Yandex Metrica

İklim değişikliğinin ağır sonucu! Denizlerde canlı yaşamı tehdit altında

İklim değişikliğinin ağır sonucu! Denizlerde canlı yaşamı tehdit altında

Akdeniz'in batısındaki Barselona ile doğusundaki Tel Aviv arasında deniz suyu ölçümleri yapan bilim insanları, su sıcaklığının, mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üstünde olduğunu, bu durumun birçok olumsuz sonuç doğuracağını bildirdi.

Gündem

23.01.2024, 19:41

Barselona Deniz Bilimleri Enstitüsünden Joaquim Garrabou ile İsrail Okyanus ve Göl Araştırmaları Enstitüsünden Gil Rilov'un araştırmasına göre, Akdeniz'de suların ısınması, denizdeki canlı yaşamının yanı sıra dünyadaki tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor.

Türkiye'ye iade edilecekler mi? Bugün hesap zamanı: Eylem Tok ve oğlu hakim karşısına çıkıyor! Türkiye'ye iade edilecekler mi? Bugün hesap zamanı: Eylem Tok ve... Haberi Görüntüle

AKDENİZ SUYU 30 DERECEYİ DE AŞIYOR

Araştırmaya göre, mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde ölçülen Akdeniz suyu, düzenli olarak 30 dereceyi de aşıyor.

Normal şartlarda sıcak su akıntılarıyla değişmesi gereken ısı artışının, insan kaynaklı küresel ısınmayla gerçekleşmesinin, endişe verici noktaya ulaştığını söyleyen Garrabou, "Sistemi çok zorluyoruz. İklim konusunda mümkün olan en kısa sürede harekete geçmek zorundayız." dedi.

Aman sıcaktan bayılmayın! Meteorolojiden 'çöl sıcaklıkları' geliyor uyarısı! Sıcaklıklar 45 dereceyi bulacak Aman sıcaktan bayılmayın! Meteorolojiden 'çöl sıcaklıkları' geliyor uyarısı! Sıcaklıklar 45... Haberi Görüntüle

"DENİZLERİ SAĞLIKSIZ VE İŞLEVSEL NOKTAYA İTTİK"

Garrabou, denizlerin kömür, akaryakıt ve gaz kaynaklı atmosfere salınan ısının yüzde 90'ını, karbondioksitin ise yüzde 30'unu emdiğini, bu durumun dünyayı daha kötü iklim koşullarından koruduğunu aktararak, "Ancak şu an denizleri sağlıksız ve işlevsel bir noktaya ittik." ifadesini kullandı.

Akdeniz'in yüzeyi ile 45 metre derinlikte artan sıcaklık etkisinin canlı yaşamına etkilerinin görüldüğüne işaret eden Garrabou, Akdeniz yüzeyinin yüzde 90'ında sıcaklık artışının etkili olduğunu söyledi.

Bilanço ağır: Kurban Bayramı tatilinin ilk gününde 852 trafik kazası: 5 ölü Bin 421 yaralı Bilanço ağır: Kurban Bayramı tatilinin ilk gününde 852 trafik kazası:... Haberi Görüntüle

İNSANLAR YAŞAYACAK YER BULUMAYACAK

Garrabou, "Sorun, doğal yaşamın hayatta kalması değil çünkü biyolojik çeşitlilik hayatta kalacak bir yol bulur. Sorun, bu şekilde devam edersek insanların yaşayacak yer bulamayacak olması." diye konuştu.

İklim değişikliği, küresel ısınma ve bunların etkilerine yönelik araştırmaların yayımlandığı Global Change Biology dergisine göre, aralarında mercanlar, süngerler ve deniz bitkilerinin yer aldığı yaklaşık 50 tür, Akdeniz'deki bu değişim nedeniyle tehlike altında.

Akdeniz çevresindeki ülkelerde yaşanan aşırı sıcaklar, yağışsız günler ve rüzgarsız günler ile sıcaklıkla bağlantılı yangınlar ve kuraklık da deniz sıcaklığının artmasına etki ediyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading