SON DAKİKA
Erdoğan'ın BM kürsüsünden dünyaya verdiği mesajlar dış basında yankılandı!

Erdoğan'ın BM kürsüsünden dünyaya verdiği mesajlar dış basında yankılandı!

Cumhurbaşkanı'nı dün BM kürsüsünden yaptığı konuşmasında Azerbaycan'ın Karabağ operasyonuna verdiği destek Japonya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne, Katar'dan Fransa'ya birçok ülkede geniş ses getirdi.

Gündem

23.01.2024, 21:26

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na on üçüncü kez dünyaya hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden Suriye ve Irak'a, Kıbrıs'tan Filistin'e, Kosova'dan Nijer'e, BM Güvenlik Konseyi'nin yapısından Türkiye-AB ilişkilerine birçok konu hakkında dikkat çeken mesajlar verdi.

Hamza Dağ'dan canlı yayında önemli açıklamalar: 'İzmir'de çok farklı bir... Haberi Görüntüle

MESAJLAR DÜNYA MEDYASINDA YANKILANDI 

Erdoğan, BM kürsüsünden "Karabağ Azerbaycan toprağıdır" diyerek Ankara'nın pozisyonunu net şekilde dünyaya gösterdi. Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları, Japonya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne, Yunanistan'dan Fransa'ya birçok ülkenin medyasında yankı buldu.

İstanbul Üniversitesi'nden sosyal medyadaki iddialara ilişkin açıklama: Provokatif bir girişimdir Haberi Görüntüle

"KARABAĞ AZERBAYCAN TOPRAĞIDIR"

Japon kamu yayıncısı NHK televizyonu, Türkiye'nin Karabağ'da operasyon başlatan Azerbaycan'a tam destek sunduğunu ifade edip  Erdoğan'ın BM'deki sözlerine yer verdi. Türk liderin "Karabağ Azerbaycan toprağıdır" dışındaki bir iddiayı kabul etmeyeceğini duyurduğunu bildiren NHK, Türkiye ve Azerbaycan'ın etnik ve kültürel bağları paylaştığını aktardı.

Meteoroloji'den 3 ile sağanak uyarısı! O illerde sel ve su... Haberi Görüntüle

"ASKERİ OPERASYONA TAM DESTEK VERİYOR"

Al Jazeera Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'ın askeri operasyonuna tam desteğini açıkladığının altını çizerek Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya 'Erdoğan: Türkiye Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü koruyan adımlarını destekliyor' başlığını attı. Al Arabiya'ya göre, Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizen Erdoğan, bölgeye başka bir statü dayatılmasının kabul edilemeyeceğini de dünyaya ilan etti.Al Arabiya, haberinde ayrıca Azerbaycan'ın zafer kazandığı üç yıl önceki İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'nda Ankara'nın temin ettiği insansız hava araçları ve diğer askeri ekipmanın rol oynadığını hatırlattı.

Hafta sonu İstanbul'da bahar havası yaşanacak! Meteoroloji açıkladı: 5 GÜNLÜK... Haberi Görüntüle

"AZERBAYCAN'IN SADIK DESTEKÇİSİ"

Yine Birleşik Arap Emirlikleri'nden yayın yapan The National News, Karabağ'daki operasyona uluslararası tepkileri Türkiye başlığıyla sayfasına taşıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'Azerbaycan'ın sadık bir destekçisi' olarak niteleyen The National News, Türk liderin BM kürsüsünden Bakü yönetimine desteğini yinelediğini aktardı ve "Ermeniler dahil herkesin Azerbaycan topraklarında barış içinde yan yana yaşaması öncelikli hedefimiz olmalıdır. ‘Tek millet, iki devlet’ şiarıyla hareket ettiğimiz Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü korunma yönünde attığı adımları destekliyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Marmara için korkutan açıklama: Yeni fay bulundu! 7,3 büyüklüğünde deprem... Haberi Görüntüle

FRANSIZ GAZETESİ: ERDOĞAN'IN SÖZÜNÜ YAZDI 

Fransız Le Devoir gazetesi, Türkiye'nin Azerbaycan'ın operasyon gerekçesini 'meşru' olarak nitelediğini kaydedip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü savunmak için aldığı tedbirleri destekliyoruz" dediğini yazdı.

Emine Erdoğan, Mihriban Aliyeva ile görüştü! COP29 çalışmaları gündeme alındı Haberi Görüntüle

YUNAN MEDYASI: KKTC İLE İLGİLİ SÖZLERİNİ TAŞIDI 

Yunan medyası bugün gerçekleşecek Erdoğan-Miçotakis görüşmesini öne çıkardığı haberlerinde, ayrıca Cumhurbaşkanı'nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldiğini yazdı. Kathimerini gazetesi, Erdoğan'ın BM kürsüsünden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) tanınmasını istediğini bildirdi. Gazete ayrıca, 'Erdoğan ve Miçotakis New York'ta neleri konuşacak?' başlıklı bir haber yayımladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, bugün New York'ta bir araya geliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading