SON DAKİKA
Gemlik Körfezi'ndeki çifte deprem deprem İstanbul'u tetikler mi? Uzman isimden olay yorum

Gemlik Körfezi'ndeki çifte deprem deprem İstanbul'u tetikler mi? Uzman isimden olay yorum

Gemlik Körfezi'nde meydana gelen çifte sarsıntının ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi. Gemlik Körfezi'nde meydana gelen depremlerle ilgili konuşan KOÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Irmak, ''Beklenen Marmara depremi ile bir ilişkisi olup olmadığını söylemek çok zor. Büyüklüğünden ötürü civar faylara aktaracağı gerilme çok küçük olacaktır. Belki ihmal edilebilir düzeyde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Gündem

23.01.2024, 21:48

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifte felaketinin ardından Türkiye beşik gibi sallanmaya devam ederken AFAD'dan son dakika açıklaması geldi. Marmara'da 3 dakika arayla 2 deprem meydana geldi. Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan saat 10.2'de, 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve çevre illerden de hissedildi. Bursa'nın Mudanya ilçesinin 4,73 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 8,98 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Öte yandan aynı yerde saat 10.45'te 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

Meteoroloji'den İstanbul'a kritik uyarı! İstanbul'da 16-17 Şubat 2024 tarihleri arasında... Haberi Görüntüle

''27 TANE CİHAZ İLE TAKİP EDİYORUZ''

Gemlik Körfezi'nde meydana gelen çifte sarsıntının ardından gözler olası Marmara depremine çevrildi. Gemlik Körfezi'nde meydana gelen depremlerle ilgili konuşan KOÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Irmak, "Kocaeli Üniversitesi olarak takip ettiğimiz bir bölge. 2005 yılından beri, 27 tane deprem kayıt cihazı ile bölgedeki deprem aktivitesini takip ediyoruz. Bölge bizim yakından bildiğimiz, hem aktivitesini hem de tektonik rejimini yakından bildiğimiz bir bölge" dedi.

MSB duyurdu! Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın forsu değiştirildi! Haberi Görüntüle

''SİSMİK OLARAK AKTİF BİR BÖLGE''

Benzer depremin en son 2006 yılında meydana geldiğini belirten Doç. Dr. Irmak,şunçları kaydetti;

"Saat 10.42 sularında meydana gelen deprem, Gemlik Körfezi'nde meydana geldi. Kuzey Anadolu Fayı’nın güney kolu üzerinde, Pamukova, Geyve, Mekece İznik'ten devam edip, İznik Gölü'nün güneyinde devam eden ve Gemlik Körfezi'ne giden, güney kolunun batı ucunda meydana gelen 5.1 büyüklüğünde bir deprem oldu. Aslında bölge, normal olarak aktif bir bölge. Sismik olarak aktif bir bölge. Deprem üreten bir bölge. Bölgede en son 24 Ekim 2006'da benzer büyüklükte bir deprem meydana gelmişti. İlksel sonuçlara göre, Gemlik Körfezi'nde var olan normal faylardan bir tanesinin çalıştığı düşünmekteyiz. Sığ bir deprem olması nedeniyle özellikle kötü zemin üzerindeki binalarda yaşayan insanlar tarafından fazlaca hissedilmiştir ve bunlar da bir korku etkisi yaratmıştır. Ancak bu büyüklükteki bir depremin hasar yapmasını zaten beklemiyoruz" 

İş arayanlar dikkat! Bakan Göktaş resmen duyurdu: O bölgeye 8... Haberi Görüntüle

Dilan-Engin Polat çifti soruşturması tamamlandı! Komşu kavgası soruşturmasından çifte ceza... Haberi Görüntüle

MARMARA DEPREMİ İLE İLİŞKİSİ VAR MI?

Dünkü depremin olası Marmara depremi ile ilişkisi olup olmadığı hakkında da konuşan Doç. Dr. Irmak, "Deprem çok büyük bir deprem olmadığı için, ortanın altı sayılacağı bir büyüklükte bir deprem olarak kabul edileceği için bölgedeki diğer faylara çok ciddi bir gerilme aktarımı sağlamayacaktır. Dolayısıyla bölgede bulunan faylardaki gerilme artışlarının çok ciddi bir şekilde etkileneceğini şahsen düşünmüyorum. Çünkü deprem ufak bir deprem. Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kolunun batı kesiminde, Gemlik Körfezi'nde oldu. Dolayısıyla İstanbul'daki vatandaşlarımız bu depremi hissetmiştir. Beklenen Marmara depremi ile bir ilişkisi olup olmadığını söylemek çok zor. Büyüklüğünden ötürü civar faylara aktaracağı gerilme çok küçük olacaktır. Belki ihmal edilebilir düzeyde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Son yağışlar barajları doldurdu! İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı arttı! İşte... Haberi Görüntüle

''BURADA KARŞILAŞTIĞIMIZ DEPREM SÜRPRİZ DEĞİL'' 

Artçı depremlerin devam edebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Irmak, "Bu tür depremlerden sonra artçı deprem aktivitesi devam edecektir. Bu 5.1'den sonra da çok sayıda ve daha küçük büyüklüklere sahip depremler ile karşılaştık. Bunlar da birkaç gün içinde sönümlenip, devam edecektir. Bölgedeki tektonik rejime baktığınız zaman, deprem aktivitesini olduğu bir bölge olduğunu görmekteyiz. Bizim burada karşılaştığımız hiçbir deprem sürpriz değil. Hem büyüklük bakımından hem yer bakımından baktığımız zaman, beklemedik depremler değil. Benzer büyüklükte çok sayıda depremin olduğunu görüyoruz. Deprem tehlikesi var fakat bir zaman vermek mümkün değil. Bazı depremlerin tekrarlama aralıkları çok uzun. Bu Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kolu, bu faylardan bir tanesi. Buradaki depremler çok uzun tekrarlama aralıkları ile gerçekleşiyor. Dolayısıyla uzun süredir bir suskunluğa sahip olması, deprem tehlikesinin biraz daha yüksek olduğunu bize söyleyebilir" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading