SON DAKİKA
e-Devlet'te yeni dönem! Sayı 28'e çıkıyor

e-Devlet'te yeni dönem! Sayı 28'e çıkıyor

Son dakika haberleri... e-Devlet, sunduğu hizmetlerdeki lisan sayısını artırmaya devam ederken adli sicil belgesi alımlarındaki dil sayısı yarın itibariyle 28'e çıkacak.

Gündem

23.01.2024, 20:03

Son dakika haberleri... Dijital devlet çalışmaları kapsamında e-Devlet'te sunulan hizmetler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bununla birlikte, e-Devlet'ten alınan belgelerin farklı ülkelerde kullanılmasını mümkün hale getiren lisan sayısı da 28'e çıkıyor.

İlk olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere 4 dilde verilen sabıka kayıtları, uygulama alanının genişletilmesiyle İspanyolca, Felemenkçe, Danca ve Portekizce dillerinde verilmesi sağlandı. Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilerek yenilenen Yeni Adli Sicil Bilişim Sistemi (ASBS) ile 20 Kasım itibariyle sabıka kaydının alınabileceği dil sayısı Korece, Japonca, Çince, Slovakça, Makedonca, Rusça, Rumence, Letonca, Bulgarca ve Arnavutça da eklenerek 18'e çıkarılmış, ardından  bu dillere Arapça eklenmişti.

19 Şubat BEDAŞ İstanbul'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeleri açıkladı! Arnavutköy'de... Haberi Görüntüle

9 YENİ DİL EKLENİYOR

Vatandaşlar yarın itibariyle Boşnakça, Hırvatça, Kazakça, Kırgızca, Moğolca, Özbekçe, Sırpça, Tacikçe ve Türkmence dillerinde de yabancı lisana tercüme edilmiş adli sicil belgesi alabilme imkanına kavuştu.

Ankara'da işsiz kalmayacak! ABB Adayı Turgut Altınok müjdeyi verdi: Organize... Haberi Görüntüle

"VATANDAŞIMIZ TALEP ETTİKÇE BİZ TALEPLERİ KARŞILAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, vatandaşların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yargı hizmetlerine yön verdiklerini belirterek, "19 yabancı dilde verilen tercüme edilmiş adli sicil kaydı uygulamasına 9 dil daha ekledik. Özellikle Türk dünyası açısından büyük önem taşıyan Kazakça, Kırgızca, Türkmence dillerinde tercüme edilmiş adli sicil belgesi verilebilecek. Pazartesi günü itibariyle 28 dilde adli sicil belgesi alınabilecek. Vatandaşımız talep ettikçe, biz talepleri karşılamaya, ihtiyaç neyse onu temin etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading