'Gönüllü Geri Dönüş' projesi kapsamında 54 Suriyeli daha memleketine döndü!

Esenyurt Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Gönüllü Geri Dönüş" projesi kapsamında 54 Suriyelinin daha memleketlerindeki güvenli bölgelere uğurlandığı açıklandı.

Gündem 09.08.2022, 16:06
'Gönüllü Geri Dönüş' projesi kapsamında 54 Suriyeli daha memleketine döndü!

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler, güvenli bölgeler oluşturulmasının ardından ülkelerine dönmeye devam ediyor.

54 SURİYELİ ÜLKERİNE GÖNDERİLDİ

"Gönüllü Geri Dönüş" projesi kapsamında Esenyurt Belediyesi, ülkelerine dönmek isteyen 28'i yetişkin 26'sı çocuk 54 Suriyeliyi memleketlerine gönderdi. Halep, Şam, İdlip ve Afrin'e gidecek olan Suriyeliler Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt tarafından uğurlandı. 

'BUGÜNE KADAR 3 BİN SURİYELİYİ EVLERİNE GERİ GÖNDERDİK'

Esenyurt'ta yaşama tutunamayan ve ülkesine dönmek isteyen Suriyelileri yolcu ettiklerini dile getiren Bozkurt şunları ifade etti:

"Burada yaşama tutunamayan, yurtdışına gitmek isteyen misafirlerimize aracılık ediyoruz. Onlara memleketlerine gitmesi için otobüs tahsisi yapıyoruz. Bu yıl içerisindeki ikinci kafilemiz. Çok hızlı devam ediyorduk. Ancak, pandemi biraz zayıflattı bunu. Bugüne kadar, biz göreve geldikten sonra toplam 3 binin üstünde misafirimizi evlerine geri gönderdik. Bu organizasyon İstanbul'un birçok yerinde de yankı buldu ve başka ilçelerden de talepler geliyor. Dolayısıyla otobüsümüz de eğer boş yer varsa onları da ilave ediyoruz. Yaptığımız organizasyonlarda o arkadaşları da otobüslerde evlerine geri gönderiyoruz. Bugün toplam 54 kişiyi gönderiyoruz. 28 yetişkin, 26 da çocuk misafirlerimiz var. İnşallah pandemi koşulları bu şekilde devam ederse bu çalışmalarımız devam edecek. Organizasyonumuzu gün gittikçe güçlendirerek devam edeceğiz"

'TÜM TÜRK HALKI HAKKINI HELAL ETSİN'

Memleketine dönenecek Suriyeli Nejat Halil, "7- 8 senedir Türkiye'deyim. Şimdi geri dönüyorum. Babam Suriye'de ve zor durumda. O yüzden mecburen ailemle birlikte dönüyorum. Ben Türkiye'yi zaten yabancı görmüyorum. Dört tane çocuğum var, üç tanesi Türkiye'de dünyaya geldi. Tüm Türk halkı hakkını helal etsin" dedi. 

'TAYYİP ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR EDERİM'

Ülkesine dönen bir diğer Suriyeli Enayat Ali Hamko ise, "Ben 10 senedir Türkiye'deyim. Esenyurt'ta oturuyordum. Suriye'de Halep'te oturuyordum, savaş çıkınca Afrin'e gittim. Oraya da savaş gelince mecburen Türkiye'ye geldim. Suriye'de yaşlı anne ve babam var mecburen gidiyorum. Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim. Türk milletine de çok teşekkür ederim her şey iyi" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!