Yandex Metrica

Sitede Ara

İki Afrika ülkesi daha Ankara'da Büyükelçilik açıyor

İki Afrika ülkesi daha Ankara'da Büyükelçilik açıyor

Afrika ülkelerinden Zimbabwe ve Gine Bissau'nun Ankara Büyükelçiliklerinin açılışı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla bugün açılıyor.

Gündem

21.03.2024, 16:57

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zimbabwe ile kıtanın kuzeybatısındaki Gine-Bissau, bugün, Ankara’da Büyükelçiliklerini açıyor.

Elçilikler, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla açılırken, Ankara’da elçiliği bulunan Afrika ülkesi sayısı 37’ye yükseldi. Türkiye’nin ise 43 Afrika ülkesinde elçiliği bulunuyor.

Çavuşoğlu: ilişkilerimiz eşitlik-ortaklık temelinde

Zimbabwe’nin Ankara Büyükelçiliği bugün, Çavuşoğlu’nun katıldığı bir törenle açıldı.

Törende Çavuşoğlu’nun yanı sıra, Zimbabve Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Frederick Musiiwa Makamure Shava, Gine-Bissau Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa ile Zimbabve’nin Ankara Büyükelçisi Alfred Mutiwazuka da hazır bulundu.

Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Afrika’nın bizim kalbimizde ayrı bir yeri var. İlişkilerimizi eşitlik ortaklık temelinde daha da güçlendirme arzusundayız. Zimbabve Büyükelçiliği'nin Ankara'da açılmasıyla beraber ilişkilerimizin daha da güçlendiğini görüyoruz” dedi.

Afrika’daki Büyükelçilik sayısı 44’e çıkacak

Türkiye, Zimbabwe’nin başkenti Harare’de 2011 yılından beri Büyükelçilik bulunduruyor. Gine-Bissau’da da elçilik açacaklarını söyleyen Çavuşoğlu, bununla birlikte Afrika’daki elçilik sayısının 44’e yükseleceğini aktardı.

Bugün, Gine-Bissau Ankara Büyükelçiliği’nin de açılacağını hatırlatan Çavuşoğlu, beklentilerinin tüm Afrika ülkelerinin de Ankara'da büyükelçilik açması olduğunu belirterek, Ankara'da açılacak her büyükelçiliğe her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Sağlık, eğitim, tarım, teknoloji, ticaret, kalkınma gibi alanlarda Türk kurumları ve iş adamlarının Afrika'da son derece faal olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin büyük bir bölümünün Afrikalı kardeşlerimizden oluşması bir tesadüf değil. Ekonomik iş birliğimizi de kazan-kazan anlayışıyla geliştirmek istiyoruz. İş insanlarımız toplam değeri 70 milyar doları aşan projelerle Afrika'nın çehresini değiştiriyor. Ama biz bunları yeterli görmüyoruz Afrika kıtasıyla ilişkilerimizi her alanda daha da ileri taşıyacağız"ifadelerini kullandı.

Afrika'nın "Eğer yolun uzunsa tek başına değil beraber yürümelisin" şeklinde bir atasözü olduğunu belirten Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Biz Afrika ile iş birliğimizi eşit ortaklar olarak beraber yürüyeceğimiz uzun bir yolculuk şeklinde görüyoruz. Büyükelçi Alfred bey, Türkiye'de sadece bakanlığımın değil tüm kurumlarımızın kapısı size sonuna kadar açıktır. Sorumluluğunuz büyük. Büyükelçi Alfred, Frederick'e ileteceğin bir mazeretin yok, onu da söylemek istiyorum. İlişkilerimizi daha da ileri götürmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Dost, kardeş ülke Zimbabve'nin yeni atanan çok tecrübeli Dışişleri Bakanı Frederick ile de bu anlayışla yoğun mesai harcayacak olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün resmi açılışını yaptığım büyükelçiliğin ülkelerimize hayırlar getirmesini diliyorum."

Türkiye, Erdoğan liderliğinde ekonomik model oldu

Zimbabwe Dışişleri Bakanı Frederick Shava ise törende yaptığı konuşmada, Çavuşoğlu ve ekibine büyükelçiliğin açılmasında gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Shava, ayrıca, şunları kaydetti;

"Zimbabve ve Türkiye Cumhuriyeti, son derece dostane ilişkilere sahip iki ülke. Bağımsızlık mücadelemizin başından bu yana Türkiye Cumhuriyeti bizi son derece önemli bir şekilde destekledi. Bağımsızlığımızı kazandıktan bir yıl sonra da Haziran 1981 itibariyle iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis edildi."

Türkiye’nin 2011’de başkent Harare’de Büyükelçiliği açtığını, Zimbabve’nin ise 2019’da buna karşılık vererek Ankara’da büyükelçiliğini açtığını hatırlatan Shava, ancak resmi açılışın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gerçekleştirilemediğini aktardı.

Zimbabve'nin, Afrika Birliği’nin önemli bir üyesi ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika’ya odakladığı Türk dış politikasının çok önemli olduğunu düşünen bir ülke olduğunu söyleyen Shava, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, gerçekten birkaç vesileyle Türkiye Cumhuriyeti ve Afrika ortaklığında düzenlenen zirvelerle de ortaya çıkmış bir gerçek. Bu zirvelerden birincisi Ağustos 2008’de İstanbul’da gerçekleştirildi. İkinci zirve 2014’te Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da gerçekleştirildi. Üçüncü zirve yine Türkiye'de bu yıl eylül ayında gerçekleştirilecek. Bu üçüncü zirvede Türkiye ve Afrika kıtası arasındaki son derece engin ilişkinin stratejilerinin yeniden belirleneceği ve kalibrasyona tabi tutulacağı, yeniden uyumlaştırılabileceğine inancımız sonsuz."

Shava, Zimbabve’de iktidara gelen yeni hükümetle ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilere açık bir politika benimsediğini aktararak, Zimbabve'nin bu çerçevede ekonomik gelişmesinin odağına Türkiye’yi yerleştirdiğini ifade etti.
Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 20 yıl gibi bir süre içerisinde önemli bir ekonomik kalkınma modeli uygulayarak, kırsal ekonomiden sanayileşmiş bir ekonomiye nasıl geçildiğini gösteren önemli bir örnek teşkil ettiğine dikkati çeken Shava, "Biz de bu örneği benimseyerek, Ankara’da diplomatik bir misyon açmaya karar verdik. Bu dæiplomatik misyonun hem ekonomi, hem ticari hem de siyasi ilişkilere katkıda bulunacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Shava, "Her ne kadar iki ülke arasındaki ikili ticaret düşük seyretse bile önümüzdeki günlerde bunun daha genişleyeceğe, derinleşeceğe ve ilerleyeceğine inancım sonsuz. Çünkü iki ülke arasında son derece önemli bir potansiyel var. Bu çerçevede büyükelçilik çalışanlarımızın iş gerçekten yoğun olacak." dedi.

Katıldığı ADF'de iş dünyasından insanlarla yatırım ve ticari konularını görüştüklerini aktaran Shava, bu görüşmelerden sonra iki ülke arasındaki ticaretin artacağına yönelik umutlarının arttığını kaydetti. Shava ayrıca, Türk iş insanlarıyla yaptığı görüşmede onları Zimbabve’yi ziyaret ederek yerinde görmelerini söylediğini dile getirdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading