CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı'na (ESBAV) bağlı Özel Çağdaş Okulları'nda skandal bir olay yaşandı. Depremzede ailenin okula kaydettirmek istediği kız öğrenci, başörtülü olduğu için okula alınmadı. Yaşanılan skandal olayın ardından '28 Şubat zihniyeti hortladı' yorumunun yapılmasına neden oldu.
Türkiye'yi derinden sarsan çifte felakete Hatay'da yakalanan depremzede aile, şehri terk etmeye karar verdi ve Eskişehir'e göç etti.
![Galatasaray-Trencin maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Trencin hangi ülkenin takımı?](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/galatasaray-trencin-maci-ne-zaman-hangi-kanalda-saat-kacta-trencin-hangi-ulkenin-takimi.webp)
BAŞÖRTÜLÜ DİYE OKULA ALMADILAR
Depremin ardından Eskişehir'e göç eden aile, 9. sınıf öğrencisi olan başörtülü kız çocukları T.N.İ.'nin naklini Çağdaş Okulları'na aldırmak istedi ancak Okul Müdürü İsmail Samur, "Bu okulda hiç başörtülü öğrenci yok. Burada zorlanırsın" diyerek öğrenciyi ve velisini başka bir okula gitmeleri için ikna etmeye çalıştı. Skandal olayın ardından depremzede aile, okuldan ayrılarak T.N.İ.'yi, Eskişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne kaydettirdi.
![2024 KPSS lise başvuruları başladı mı? KPSS Ortaöğretim sınavı ne zaman?](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/2024-kpss-lise-basvurulari-basladi-mi-kpss-ortaogretim-sinavi-ne-zaman.webp)
''BU OLAY BİZE DAHA ACI GELDİ''
Sabah gazetesinde yer alan habere göre; depremzede aile, kızlarının başörtülü olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti ve okulu Eskişehir Valiliği'ne şikayet etti. Depremin ardından bir darbe de okuldan alan Baba Z.İ. ve anne E.İ., "Depremde onlarca yakınımızı kaybettik ama bu olay bize çok daha acı geldi" dedi.
![Başıboş köpeklere yönelik kanun teklifi komisyonda! CHP, DEM ve İYİ Parti'den ortak provokasyon! Acılı anne ve babanın üzerine yürüdüler](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/2024-849f9cb1ae887a560e51a5a72837588745.webp)
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Skandalın ardından Eğitim Bir- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ali Yalçın, şunları kaydetti;
"Adı 'çağdaş' fakat uygulaması 'çağdışı' okul hakkında suç duyurusunda bulunduk. Depremzede öğrencinin başörtülü olduğu için karşılaştığı rezalete sessiz, duyarsız kalınamaz. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na da başvurduk"
![Türkiye, İsrail'e karşı atılan adımda sona geldi! Başvuru süreci kısa sürede tamamlanacak](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/uad361543032.webp)
![MHRS çöktü mü, randevu alınabiliyor mu? Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde sorun var mı?](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/mhres.webp)
KÖHNELEŞMİŞ ZİHNİYET
Eğitim Bir-Sen Eskişehir 1 No'lu Şube Başkanı İbrahim Akar ve beraberindekiler dün okulun önüne siyah çelenk bıraktı. Akar, "Müdür, öğrenciyi ve velisini başka bir okula gitmeleri için 28 Şubat'tan kalma ikna odası kurarcasına ikna etmeye çalışıyor. Bir depremzede çocuğa sırf başörtüsünden dolayı 28 Şubat sürecini anımsatan tavrın takınılması akıllara durgunluk verecek derecededir.'' dedi.