Yandex Metrica

Sitede Ara

Haftalık dezenformasyon Bülteni yayınlandı! Yalan haberler tek tek çürütüldü

Haftalık dezenformasyon Bülteni yayınlandı! Yalan haberler tek tek çürütüldü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından 17-18 Mart'ı kapsayan Dezenformasyon Bülteni yayımlandı. Bültende vatandaşlara bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında yer alan yalan haberlerin doğrusu aktarılıyor.

Gündem

23.01.2024, 22:20

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi haftalık Dezenformasyon Bülteni'ni yayımladı. Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında yer alan "DASK'ı olmayan depremzedeler, devletin yapacağı konutlar için hak sahibi olamayacak" iddialarının doğruyu yansıtmadığı aktarıldı. 7269 Sayılı Kanunun geçici 26'ncı maddesindeki düzenlemeyle, genel hayata etkili afet bölgesi kabul edilen alanlarda DASK ile ilgili muafiyet getirildiği ve afetzedelerin mağdur edilmediği ifade edildi. 

ATA-AÖF final sınavı bugün mü, ne zaman? ATA-AÖF final sınavı bugün mü, ne zaman? Haberi Görüntüle

RUS ARAMA-KURTARMA PERSONELİ ENKAZDAN DOLAR ÇALMADI 

Dezenformasyon Bülteni'nde, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Enkazda bulduğu 500 bin doları çalan Rus arama kurtarma personeli, Moskova'daki evine polis baskın yapınca evdeki paraları pencereden dışarı attı" iddiasının da gerçeği yansıtmadığı aktarıldı. 

Rus medyasında yer alan haberlerde, Moskova'daki Rusakovskaya Caddesi'nde bulunan bir eve düzenlenen baskında, banknotlarla dolu bir çantanın pencereden sokağa atıldığı bilgisinin yer aldığı ifade edildi. Herhangi bir kaynakta, "Türkiye'den para çalan arama kurtarma personeli" şeklinde bir iddiaya rastlanılmadığı, Rus makamlarınca da böyle bir açıklama yapılmadığı belirtildi. 

2 Haziran Kayseri Pınarbaşı seçim sonuçları | Pınarbaşı'nda seçimi kim, hangi parti kazandı? 2 Haziran Kayseri Pınarbaşı seçim sonuçları | Pınarbaşı'nda seçimi kim,... Haberi Görüntüle

HATAY'DA SALGIN YOK!

"Hatay'da gıda, su ve hijyen koşulları nedeniyle büyük bir salgın yaşandığı" iddiasının da yalan haber olduğu belirtildi. Hatay genelinde yaşam alanlarının tamamına su verildiği, şebekeye verilen sularda şok klorlama işlemlerinin düzenli yapıldığı açıklanan bültende, şunlar kaydedildi:

"Hatay genelinde 80 araç ve 237 personel ile ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılmaktadır. Hatay'da gıda güvenliği ve hijyenin sağlanması amacıyla gerekli tüm çalışmalar titizlikle yerine getirilmektedir. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, uzman ekiplerce, şahit numuneler düzenli olarak alınmakta ve bu numuneler frigolu araçlarda 3 gün boyunca muhafaza edilmektedir. Öte yandan Hatay'da il düzeyinde görülen hasta vaka sayıları, geçen yılın sayıları ile benzer düzeydedir. Dolayısıyla bir salgın söz konusu değildir."

Bayram tatilinin acı bilançosu: İlk 2 günde bakın kaç kişi öldü? Bayram tatilinin acı bilançosu: İlk 2 günde bakın kaç kişi... Haberi Görüntüle

"KHK'LILAR DEPREM YARDIMLARINDAN FAYDALANAMIYOR" İDDİASI

Yalanların tek tek çürütüldüğü bültende, bazı basın yayın organlarında yer alan, "KHK'lılar deprem yardımlarından faydalanamıyor, yurtlarda kalmalarına izin verilmiyor" şeklindeki haberlerin de doğru olmadığı, deprem bölgesindeki afetzedelere tanınan hak ve gönderilen yardımlarda herhangi bir ayrım gözetilmediği ifade edildi. Bültende Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, AFAD ve ilgili kurumların, afetzedelerin yurtlarda kalmaması veya yardım almamasına ilişkin bir düzenleme veya tebliğinin kesinlikle söz konusu olmadığı aktarıldı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading