, geçici cumhurbaşkanı olarak, İran Meclis Başkanı ve yargı erki başkanıyla birlikte cumhurbaşkanının ölümünden sonraki 50 gün içinde yeni bir cumhurbaşkanlığı seçimi düzenleyecek olan üç kişilik konseyin bir üyesi olacak.  Reisi'nin yerine seçilecek olan yeni cumhurbaşkanının ülkeyi 4 yıl boyunca yönetmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading