SON DAKİKA
EPDK'dan fatura kararı! Vatandaşa indirim olarak yansıyacak

EPDK'dan fatura kararı! Vatandaşa indirim olarak yansıyacak

EPDK'dan fatura kararı geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) kapsamında gerçek dışı bildirimleri tespit edilen 40 şirket hakkında idari soruşturma açılacağını ve şirketlerin tüketicilere 11 milyar liradan fazla geri ödeme yapacağını belirtti.

Gündem

01.02.2024, 15:45

EPDK'den yapılan açıklama doğrultusunda, son aylarda uluslararası piyasalardaki olağan dışı maliyet yükselmelerinin arz güvenliğini yavaşlatmaya uğratmaması ve tüketicilerin bu maliyet artışlarından korunması için 1 Nisan 2022'de AUF'un geçici bir süre için uygulamaya alındığı belirtildi.

Akıncı TİHA, ASELFLIR-500 ile hareketli hedefi tam 12'den vurdu Haberi Görüntüle


FİYAT HAREKETLERİ TEK TEK KONTROL EDİLİYOR

Ekim 2022'de 6 ay uzatılan mekanizmanın katkısıyla Türkiye'de hiçbir santralin kapatılmadığı bilgisinin verildiği açıklama doğrultusunda, "Kurumumuz bu süreçte fiyat hareketlerini titizlikle takip etmekte, AUF kapsamında gerekli müdahaleler ivedilikle yapılmaktadır. Sabit fiyatlı olan ve tüketicileri koruduğu için AUF kapsamına alınmayan ikili anlaşmalar da EPİAŞ’a sunularak güvence altına alınmıştır.' denildi ve şu şekilde devam edildi, 'Perşembe günü yapılan toplantıda kurulumuz bu anlaşmalar kapsamında sehven ya da kasıtlı olarak EPİAŞ'a yapılan gerçek dışı bildirimler sebebi ile 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 liranın geri ödenmesine karar vermiştir. Faiziyle birlikte 11 milyar lirayı aşan bu meblağ AUF mekanizmasının doğası gereği maliyet düşüşü olarak doğrudan tüketicilerimizin faturasına yansıtılacaktır." denildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading