SON DAKİKA
HalkTV ve Tele1'e uygulanan program durdurma cezası nedir? Ekran karartma nedir?

HalkTV ve Tele1'e uygulanan program durdurma cezası nedir? Ekran karartma nedir?

RTÜK tarafından Halk TV ve Tele1'e program durdurma cezası verilmesinin ardından program durdurma cezası nedir, ekran karartma nedir? Şeklindeki sorgular ön plana çıktı. Peki, program durdurma cezası neden, hangi durumlarda verilir? İşte detaylar...

Gündem

23.01.2024, 20:29

Ekran karartma adıyla da bilinen program durdurma cezası, RTÜK yani Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından uygulanan bir yaptırımdır. Bu yaptırım kapsamında ilgili cezayı alan televizyon kanalları, izleyici karşısına çıkamaz. Belirli bir süreyle siyah ekran ya da kamu spotu yayınlamak zorunda kalmaktadır. Peki, program durdurma cezası nedir, hangi durumlarda verilir?

Marmara'da batan gemideki stajyerden sevgiliye son mesaj! Hayalleri sulara gömüldü Haberi Görüntüle

PROGRAM DURDURMA CEZASI NEDİR?

Program durdurma cezası, ceza verilen kurumların Anayasa ve yasaları ihlal eden yayınları neticesinde verilir. Bu cezayı alan televizyon kanalı, ceza süresi boyunca akış yayını yapamaz. Bant yayını yahut da karanlık ekran yayınlamak durumunda kalır. 

Ceza kalktığı takdirde ilgili kanal rutin yayınlarına devam edebilir. 

Ceza süresi boyunca ilgili kanal reklam geliri de kazanamaz

28 Şubat Ankara (ASKİ) su kesintisi! Gölbaşı, Nallıhan'dan sular ne... Haberi Görüntüle

EKRAN KARARTMA NEDİR? 

Ekran karartma, program durdurma cezasının halktaki karşılığıdır. Kamuoyunda bir TV kanalının yayına son vermesi ekran karartma olarak tabir edilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading