Yandex Metrica

Dünya 3'üncü küresel savaşa mı hazırlanıyor? NATO'nun askeri harcamalar raporu tehlike sinyallerini verdi!

Dünya 3'üncü küresel savaşa mı hazırlanıyor? NATO'nun askeri harcamalar raporu tehlike sinyallerini verdi!

Londra Uluslararası Strateji Araştırmaları Enstitüsü (IISS), Rusya- Ukrayna, İsrail- Gazze ve Uzakdoğu'da yaşanan gerilimler nedeniyle yapılan askeri haarcamalara yönelik bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda ise dünyada giderek istikrarsızlaşıldığı ve tehlikeli bir döneme girildiğinin sinyallerini verdi. 

Gündem

16.05.2024, 02:05

Uluslararası Strateji Araştırmaları Enstitüsü (IISS), ''Askeri Denge 2024'' adlı bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda dünyanın dört bir tarafında yaşanan sıcak gerilimler nedeniyle ülkelerin askeri, savunma alanlarındaki harcamaları analiz etti.

YKS (TYT) bitiş saati | YKS 1.oturum TYT saat kaçta bitecek? TYT'den öğrenciler kaçta çıkacak? YKS (TYT) bitiş saati | YKS 1.oturum TYT saat kaçta... Haberi Görüntüle

DÜNYA YANGIN YERİNE DÖNDÜ

Raporda yer alan bilgilere göre Uzakdoğu ülkelerine Çin Denizi'nde yaşanan gerilim, Kore Yarımadası'ndaki nükeer test denemeleri ve Afrika Sahra altı bölgesindeki rejimlerin artması ile istikrarsızlığın bozulduğu kaydedildi. Ülkelerin mühimmat ve savunma alanında yaprıkları ahrcamaların yanı sıra kendi mühimmatları üretme konusunda da gayret sarf ettikleri belirtildi. 

Yunanistan haddini aştı: Tanklar ve helikopterlerle Türkiye sınırını geçmek için tatbikat yaptılar! Yunanistan haddini aştı: Tanklar ve helikopterlerle Türkiye sınırını geçmek için... Haberi Görüntüle

RUSYA- UKRAYNA GERİLİMİ SONRASI AVRUPA KORKTU

Rusya- Ukrayna Savaşı'nın yaşandığı günden beri Avrupa'da birçok ülkenin askeri alanda harcamalarının artması ve NATO'dan faydalanması için bir dizi önlemler alındığı belirtildi. Küresel çapta ise 2023 ylında yüzde 9 artış göstererek 2,2 trilyon dolara ulaştı.

Eyvah yine mi? İstanbul'da denizin rengi değişti! Eyvah yine mi? İstanbul'da denizin rengi değişti! Haberi Görüntüle

UZAKDOĞU'DA ORTADOĞU'YA BENZEDİ

Kore yarımadasında Kuzey kore'nin Güney Kore'ye ve Japonya'ya yönelik nükleer füze denemelerindeki artış, Çin ve Tayvan arasındaki gerginlik, ABD'nin Filipinler ile askeri alanda gelişim kaydetmeleri, Avustralya'nın ise deniz savunmasında kendini geliştirmesi'de ülkeler arasındaki olası tehlikelere karşı önlem alınığı bildirlidi. Ortadoğu'da yaşanan gerilimin yanı sıra Uzakdoğu'da da suların iyice ısındığı son dönemlerde yaşanacak olası tehlikeler ülkeleri savunma ve  askeri alanlarda hazırlık yapmaya ve geliştirmeye iten en büyük sebeper arasında yerini alıyor. 

325 euro kaç TL yapar? 325 avro ne kadar? 325 euro kaç TL yapar? 325 avro ne kadar? Haberi Görüntüle

2014 YILI SONRASI HARCAMALAR ARTTI

Raporda yer alan diğer bilgilere göre NATO'nun'da Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşı sonrasında savunma alanında mühimmat artışı, askeri alanda kapasitesini arttırması da yer aldı. NATO'nun ittifakı olan ABD haricinde bulunan diğer ülkelerin 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı ihlakı sonrasında askeri harcamalarına yüzde 32 artış sağladı. 

Tarım Bakanlığı duyurdu! Başıboş köpek sorunu için yeni çözüm: Mobil  kısırlaştırma! Tarım Bakanlığı duyurdu! Başıboş köpek sorunu için yeni çözüm: Mobil... Haberi Görüntüle

NATO'DAN YENİ TAKTİKLER

Ayrıca NATO ülkelerinin askeri harcamalarının yanı sıra asker kapasitelerini arttırmaya çalıştığı, yeni taktik ve politikalar geliştirdikleri yer aldı. 

CNBC-e uydu frekans bilgileri 2024 | CNBC-e kanalı nasıl, nereden izlenir? CNBC-e uydu frekans bilgileri 2024 | CNBC-e kanalı nasıl, nereden... Haberi Görüntüle

İHA KULLANIMINDA ARTIŞ

Ayrıca Rusya ve Ukrayna savaşı sonrasında Rus askeri mühimmatlarındaki 3 binden fazla ana savaş tankını kaybettiği  ve 2 bin tankı yenilediği vurgulandı. Birçok Avrupa ülkesinde de giderek yükselen İHA kullanım oranı artışı da dikkat çekiyor. 

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık’ın oğlu Cenk Sakık adam yaralama suçundan tutuklandı. DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık’ın oğlu Cenk Sakık adam... Haberi Görüntüle

3. DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

Dünya genelinde yaşanan gerilimler nedeniyle ülkelerin kendi savunma alanını geliştirmesi olası küresel bir savaş ihtimaline karşı önceden hazırlık yapma ihtimalleri raporda yer alan bilgiler arasında. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading