Yandex Metrica

Erdoğan: Millet İttifakı terörden besleniyor! Böyle olmasa Diyarbakır Anneleri'ni ziyaret ederlerdi

Erdoğan: Millet İttifakı terörden besleniyor! Böyle olmasa Diyarbakır Anneleri'ni ziyaret ederlerdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman’da Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen "Gençlerle Buluşma Programı"na katıldı. CHP, İYİ Parti ve HDP ittifakının terörden beslendiğini dile getiren Erdoğan, "Bu böyle olmasa Diyarbakır Anneleri'ni ziyaret ederlerdi" dedi.

Gündem

23.01.2024, 18:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman’da Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen "Gençlerle Buluşma Programı"nda konuştu.

Erdoğan'ın Batman'da gençlerle buluştuğu dünkü programdan görüntüler paylaşıldı. Sözlerine kütüphaneye adı verilen şehit Şenay Aybüke Yalçın'ı rahmetle yad ederek başlayan Erdoğan, millete hizmet ederken bölücü terör örgütü tarafından alçakça katledilen tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerine, Mehmetçiklere Allah'tan rahmet diledi.

"Şehitlerimizin uğrunda canlarını feda ettikleri, vatana, bayrağa, istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz" diyen Erdoğan, bunu son 19 yılda olduğu gibi yine ülkeye yeni hizmetler, eserler kazandırarak yapacaklarını söyledi.

Batman'da müstesna bir gün geçirdiklerini, ülkenin gurur abidelerinden Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'ni hizmete almanın heyecanını yaşadıklarını anlatan Erdoğan, ülkenin en büyük 4. hidroelektrik yatırımı olan Ilısu Projesi'nin Batman'a çok yakıştığını dile getirdi. Erdoğan, üreteceği 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji ile ekonomiye yıllık 3 milyar lira katkı sağlayacak bu yatırımın hayırlı olmasını diledi. Daha sonra hükümetlerinin ve özel sektörün şehre kazandırdığı hizmetlerin toplu açılış törenine iştirak ettiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kripto varlıklara vergi konulacak mı? Bakan Şimşek son noktayı koydu Kripto varlıklara vergi konulacak mı? Bakan Şimşek son noktayı koydu Haberi Görüntüle

20 YILDA YENİ BİR BATMAN İNŞA ETTİK

"Şöyle düşünüyorum; 20 yıl önce ben Batman'a mitinglere gelmiştim ve Batman'da o zaman yaptığım mitinglerle o günkü Batman ve bugünkü Batman. Mukayesesi kabil değil. O günkü Batman nere, bugünkü Batman nere. Şimdi sizler zaten 20 yaş civarındasınız. O günkü Batman'ı zaten sizin hatırlamanız mümkün değil. Ben tabii o günleri çok iyi hatırlıyorum. Yaş 67 tabii. 30 yaşlarında falan bir genç olarak buralarda mitinge geldim. O günden bugüne bu Batman nasıl bu hale geldi? 19 yılda 20 yılda biz bu Batman'ı hamdolsun inşa ettik. Eğitim sistemi, üniversite filan yok. Şu anda Batman'da üniversite var. Hastane filan yok, biz hastanemizi yaptık. Şimdi de 500 yataklı yapıyoruz ve değişik ilçelerde de yaptığımız hastaneler var. Bütün bunlarla beraber yollar. Batman'da o zaman bölünmüş yol olarak sadece 30 kilometre yol vardı ama biz bunun üzerine 149 kilometre daha bölünmüş yol inşa ettik. Hepsini geç bir tarafa Batman'da o zamanlar böyle bir havalimanı yoktu. Ha vardı. Ne vardı biliyor musunuz? Sadece bir NATO pisti vardı. NATO pistinin yanında da şöyle bir tente vardı, terminal değil. O tentenin altından uçağa binersiniz. Böyle bir durum vardı. Şu anda Batman'ın altyapısıyla üstyapısıyla düşünün hiçbir şeyle mukayese edilemez."

TOKİ'nin yaptığı konutlar ile Ilısu'da inşa ettikleri villalardan bahseden Erdoğan, "Bunların yapılmaması için neler yapmadılar ki, durdurmak için neler yapmadılar ki. Fakat biz azmimizden zerre kadar taviz vermedik. Onu da bir kenara biliyorsunuz oradaki tarihi eserleri yerlerinden aldık ve şu andaki yeni yerlerine taşıdık. Hele hele bir de o Küçük Saray. Küçük Saray'ı 6 metre yükseltmek suretiyle yeni yerine naklettik." dedi.

İngiltere bu kanlı hesaplaşmayla çalkalanıyordu: Bu olayın arkasından 2 Türk çetesi çıktı! İngiltere bu kanlı hesaplaşmayla çalkalanıyordu: Bu olayın arkasından 2 Türk... Haberi Görüntüle

MİTİNGLERİN EN MUHTEŞEMİNİ YAPTIK

Erdoğan, yaptıkları işlerin sıradan olmadığını, akıl, zeka ve bütün imkanları seferber etmeyi gerektirdiğini dile getirdi. "Niye yapıyorsunuz ya. Başka işiniz yok mu" diyenlerin olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

"Yapıyoruz. Çünkü, kültür ve turizm noktasında burası bir çekim alanı haline gelecek. Bununla birlikte burası bir çekim alanı haline gelecek. Nasıl olsa havalimanımız da var bütün bunlarla beraber gelip buraları görmek isteyenler olacak. Bu barajın içinde bu işi nasıl yaptılar, bunları nasıl inşa ettiler. O köprüler vesaire. Bunlar nasıl yapıldı? Bütün bunların hepsi bir aşk işidir gençler. Neşet Ertaş 'Aşk ile koşan yorulmaz' diyor. Ben de aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır diyorum. Öyle lafla peynir gemisi yürümüyor. Batmanlı kardeşlerimizin bugün yollara, meydanlara sığmayan sevgisine mazhar olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugün meydan bambaşkaydı ve gerçekten bugüne kadar yaptığımız mitinglerin en muhteşemini bugün yaptık. Bugün bir kez daha bizi aşkla bağrına basan tüm Batmanlı kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Rabbim uhuvvetimize daim eylesin."

Erdoğan, hiçbir ayrım yapmadan, kökenine, diline, inancına bakmadan vatandaşların hepsini aynı samimiyetle sevdiklerini, 84 milyonun tamamının bir, eşit ve aynı hürmet ve hizmete layık olduğunu aktardı.

Sıcak havaya kısa bir ara! Meteorolojiden o illere gök gürültülü sağanak yağış uyarısı geldi! 6 Haziran perşembe 2024 hava durumu Sıcak havaya kısa bir ara! Meteorolojiden o illere gök gürültülü... Haberi Görüntüle

İSTİSMAR SİYASETİNE PRİM VERMEDİK

İktidarda 19 yılını tamamlamış bir kadro olarak hep bu anlayışla hareket ettiklerini, bölgecilik yapmadıklarını, batı, doğu diye bir ayrımda bulunmadıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz batıya hangi yatırımı yaptıysak doğuya da güneydoğuya da aynı yatırımları yaptık. Eğitimde, sağlıkta aynı, yollarda aynı. İnsanımızı ayrıştırmadık. Yolları yaparken oralarda çalışan bütün o mühendisleri, mimarları oraları zindan eden bu HDP değil mi, bu PKK değil mi? Bunlar oralarda bizim bu kardeşlerimizi şehit etmediler mi? Benim Aybüke öğretmenimin ne günahı vardı ya. Burada Kürt yavrularımızı eğitmiyor muydu? Şehit ettiler. Necmettin Hoca'nın ne günahı vardı. Genç yaşta öğretmen olarak buralara geldi ve burada şehit ettiler. Aynı şekilde nice kaymakamları onlar şehit etmediler mi? Dolayısıyla yapacak çok işimiz var. İstismar siyasetine prim vermedik ama onlar verdi. Kutuplaştırmanın değil kucaklaştırmanın peşinde koştuk. Bölmenin değil birleştirmenin gayreti içinde olduk. Fitneyi değil kardeşliğimizi güçlendirmek için çalıştık. Türkiye tüm renkleriyle hepimizin ortak vatanıdır dedik. Gölgesinde huzur bulduğumuz bayrak hepimizin ortak bayrağıdır. Günde beş vakit semalarımızı süsleyen ezanlar hepimizin ortak değeridir dedik. 'Korkma' diye başlayan İstiklal Marşımız 84 milyonun ortak hissiyatının sembolüdür. Peki HDP için öyle mi? Parlamentoda İstiklal Marşı okunurken onlar İstiklal Marşı'nı okumuyorlar. Bunları çok çok iyi öğrenmeli ve anlatmalıyız. Adeta duru suya bir taş atarsınız, dalga dalga böyle kenara doğru gider ya işte şimdi sizler de bu duru suya atılan o taş gibi bütün her yere, tüm genç arkadaşlarınıza bunları anlatmanız lazım."

Erdoğan, Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Arap'ı ile herkesin aynı iklimin veya aynı kilimin deseni olduklarını vurguladı.

Depremden tam 467 gün sonra bulundu!  İzmir'de denildi, Kahramanmaraş'tan çıktı! Depremden tam 467 gün sonra bulundu! İzmir'de denildi, Kahramanmaraş'tan çıktı! Haberi Görüntüle

GENÇLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Konuşmasının ardından programa katılan gençler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorular yöneltti. İşte gençlerin birbirinden farklı soruları ve Erdoğan'ın verdiği cevaplar...

(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '15 Temmuz'da darbe girişimini, göğüs gererek beraber atlattık' demişti. Fakat 15 Temmuz darbe gecesi bir evde televizyon izlerken görüntüleri sızmıştı. Geçen günlerde Kandil Tezkeresi hakkında hayır oyu verdi. Fakat açıklamalarında 'Kandil'i yerle yeksan edeceğim' dedi. Evet bu açıklamalarından sonra biz gençler kendi ile ters düşmesine gülüyoruz. Sizin konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz.)

Bu zatın hayatı yalan. Bir defa o gece, kendisi tüm kayıtlar da var zaten, o gece 23.15 gibi geliyorum. Oradan o Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine geçiyor ve biz oraya geldiğimizde tabii on binler havalimanındaydı. Adam sormaz mı ya, 'Bu kadar kişi burada niye bekliyor?' Ama o FETÖ'cülerin ona hazırlamış olduğu tankların arasından çekti oraya gitti ve oradan da kahvesini yudumlayarak, gelişmeleri izledi. Diyorum ya hayatı yalan. Bütün yaptığı açıklamalarına bakıyorsunuz akşam, sabah hep yalan. Burada biz onun yalanlarına cevap vermekten bıktık. Bir defa dürüst ol, doğru ol. Şu anda mesela enteresandır adına Millet İttifakı dedikleri bu ittifakın içerisinde 3'lü olarak yerlerini alıyorlar. Peki kim bu? Terör örgütünün adeta parlamentoya sızmış bir grubu var değil mi? HDP. Şu anda İYİ Parti son dönemde onlara karşı bir tavır içine girdiğini söylüyor. Ne derece samimidir onu tabii bilemiyoruz. Ama Siirt'te filan bazı şeyler kendilerine söyleniyor. Farklı yerlerde söyleniyor ve o da onlara karşı olduğunu ifade ediyor. Onlara karşı olduğunu ifade etmen için bir defa seçimde üçlü bir koalisyon halinde girdiniz. İşte önümüzdeki seçim için de ne olacağını göreceğiz. Tabii Millet İttifakı olarak CHP, İP ve öbür tarafta HDP, şimdi bazı işte yeni kurulan partilerden küçükler var. Onlar da herhalde katılacak öyleye benziyor. İrili ufaklı bir koalisyon kurmaya çalışıyorlar.

Bizim de şu anda Cumhur İttifakı olarak bir ittifakımız var. Biz de Cumhur İttifakı olarak yolumuza devam ediyoruz. Cumhur İttifakı'nda da AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi olarak şimdilik üç yapı söz konusu. Bunla yolumuza inşallah devam ediyoruz. Biz gençlerimize bakıyoruz. Biz gençlerimizle beraber inşallah yolumuza devam edeceğiz ama çok çalışacağız. Kendimize inanıyoruz, yaptıklarımıza inanıyoruz. Ortaya eser koyduk, eserlerimize inanıyoruz.

MSB, 25.000 uzman erbaş alımı ne zaman, şartları neler? MSB, 25.000 uzman erbaş alımı ne zaman, şartları neler? Haberi Görüntüle

İHA'MIZ, SİHA'MIZ, AKINCI'MIZ YOKTU

(Şanlıurfalı Yasin adında bir üniversite öğrencisi: Bizler bu bölgede çok sorunlar yaşadık. Ailelerimizin de anlattığı birtakım sorunlar... Seyahati bırakın, mahallelerimizde dahi akşamları dolaşamazdık. Şimdi hiçbir şekilde sorunumuz kalmadı. Bu nasıl başarıldı Sayın Başkanım?)

Güvenlik noktasında adımlar nelerse en ufak bir taviz vermeden bu adımları attık. Burada sağolsun polisimiz, askerimiz, güvenlik korucularımız tavizsiz olarak bu süreci işlettiler. Kabinedeki arkadaşlarımız hep birlikte kararlılık içinde bu işi yürüttük. Bunlar tabi senfonidir, kakafoni değil. Hem yurtiçinde hem yurtdışında. Terörle mücadele sadece içeride değil, Suriye'de ve Irak'ta devam ediyor. Bir zamanlar bizim İHA'mız, SİHA'mız, AKINCI'mız, zırhlı taşıyıcılarımız yoktu.. Yüzde 20'si yerli olan bir yapı vardı şimdi yüzde 80'e ulaştı savunma sanayimiz. 

Vefa Küçük kimdir, kaç yaşında, nereli? Vefa Küçük kimdir, kaç yaşında, nereli? Haberi Görüntüle

DİYARBAKIR ANNELERİ BİZİM KARDEŞİMİZ

(Diğer muhalefet partileri terörle mücadeleye neden destek vermiyor?)

Onların böyle bir derdi yok, onlar terörden besleniyorlar. Terörden beslenenler Diyarbakır Anneleri'ne gider mi, gitmez. Ama o anneler bizim kardeşlerimiz. Onların canının yanması bizim canımızın yanmasıdır. Dağlara kaçırılan 13-14-15 yaşındaki çocuklardan besleniyor bunlar yahu! Böyle bir ahlaksızlık olabilir mi? Dağdaki teröristlerin o çocukları taciz ettiklerine dair elimizde belgeler var. Bunlar böyle ahlaksız. Bunlara rağmen Batılı ülkeler bile Diyarbakır Anneleri'ni ziyarete geldi mi? Gelmedi. Onlardan biri gelmiş olsaydı, bizim muhalefet de koşa koşa annelerin yanına gelirdi. Gelseler de gelmeseler de mücadelemiz devam edecek. Temennimiz odur ki, annelerin tümü yavrularına kavuşsun ve biz de o günlerin mutluluğunu yaşayalım. 

(Üniversite öğrencisi Elifnur Özdamar: Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kazandığınız tazminatları ne yaptınız? Parayı gençlere vermeyi düşünüyor musunuz?)

Bu tazminatlardan kazandıklarımı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki öğrencilere verme kararımız var, avukatıma söyledim. Oraya onları burs olarak verelim dedik. Ne kadar gelirse ister Kılıçdaroğlu'ndan ister başkasından, hepsini oraya aktaracağız. 

Çeşmeden akan şaşırttı: Tarihe geçebilir! İsrail'e karşı yapılan en ilginç protesto Türkiye'den geldi! Çeşmeden akan şaşırttı: Tarihe geçebilir! İsrail'e karşı yapılan en ilginç... Haberi Görüntüle

TİLKİ YETİŞEMEDİĞİ ÜZÜME 'KORUK' DERMİŞ

(Batman Üniversitesi'ni siz kurdunuz, bunu bile eleştiriyorlar, ne dersiniz?)

Tilkinin hikayesini biliyorsunuz değil mi? Yetişemediği üzüme koruk dermiş. Bunlar da yetişemediği üzüme koruk diyor. Şimdi sen burada üniversite olmasaydı ne yapacaktın, ya okuyamayacaktın ya da İstanbul, Ankara buralara gitmenin yollarını arayacaktın. Bunların bir dikili ağacı yok. Biz yatırım üstüne yatırım yapıyoruz, bu yatırımlar onları çıldırtıyor. Şehir hastaneleri yapıyoruz mesela. Diyor ki 'bunların parasını nereden buldun?' Sana ne neren buldum yahu.. Bizim yap-işlet-devret diye bir sistemimiz var. Yaparlar, işletirler, 15-20 yıl sonra buraları devlete bırakırlar. Devletin kasasından bir kuruş çıkmaz. Ama Bay Kemal'in kafası bu işlere basmaz. Anlamaz bu işlerden. Öbürleri zaten hiç anlamaz. Biri terörle uğraşıyor, öbürleri farklı şeylerle uğraşıyor... Şehir hastaneleri olmasaydı bizim şu koronavirüs belasıyla uğraşabilmemiz sıkıntılı olurdu. ABD, Avrupa'yı görüyorsunuz, hastalarını yatıracak yer bulamıyorlar.

(Gençlerin toprakla buluşması sizce mümkün müdür? Geleceğin meslekleri denilince direkt teknoloji odaklı düşünüyoruz, oysaki çiftçilik de bir seçenek...)

Aslında artık zamanın en önemli mesleklerinden bir tanesi tarımdır, ziraattır. Bununla iştigal etmek çok hayırlı olacaktır. Bu konuda ben şahsen bana bazı danışanlara diyorum ki, gel sen de  bununla uğraş. Bir diğeri de hayvancılıktır, bu da önemli. Bunlarla beraber zaten topraktan geldik, toprağa gideceğiz, şimdiden ona hazırlık yapmak lazım. 

Vatandaşlar isyan etti! İBB'den güldüren zam: Olmayan hizmete yüzde 100 zam! Vatandaşlar isyan etti! İBB'den güldüren zam: Olmayan hizmete yüzde 100... Haberi Görüntüle

BEN ZATEN GÜNEYDOĞU'NUN DAMADIYIM

(Güneydoğu'ya ilk başbakan olduğunuz zamanlarda da gelmiştiniz, o günden bugüne ne hissediyorsunuz?)

Ben zaten şimdi Güneydoğu'nun damadıyım. Gençlik yıllarımdan itibaren Güneydoğu-Doğu buraları tarayan birisiyim. Salon sosyetesi olmadım hiçbir zaman. Gelen, giden, buralarda teşkilatlar kuran biriyim. Biz buraları ayağa kaldırdık. Yollarında, havalimanlarında çok farklı bir konumdaysak... Düşünün biz göreve geldiğimizde 26 havalimanı sayısı vardı biz bunu 56'ya çıkardık.. Şimdi hemen hemen her yere uçakla gitme imkanını yakaladık. Modern yaşamın koşulları nedir? İşte bunlar. Biz insanımıza modern yaşamı getireceksek her şeyden önce dünyanın koşullarını biz de vatandaşımıza hazırlamamız lazım. Niye bunu bizden öncekiler yapamadı da biz yaptık? Şimdi Türkiye'nin her yerine uçakla gidebiliyorsun, çok kısa bir zamanda... Ağrı'ya Kars'a çok kolaylıkla. Mardin öyle Diyarbakır öyle, hepsi.. Yollarımız zaten muhteşem. Karadeniz'de de öyle. Trabzon'dan aldık taa Artvin'e kadar, yollarımızı yaptık.

(Nusaybin'den Yağmur adlı genç kız: 19 yıl önce iktidara ilk geldiğinizde gösterdiğiniz coşkunun aynısını görüyoruz. Her şey için çok teşekkür ederiz. Bu hizmetlerin arkasındaki motivasyon nedir?)

Siz. (Alkışlar) Çünkü çok güçlü bir gençlik yetiştirmemiz lazım. 

Şırnak’ta camiden kaçak elektrik kullananlara skandal anons: Kapınızı açmayın Şırnak’ta camiden kaçak elektrik kullananlara skandal anons: Kapınızı açmayın Haberi Görüntüle

TÜRKÇE VE KÜRTÇE ŞARKILAR COŞTURDU

Yağmur adlı genç daha sonra, Cumhurbaşkanı ile merhum annesini birarada gösteren karakalem çizimi Erdoğan'a takdim etti. Bu anlamlı hediyenin ardından Diyarbakır Karapınar Belediyesi müzik topluluğu Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirdi.   

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading