Yandex Metrica

Sitede Ara

İçişleri Bakanı Soylu: 'Nerede bu devlet?' dedirtmedik hiçbir zaman

İçişleri Bakanı Soylu: 'Nerede bu devlet?' dedirtmedik hiçbir zaman

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Düzce'de 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen depremin 22. yılı vesilesiyle gerçekleştirilen anma töreninde konuşma yaptı. Geçmişte televizyonlarda 'Nerede bu devlet' sözlerini duyarak büyüdüğünü söyleyen Bakan Soylu, “Allah'a binlerce kere hamdolsun ki 'Nerede bu devlet?' dedirtmedik hiçbir zaman. Milletimizin en zor zamanında yanında olduk.” dedi.

Gündem

23.01.2024, 22:01

Düzce'de 12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen depremin 22. yılı nedeniyle Anıtpark Meydanı'nda gerçekleşen anma töreni, afetin gerçekleştiği 18.57'de siren çalınmasıyla başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu törende yaptığı konuşmada, depremde vefat edenlere Allah'tan rahmet diledi.

Son iki yıl içerisinde Türkiye'de birçok afetle karşı karşıya gelindiğini belirten Bakan Soylu, “Biz görevli bir milletiz ve bu topraklar da görevli topraklardır. Çok işimiz var bizim. Birçok sıkıntıyla, afetle, musibetle, belayla karşı karşıya kalıyoruz ama bilmenizi istiyorum, bu millet rahmetle buluşan bir millettir.” dedi.

Soylu, Elazığ, Giresun, Van, Artvin, Rize, İzmir, Antalya, Muğla, Bartın ve Kastamonu'da çok sayıda felaket yaşandığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Şunun altını çizmem gerekiyor. Biz çocuktuk, memlekette deprem olurdu, sel olurdu. Kışın 6 ay Anadolu'nun köyleri kapanır, hamileler çocuklarını doğuramadan hayatlarını kaybederlerdi. Televizyonlarda hep şu söylenirdi: 'Nerede bu devlet?' Hep bunlarla büyüdük, bu bizim için öz güven yoksunluğuydu. Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, Allah'a binlerce kere hamdolsun ki 'Nerede bu devlet?' dedirtmedik hiçbir zaman. Milletimizin en zor zamanında yanında olduk. Sadece bizler değil, devletin bütün kurumları, sadece onlar değil, sivil toplum örgütleri, gönüllüler. Kimisi bir parça ekmeğiyle, kimisi gönderdiği pabucuyla, kimisi mobilyasıyla, kimisi elini küreğine atarak temizlediği enkazla...”

12 Haziran Afyonkarahisar'da hangi otelde yangın çıktı? Yangın neden çıktı? 12 Haziran Afyonkarahisar'da hangi otelde yangın çıktı? Yangın neden çıktı? Haberi Görüntüle

TÜRKİYE DÜNYADA BİRİNCİ SIRADA

Türkiye'nin, dünyanın en zengin ülkeleri arasında son 4 yıl içerisinde yardım yapan birinci ülke olduğunu ifade eden Soylu, “Biz kimseye sırtımızı dönemeyiz, yalnız bırakamayız. Eski Türkiye'ye dönmemiz mümkün değildir artık. Daha güçlü, daha kuvvetli olacağız. Dünyanın birçok yerinde sıkıntı var. Kim bu sıkıntıya sırtını dönerse dönsün, eğer biz dönersek hem ecdadımıza ihanet etmiş oluruz hem de gelecek nesillerimize güzel bir emanet bırakmamış oluruz. Bangladeş'ten Yemen'e, Myanmar'dan Filistin'e kadar şuradaki insanlar ellerindekini oraya göndererek bir milletin nasıl olduğunu bütün dünyaya göstermişlerdir. Defalarca İdlib'e gittim, kolları kesik, bacakları olmayan, anne ve babalarını kaybetmiş çocuklar gördüm. Oralarda yetim evleri, köyleri oluştu. Bize 'Oralara sahip çıkmayın.' diyenler, ne bu medeniyetten nasibini almışlardır ne insanlıktan nasibini almışlardır ne de dinimizden kendilerine ait bir öğreti kalmıştır.” dedi.

Bitlis'te trafik kazası: AK Partili başkan hayatını kaybetti Bitlis'te trafik kazası: AK Partili başkan hayatını kaybetti Haberi Görüntüle

“ALMANYA, TAM 3,5-4 AY VATANDAŞININ YANINA ULAŞAMADI”

Bakan Soylu, Türkiye'yi hem depreme hazırlamak hem bu coğrafyada depremle karşı karşıya kalındığında felaket öncesi, o an ve sonrasında yapılacakları en iyi şekilde uygulamak için gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, bugün Tekirdağ'da 6 ülke ile deprem tatbikatı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Şu ana kadar 42 milyon vatandaşımıza temel afet eğitimi verdik.” diyen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hedefimiz yıl sonu itibarıyla 51 milyondu. İnşallah onu yakalayacağız. 81 vilayetimizde afet risk azaltma planları yaptık. Yıl sonu itibarıyla 80 ili bitirdik, bir İstanbul'umuz kaldı, onu da bitireceğiz. Bizden önce Almanya'da sel afeti yaşandı. Biz Kastamonu, Sinop ve Bartın'da sel afetiyle karşı karşıya kaldık. Biz onlarınkinden daha büyük olan bu afetle baş ettik, sahayı temizledik, vatandaşlarımızla birlikte olduk, bir ay içerisinde oradan çıktık ve şimdi de evleri yapmaya başladık. Almanya, tam 3,5-4 ay vatandaşının yanına ulaşamadı. Geldiğimiz nokta budur.”

Bakan Soylu, 2000-2020 yıllarında deprem sayısının 6 kat arttığının altını çizerek, kendilerine düşen görevin afetlere karşı en yüksek seviyede tedbir almak olduğunu söyledi.

Program, dua okunması ve deprem yıkıntıları şeklinde oluşturulan alana karanfil bırakılmasıyla son buldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading