Yandex Metrica

Gök Vatan ona emanet! ASELSAN üretimi hava savunma sistemi SİPER bu yıl içerisinde envantere ekleniyor!

Gök Vatan ona emanet! ASELSAN üretimi hava savunma sistemi SİPER bu yıl içerisinde envantere ekleniyor!

Türkiye'nin savunma sanayii alanında önde gelen firmalarından ASELSAN'ın üretimini gerçekleştirdiği  hava savunma sistemi SİPER, bu yıl içerisinde görevine başlıyor. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ''Devletimizin liderliğinde uçtan uca hava savunma katmanını 2024'te tamamlamış olacağız'' dedi.  

Gündem

09.05.2024, 00:21

Türkiye, son yıllarda savunma sanayii alanında önemli ve hızlı adımlar atarak tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Türkiye, yerli ve milli imkanlar ile üretilen hava savunma sistemleri sayesinde dünyanın önde gelen ülkeler arasında zirveye yaklaşmış durumda. Türk savunma sanayii firmaları tarafından geliştirilen ve gerçekleştirilen testlerden başarılı şekilde geçen hava savunma sistemleri, uluslararası arenada büyük ilgi ve talep görüyor.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akyol, Türkiye'nin hava savunma sistemleri alanında ciddi mesafe katettiğini ifade etti.

Japon deprem uzmanlarından İstanbul için kıyamet senaryosu: İstanbul'da sağlam bina kalmayacak! Japon deprem uzmanlarından İstanbul için kıyamet senaryosu: İstanbul'da sağlam bina... Haberi Görüntüle

''TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNİN ÜRÜNLERİ İLE BİR ÇOK ÜLKE İLGİLENİYOR''

Akyol, hava savunmasının en alçak irtifa, alçak irtifa, orta ve yüksek irtifa şeklinde katmanlı bir yapı olduğunu belirtti. Akyol, mühimmatı parçacıklı KORKUT sisteminin çok yakın hava savunmasında çok önemli olduğunu vurguladı.

Hava savunma sisteminin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine önemli sayıda teslimat yapıldığını belirten Akyol, ''İhracatıyla birçok ülke ilgileniyor. Türkiye artık bunları kendi imkanlarıyla üretiyor, kullanıyor ve harekatta da olumlu sonuçlar alıyoruz. İçindeki akıllı mühimmatına kadar, ASELSAN paydaş kuruluşlarıyla üretebiliyor.'' ifadelerini kullandı.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, tam bağımsız hava savunma sanayisi için çalıştıklarını belirterek, radar alanında olağanüstü performans ve başarı elde ettiklerini açıkladı. Akyol, geliştirdikleri radarlar sayesinde Türkiye'nin üzerinden geçen Alper Gezeravcı'nın ulaştığı ISS'yi tespit ettiklerini belirtti.

Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atanan isim belli oldu Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atanan isim... Haberi Görüntüle

SİPER İLE BİRLİKTE TÜRKİYE'NİN HAVA SAVUNMA KATMANI TAMAMLANMIŞ OLACAK

SİPER'in bu yıl Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin envanterine gireceğini belirten Akyol, şu ifadeleri kullandı;

''SİPER ile uzun menzil yüksek irtifa hava savunmayı da envantere kazandırmayı sağlamış olacağız. ASELSAN, TÜBİTAK, ROKETSAN ve binlerce KOBİ'nin katkıları ile Türkiye bu seviyeye geldi. Devletimizin liderliğinde uçtan uca hava savunma katmanını 2024'te tamamlamış olacağız. SİPER Blok-2 ve SİPER Blok-3 var. Hibrit hava savunma dediğimiz GÜRZ sistemimiz var. Onda da önemli aşamaları geçtik. Bir platform üzerinden hem parçacıklı mühimmat atabilme hem kısa mesafe önleyebilen füzeler atabilme gibi değişik senaryolarda aynı anda angajman yapabilme gibi birkaç yeteneği bir arada bulunduran bir sistem. Bu anlayışla hava savunmada da önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olacağını söyleyebilirim''

Federal Mogul şirketi kimin? Federal Mogul sahibi kim Türk mü? Federal Mogul şirketi kimin? Federal Mogul sahibi kim Türk mü? Haberi Görüntüle

HİSAR-O VE HİSAR-O+ TSK ENVANTERİNE EKLENDİ

HİSAR-O ve HİSAR-O+' da envantere girdiğini belirten ASELSAN Genel Müdürü Akyol, şu ifadeleri kullandı;

''Bir üst katmanındaki HİSAR-O ve HİSAR-O+ da envantere girdi. Bazı geliştirmelerle menzili biraz daha uzatmak üzere paydaş kuruluşumuz ROKETSAN ile çalışıyoruz. Hava savunma, arayıcı başlıklarından, bu başlığın yapımındaki tozdan başlayarak malzemesine kadar yerlileştirdiğimiz bir alan. Bugün Türkiye'nin karşılaştığı zaman zaman haksız ambargolar artık bizi toz metalinden başlayacak seviyede yerlileştirmeye götürmüş durumda. Hava savunma, arayıcı başlıklardan haberleşme sistemlerine, radarlarından elektro optik sistemlerine, komuta kontrolünden navigasyonuna, dost düşman tanıma sistemlerinden atış kontrol algoritmaları komuta kontrol sistemlerine kadar tüm teknolojileri tek platformda buluşturduğumuz büyük bir sistem.''

Akyol, 2023 yılında ASELSAN olarak 20'ye yakın yeni ürün çıkardıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin ilk insansız deniz aracı MARLİN'in Türkiye'nin envanterine girdiğini hatırlatan Akyol, kara ve denizde olduğu gibi denizaltında da insansız sistemlere yöneldiklerini ifade etti.

Habere Tepki Ver

6

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Loading