Yandex Metrica
SON DAKİKA
Emekli zammı için kritik viraja girildi! Erdoğan talimat verdi: Emekli zammı için 3 formül var!

Emekli zammı için kritik viraja girildi! Erdoğan talimat verdi: Emekli zammı için 3 formül var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli maaşı iyileştirme çalışmaları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na talimat verdi. Talimatı alan bakanlar önümüzdeki hafta yapılacak toplantıya hazırlık yapmaya başladı. Emekli zammı için masada üç formül bulunuyor. Bu formüller toplantıda sunulduktan sonra emekli maaşı çalışmaları son şeklini almış olacak.

Gündem

23.01.2024, 21:27

Emekli maaşı iyileştirmesi için yürütülen çalışmalar milyonlarca emekli tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yaklaşık 17 milyon emekli için yapılan çalışmalarda zam için üç ayrı formül masada bulunuyor. Erdoğan'ın isteği üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının hazırlığını yaptığı emekli zammı çalışmaları için üçlü bir zirve yapılacak.

DMM İsrail'in yalanını çürüttü: Herzog'un 'Yahudilerin Sonu' adlı kitapla yaptığı... Haberi Görüntüle

ÇALIŞMALAR ERDOĞAN'A SUNULACAK 

Emekli maaşı ek iyileştirme çalışması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelecek. Önümüzdeki hafta yapılması beklenen toplantıda emekli maaşı ek iyileştirme çalışmalarında çizelge belirlendikten sonra emekli zammı çalışması Erdoğan'a sunulduktan sonra Meclis aşamasına geçilecek.

Bidonları doldurun! 1-2 Mart ASKİ (Ankara su kesintisi! Gölbaşı'nda sular... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN: 2024'E GİRMEDEN ÇALIŞMALARI TAMAMLAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 78'inci BM Genel Kurulu'nda katıldıktan sonra New York'taki Türkevi'nde kritik temaslarda bulundu. Erdoğan, New York ziyareti ile ilgili Türkevi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, emekli zammı için, "Fazla uzamaz. Yani en kısa zamanda. İlgili bakanım zaten çalışmalarını sürdürüyor. Dönüşte zaten bir araya gelip, 'Ne durumdasın, ne yaptın, ne yapıyorsun?' kendisinden bunun bilgilerini de alacağız. Ama 2024'e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireriz. Biz ekonominin kronik problemlerini çözerken işçilerimizin, memurlarımızın yanı sıra emeklilerimizi de enflasyona ezdirmemek için çabalıyoruz. Bu konuda attığımız adımlar mevcut. Emeklilerimizin sıkıntılarını da biliyoruz. Toplumun tüm kesimlerine yönelik adımlar attığımız gibi onların da yaşam koşullarını iyileştirici adımlar atacağız. Uyguladığımız Orta Vadeli Programın başarıya ulaşmasıyla birlikte oluşacak refah artışında toplumun tüm kesimleri gibi tabii ki emeklilerimiz de payını alacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da emeklilerimizin hak ettikleri refah düzeyine ulaşmaları için gayret göstereceğiz" dedi.

İyi ki doğdun Reis! Erdoğan 70 yaşında: Sosyal medyada binlerce... Haberi Görüntüle

EMEKLİ ZAMMI İÇİN MASADA ÜÇ FORMÜL VAR 

Emekli maaşı için yapılacak ek iyileştirme ve ara zam yasa ile yapılacağından, en erken Ekim ayında Meclis'e taşınacak. Emekliler Ekim'de Meclis'e taşınacak torba teklife iyileştirmenin de eklenmesini beklerken, çalışmada 3 başlık masaya yatırıldı. 

Maden faciası sonrasında görevden kimler alındı 2024? Haberi Görüntüle

KÖK MAAŞ VE TABAN MAAŞ AYLIKLARI YÜKSELECEK 

Burada hem kök aylıkları artıracak hem en düşük emekli aylığı ödemesini yükseltecek formüller masada bulunuyor.

Birinci formül emeklilerin tamamına bir oransal artış yapılması. Bu artış refah payı şeklinde yansıtılabilir. Buna göre Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ilave bir artış daha yapılmış olacak.

İkinci formül ise kök maaşlara yapılacak bir seyyanen artış şeklinde düşünülüyor. Burada Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL'nin altında kalan emekliler yüzde 25 zam almış kök maaşları artmış ancak ellerine geçen para 7.500 TL'de kalmıştı. Bu durumun düzeltilmesi de sağlanmış olacak. Burada seyyanen artışın kademeli olarak artırılması da söz konusu olabilir. En düşük maaştan başlayarak bir kademe artışı gündeme gelebilir.

Üçüncü formülde ise taban maaşın artırılması var. Bilindiği gibi 3.500 TL olan taban maaş önce 5.500 TL'ye ve ardından da 7.500 TL'ye çıkartılmıştı. Bunun altında maaş alan emeklilerin aylıkları 7.500 TL'ye tamamlanarak ödeniyor. Burada Hazine desteği sağlanarak taban maaşa ulaşılıyor. Taban maaşta yapılacak bir artış emeklilerin alacakları en düşük aylığı da yükseltmiş olacak. Böylece Hazine desteği artırılacak ve emeklilere bir iyileştirme yapılmış olacak. Burada konuşulan rakam ise 10 bin lira seviyesi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading