SON DAKİKA
Fenomenlere kıskaç denetimi! Vergisiz her türlü gelir suç sayılacak

Fenomenlere kıskaç denetimi! Vergisiz her türlü gelir suç sayılacak

Sosyal medya fenomenleri vergi kıskacına alındı. Fenomenler Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu (VDK), tarafından denetime tabi tutulacak. Fenomenlerin internet satış gelirleri, vergi kayıtları ve banka hesapları tek tek incelenecek. Vergisi ödenmemiş gelirlerin tümü suç geliri olarak ele alınacak.

Gündem

02.02.2024, 10:32

Dilan Polat ve Engin Polat soruşturması ile deşifre olan skandal tablonun ardından MASAK inceleme kapsamını genişletti. MASAK, Polat çiftine yönelik inceleme sırasında daha geniş bir suç tablosuyla karşılaştı. Bu durum üzerine MASAK, fenomen olarak adlandırılan kişilerin yanısıra, internet veya sosyal medya üzerinden ticaret yapan, gelir elde eden isimlerin tümüne bakma kararı aldı.

Antalya'da okullar tatil mi oldu, kaç gün? 13 - 14... Haberi Görüntüle

DİTİJAL DÜNYA TAKİBE ALINDI

Sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan kişileri vergi kaçağı yönünden incelemeye alan VDK ise Polat ailesine yönelik kara para aklama ve vergi kaçırma soruşturması sırasında, vergi yönünden ciddi bir durumun olduğu ortaya çıkarttı. İnternet üzerinden ticaret yapanların tümü kademeli olarak incelenecek. 

Saldırı girişimi cezasız kalmadı! Çok sayıda terörist öldürüldü Haberi Görüntüle

NE OLMUŞTU?

Kara para aklama suçundan tutuklanan Polat ailesi, internet alışveriş siteleri ile dijital ödeme sistemleri üzerinden elde ettikleri geliri, nakite çevirip ardından parçalara ayırarak şirketleri arasında dolaştırmıştı. 

TikTok, Instagram ve diğer platformlardan oluşan sosyal medya fenomenleri, ürün tanıtımı yaparak, ürün satarak ve güzellik merkezlerine müşteri yönlendirerek para kazanıyor. Genelde Çin gibi ülkelerden sağladıkları ucuz ürünlerine marka basarak önemli gelir de elde ettikleri görülüyor. Büyük internet satış platformlarında açtıkları mağazalardan da satış yapıyorlar.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading