Erdoğan ateşten gömlek giydi! Sınırda bombalar yağarken Mısır'da kritik zirve: Ankara-Kahire iş birliği Gazze için hayati önemde

İsrail'in Mısır sınırına gerçekleştirdiği bombardımana rağmen "ateşten gömlek" giyerek Kahire'ye çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile Gazze'de yaşanan son gelişmeleri ele alacak. Savaşı Sina Yarımadası'na çekmeye çalışan İsrail'in sinsi planlarını Kahire-Ankara iş birliği bozabilecek mi?

Gündem

21.02.2024, 12:01

Tüm dünyanın gözleri önünde Gazze'de insanlık tarihinin en büyük soykırımlarımını gerçekleştiren katil İsrail rotasını güneye Mısır sınırına yakın Refah kentine çevirdi. Yaklaşık 1.5 milyon Gazzelinin zorla sürgün edildiği Refah'ta dün sivil katliama başlayan işgal ordusu kadın, çocuk ayırt etmeksizin soykırım yapmaya devam ediyor.

Kedi Eros'u öldürmek isteyen apartman sakini İbrahim Keloğlan hakkında mahkeme... Haberi Görüntüle

ATEŞTEN GÖMLEK GİYDİ

İsrail'in Mısır sınırına gerçekleştirdiği bombardımana rağmen "ateşten gömlek" giyerek Kahire'ye çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile Gazze'de yaşanan son gelişmeleri ele alacak.

Şenol Güneş Güney Kore Milli Takımını mı çalıştıracak? Güney Kore... Haberi Görüntüle

ÖLÜM VE SÜRGÜN

7 Ekim'de Gazze'de katliamlara başlayan İsrail, savaştan uzaklaşmak isteyen 1.5 milyon Gazzeliyi Rerah sınır kapısına sıkıştırdı. Mısır'a sınır kapısını açması için baskı uygulayan katil İsrail, dün gece başlayan bombardımanla birlikte yüzbinlerce insanı “ölüm ya da sürgün”e mahkum ediyor. 

Nestle'ye neden ceza kesildi? Nestle Türkiye'ye ne kadar ceza kesildi? Haberi Görüntüle

MISIR'DAN SINIRA ASKERİ YIĞINAK

Ortadoğu'da bir adım sonrasının kendilerine geleceğini düşünen Mısır yönetimi için ise artık konu Gazze'den bağımsız olarak doğrudan Kahire'yi etkileyen bir soruna evrildi. İsrail'in savaşı Sina Yarımadası’na taşıyacağını düşünen Mısır yönetimi, sınıra askeri yığınak yapmaya başladı. 

Son dakika... Pendik Kaymakamlığı lojmanlarına silahlı saldırı Haberi Görüntüle

GAZZE DÜŞERSE SİNA GİDER

Gazze'deki vatan savunmasının yıkılması durumunda İsrail'in soluğu Sina Yarımadası'nda alacağını düşünen Kahire yönetiminde "Gazze düşerse Sina gider" düşüncesi ön plana çıkıyor. Bu kapsamda Mısırlı yetkililer, İsrail'i uyararak, “İsrail Refah’a saldırırsa Camp David Anlaşması biter” tehdidinde bulunuyor.

Emine Erdoğan'dan Ankara Palas Müzesi'ne ziyaret! Osmanlı dönemine ait tuğralar,... Haberi Görüntüle

ORTADOĞU'DA YENİ CEPHE

7 Ekim'de mücahitlerin yaktığı özgürlük ateşi artık yerel bir sorun olmanın ötesinde dünyayı çok yakından ilgilendiren bir küresel sorun haline geldi. Mısır kıyısında yeni bir cephenin açılması artık çok da uzun bir düşünce değil. Savaşın gürültülü sesleri Mısır'ı tam olarak içine çekmemişken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgeye ziyareti artık hayati önem taşır nitelikte.

Bakan Fidan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi Haberi Görüntüle

ANKARA-KAHİRE İLİŞKİLERİ BÖLGE İÇİN KRİTİK ÖNEMDE

Mısır sınırına bombalar yağarken Kahire'de Sisi ile zirve gerçekleştirceğini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, adeta ateşten gömlek giydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kritik ziyareti hem tarih hem de süreç bakımında hayati önem taşırken, Türkiye ve Mısır'ın iş birliği yapması, hem Gazze için hem Libya için hem de Mısır'ın toprak bütünlüğü için kritik düzeyde öneme sahip.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading