SON DAKİKA
FSM yenileniyor! Bakan Uraloğlu duyurdu: Köprüye 100 yıllık bakım

FSM yenileniyor! Bakan Uraloğlu duyurdu: Köprüye 100 yıllık bakım

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde yürütülen bakım çalışmalarını yerinde inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "120 personel ile 2023 yılında başlanan çalışmalarda şu ana kadar 120 çift askı halatının 112 çiftinin değişim işlemini tamamladık. Kalan 8 çifti de en kısa sürede değiştirerek tüm çalışmalarımızı 2024 yılı başında tamamlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 80 yıl boyunca yeni bir kablo değişimine ihtiyaç kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Gündem

23.01.2024, 21:46

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 100 yıllık bakıma giriyor! FSM'de  yürütülen bakım çalışmalarını inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu burada açıklamalarda bulundu. 

Zeydan Karalar vuruldu mu, silahlı saldırıya mı uğradı? Zeydan Karalar... Haberi Görüntüle

"1988'DEN SONRA İLK KEZ..."

Bakan Uraloğlu, günlük ortalama 240 bin araç ile dünyanın en yoğun trafiğini yaşayan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hizmete açıldığı 1988 yılından bu yana askı halatlarını ilk kez değiştirildiğini söyledi. Sözlerine devam eden Uraloğu, bakım çalışmaları ile köprünün çok daha güvenli, konforlu ve uzun süreli hizmet vermesini sağladıklarını belirtti.

MİT Suriye'de avladı! 10 askerin şehit edildiği saldırının faili yok... Haberi Görüntüle

ÇALIŞMA TRAFİĞİN YOĞUN OLMADIĞI ZAMANLARDA

Bakan Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, hayata geçirilen tüm projelerde yapıların güvenliği açısından bakım çalışmalarının aksatılmadan yapıldığı belirterek, "Maalesef bu tür çalışmalar sırasında işin doğası gereği ekstradan trafik yoğunluğu oluşabiliyor. Ama görüldüğü üzere trafik yoğunluğu açısından vatandaşlarımıza en az sıkıntı oluşturacak şekilde gece çalışması tercih ederek gece saat 00.00 ile sabah 5.30 saatleri arasında sadece bir şerit daraltması yaparak çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Askeri liselere giriş sınavlarına soruşturma! FETÖ'ye 6 ilde eş zamanlı... Haberi Görüntüle

120 HALATIN 112'Sİ DEĞİŞTİ

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü halat değişimlerinin doğrudan depreme karşı güçlendirme amacıyla yapılmadığını ancak elbette deprem durumunda da köprünün eskisine göre çok daha güçlü ve dayanaklı olacağını ifade eden Uraloğlu, 120 personel ile 2023 yılında başlanan çalışmalar kapsamında şu ana kadar 120 çift askı halatının 112 çiftinin değişim işlemini tamamladık dedi.

Sözlerine devam eden Bakan Uraloğlu, "Kalan 8 çifti de en kısa sürede değiştirerek tüm çalışmalarımızı 2024 yılı başında tamamlamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Başakşehir asansör kedisi Eros'un katili İbrahim Keloğlan tutuklandı mı? Kediyi... Haberi Görüntüle

KALICI RAHATLIK İÇİN GEÇİCİ SIKINTI

Bakım çalışmaları nedeniyle oluşan trafik yoğunluğu noktasında vatandaşlardan anlayış beklediğini söyleyen Uraloğlu, "Köprünün bakım ve onarımını bugün yapmazsak her geçen gün, her geçen ay ve her gecikilen senenin bize bedeli çok daha ağır olur. Kalıcı rahatlık için geçici sıkıntıları mutlaka göze almak zorundayız. İstanbul trafiğindeki vatandaşlarımızın ufak aksamalar için sabır ve anlayış göstermelerini umuyoruz." dedi.

TSK'dan Gara'ya hava harekatı! Çok sayıda terörist imha edildi Haberi Görüntüle

İSTANBUL'DA DEV DÖNÜŞÜM

İstanbul Boğazı üzerinde yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmak için hayata geçirilen dev projeleri de hatırlan Uraloğlu, "Yıllar boyunca İstanbul'un Asya ve Avrupa'daki iki yakasını birleştiren sadece 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü var iken, bugün; Avrasya Tüneli ve Marmaray ile İstanbul Boğazı'nın altından hem karayolu hem de demiryolu geçişi tesis ettik." şeklinde konuştu.

"Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul Boğazı'nın üstünde üçüncü bir köprü daha inşa ettik." diyen Uraloğlu, "Asya ile Avrupa'yı İstanbul Boğazı noktasında 3 dev projeyle yeniden bağladık. Böylece İstanbul Boğazı üzerindeki Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden sağlanan 2 geçiş imkânını 3 yeni projeyle 5'e çıkardık" ifadelerini kullandı.

MİT Suriye'de avladı! 10 askerin şehit edildiği saldırının faili yok... Haberi Görüntüle

"80 YIL KABLO DEĞİŞİMİNE İHTİYAÇ KALMAYACAK"

2016 yılında Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılana kadar FSM Köprüsü'nün yoğun ağır taşıt trafiğine maruz kaldığını ve bu durumun askı halatlarının yorulma ömrünü kısalttığını belirten Uraloğlu, yapılan halat değişimlerinden sonra ağır tonajlı araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullandığı için önümüzdeki 80 yıl boyunca yeni bir kablo değişimine ihtiyaç kalmayacağı bilgisini paylaştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading