SON DAKİKA
Hatay Valiliğinden salgın açıklaması: Yaşam alanlarının tamamına su verildi

Hatay Valiliğinden salgın açıklaması: Yaşam alanlarının tamamına su verildi

Hatay Valiliği, bazı basın yayın organlarında yer alan "bölgede büyük bir salgın olduğu" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gündem

23.01.2024, 20:35

Hatay Valiliği, kent genelinde yaşam alanlarının tamamına su verildiği bildirdi ve bölgede büyük bir salgın olduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu duyurdu. 

İstanbul'da ormanları yakan PKK'lı hainler Türk adaleti karşısında! İstenilen ceza... Haberi Görüntüle

'SU DAĞITIMINA DEVAM EDİLMEKTEDİR'

Şebekeye verilen sularda şok klorlama işlemlerinin düzenli yapıldığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Ayrıca enkaz alanlarının yoğun olduğu yerlerde de suya erişimin kolaylıkla sağlanması için 448 çeşmenin yapımı tamamlanmış, bugüne kadar 616 tır (yaklaşık 15 milyon litre) su dağıtımı da yapılmış olup su dağıtımlarına devam edilmektedir.

Mahkeme 'taş mısın mübarek' yazıp kalp emojisi atan kişi için... Haberi Görüntüle

'80 ARAÇ VE 237 PERSONELLE DEZENFEKSİYON ÇALIŞMALARI YAPILIYOR'

Açıklamada, ihtiyaç doğrultusunda gerekli planlamaların yapıldığı ve su temini noktasında bir sıkıntı bulunmadığı belirtilirken Hatay genelindeki çadır ve konteyner kentlerde 3 bin 159 tuvalet, 1434 duş konteyneri kurulduğu, bu alanlardaki temizliğin 163 personelle düzenli yapıldığı bildirildi ve şu ifadelere yer verildi:

Bunun yanı sıra geçici barınma alanlarında vidanjör, arazöz, tanker ve benzeri araçlarla temizlik çalışmalarına destek sağlanmaktadır. Ayrıca çadır kent ve konteyner alanlarında geçici ikamet eden afetzedelerimizin çamaşırlarının yıkanması için 1241 çamaşır makinesi ve 840 kurutma makinesinin kurulumu gerçekleştirilmiştir. İlave olarak STK'ler ve gönüllüler tarafından kurulan çamaşır ve kurutma makineleri de bulunmaktadır. Hatay genelinde ayrıca 80 araç ve 237 personelle ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruanda Cumhurbaşkanı ile görüştü Haberi Görüntüle

'BİR SALGIN SÖZ KONUSU DEĞİLDİR'

Açıklamada, gıda güvenliği ve hijyenin sağlanması amacıyla tüm çalışmaların titizlikle yürütüldüğü bilgisi paylaşılarak şunlar kaydedildi:

Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, uzman ekiplerce şahit numuneler düzenli olarak alınmakta ve bu numuneler frigolu araçlarda 3 gün boyunca muhafaza edilmektedir. Hatay il düzeyinde vaka sayıları geçen yıl sayıları ile benzer düzeydedir. Bir salgın söz konusu değildir. Bu bilgiler ışığında, bazı basın yayın organlarında yer alan 'bölgede büyük bir salgın olduğuna' dair iddialar gerçek dışı ve yalandır. Bu tür yalan haberler, deprem bölgesinde hayatın normale dönmesi ve afetzedelerimizin ihtiyaçlarının ivedi bir şekilde karşılanması için tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin iyi niyetli ve özverili çalışmalarına gölge düşürmeyi amaçlayan provokatif bir nitelik taşımaktadır. İlgililer hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading