Yandex Metrica

Sitede Ara

İletişim Başkanı Altun'dan ABD'ye uyarı: 'Terör örgütlerine desteğin kesilmesi, Türkiye'nin müttefiklerinden en doğal beklentisidir'

İletişim Başkanı Altun'dan ABD'ye uyarı: 'Terör örgütlerine desteğin kesilmesi, Türkiye'nin müttefiklerinden en doğal beklentisidir'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD'nin terörö örgütlerine verdiği desteğe vurgu yaparak "Teröristlerin teslimi, terör örgütlerine desteğin kesilmesi, Türkiye’nin müttefiklerinden en doğal beklentisidir. İkili ilişkilerimizi olumsuz etkileyen sorun alanlarının ve görüş ayrılıklarının yapıcı, gerçekçi ve kararlı bir yaklaşımla etkin bir şekilde yönetilmesi, hem Türkiye’nin hem de ABD’nin faydasına olacaktır. " dedi.

Gündem

18.05.2024, 19:18

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından New York'taki Türk Günü Yürüyüşü etkinlikleri kapsamında Türkevi'nde düzenlenen "Kültürel Bağları Güçlendirmek Türk Amerikan İlişkilerinde Yeni Bir Vizyon" paneline video mesajla hitap eden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, iki ülke ilişkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Günü Yürüyüşü'nün tarihçesini hatırlatan Altun, yürüyüşün ilk olarak 1981 yılında Türk diplomatların terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla yapıldığını söyledi. Türk Günü Yürüyüşü'nün Türk ve Amerikan toplumu için önemli bir etkinlik olduğunun altını çizen Altun, bu yolla iki ülke ilişkilerinin farklı boyutlarda ele alındığını ifade etti.

Erdoğan: Biz 85 milyonun hükümetiyiz! Erdoğan: Biz 85 milyonun hükümetiyiz! Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE KRİZLER KARŞISINDA YAPICI BİR ROL ÜSTLENDİ"

Türkiye'nin ve ABD'nin uzun yıllara dayalı bir ilişki içinde olduğunu belirten Fahrettin Altun, küresel ve bölgesel meselelerin çözümünde iki ülke arasındaki işbirliği ve diyalog sürecinin her defasında daha fazla kendisini gösterdiğini söyledi. İletişim Başkanı Altun, Türkiye'nin gerek pandemiyle gerekse de Rusya-Ukrayna Savaşı'yla bozulan tedarik zincirinin bozulmasından gıda krizinin çözülmesine kadar yapıcı bir rol üstlendiğini ve krizlerin daha da derinleşmesine engel olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: "Bölgemizi ve tüm küresel aktörleri etkileyen son gelişme ise sizlerin de malumu olduğu üzere İsrail'in 7 aydan beri devam eden saldırılarıdır. İsrail'in Filistin'deki saldırıları küresel sorunları artıran, barışa olan inancı zayıflatan, uluslararası değerlere olan güveni ortadan kaldıran bir mahiyet arz ediyor. Bu katliamlara karşı da Türkiye ilk günden itibaren saldırıların durması için insani ve diplomatik imkanlarını seferber etmiştir. Türkiye, Gazze'de İsrail'in yol açtığı insanlık dramını sona erdirecek çözüm perspektifi ile diplomatik girişimlerini sürdürmektedir. Türkiye'nin ABD ile işbirliği yapmayı beklediği konular bunlarla sınırlı değil. Türkiye-ABD ilişkilerinin müttefiklik ve stratejik ortaklık anlayışına saygı çerçevesinde bölgesel ve küresel meselelere barış, güvenlik ve refah odaklı yaklaşımlar geliştirme potansiyeline olan inancımızı hala koruyoruz."

Türkiye’nin düzensiz göç, mülteciler ve terör başta olmak üzere yerel ve uluslararası düzlemde her soruna kapsayıcı ve kalıcı çözümler getirmeyi odağına alan bir perspektif ve vizyona sahip olduğunu bildiren Altun, bölgesel bir güç ve küresel bir aktör olarak Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı meselelere dair gerçekçi ve kapsayıcı politikalar üreten, parçası olduğu ittifak ve ortaklıkları güçlendiren, onları değerli kılan bir ülke olduğunu dile getirdi.

PTT kargo emeklilere indirimli mi? Emeklilere yüzde kaç indirim var? PTT kargo emeklilere indirimli mi? Emeklilere yüzde kaç indirim var? Haberi Görüntüle

"FETÖ ABD İÇİN DE TEHDİT"

Konuşmasının sonunda ABD'nin Türkiye'nin kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğü terör örgütlerine verdiği desteğe değinen İletişim Başkanı Fahrettin Altun, FETÖ'nün aynı zamanda ABD için de bir tehdit olduğu uyarısında bulundu. Türkiye için tehdit unsuru olan terör örgütlerine verilen desteğin ve ABD'de bulunan teröristlerin teslim edilmemesinin müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu ifade eden Altun şöyle konuştu: "Bu bağlamda FETÖ'nün ABD'deki varlığı ve faaliyetleri bizim için olduğu kadar, Amerikan toplumu için de bir tehdittir. Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerinin desteklenmesi, teröristlerin teslim edilmemesi stratejik ortaklık ve müttefiklik anlayışı ile örtüşmemektedir.

Aman sıcaktan bayılmayın! Meteorolojiden 'çöl sıcaklıkları' geliyor uyarısı! Sıcaklıklar 45 dereceyi bulacak Aman sıcaktan bayılmayın! Meteorolojiden 'çöl sıcaklıkları' geliyor uyarısı! Sıcaklıklar 45... Haberi Görüntüle

ABD'YE "TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEK VERME" UYARISI

Teröristlerin teslimi, terör örgütlerine desteğin kesilmesi, Türkiye’nin müttefiklerinden en doğal beklentisidir. İkili ilişkilerimizi olumsuz etkileyen sorun alanlarının ve görüş ayrılıklarının yapıcı, gerçekçi ve kararlı bir yaklaşımla etkin bir şekilde yönetilmesi, hem Türkiye’nin hem de ABD’nin faydasına olacaktır. Türkiye ve ABD’nin aynı zamanda NATO müttefiki olduğunu da hatırlatmak istiyorum. NATO müttefiki iki ülkenin ilişkilerindeki çok boyutlu ve derinlikli iş birliğinin ülkelerimizin güvenlik, istikrar ve barışı için elzem olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading