Yandex Metrica

Devletin kaybolduğu felaket: 1999 Gölcük depremi

Devletin kaybolduğu felaket: 1999 Gölcük depremi

Türkiye'nin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 23 yıl geçti. Tarifsiz acıların hüküm sürdüğü bu depremde dönemin hükümeti, bölgeye ancak 3 gün sonra ulaşabildi. Koalisyonun Başbakanı Bülent Ecevit ise felaketin yaşandığı saatlerde 'uyandırılmaya kıyılamadığı' gerekçesiyle yatağındaydı.

Gündem

23.01.2024, 19:41

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve yerel saatte 03.02'de gerçekleşen Gölcük depremi, Türkiye'nin geniş coğrafyasında hissedildi. Sadece 45 saniye süren 7.4 şiddetindeki bu depremde resmi rapor ve açıklamalara göre 17 bin 840 insan yaşamını yitirdi. 23 bin 781 vatandaş yaralandı, 505 kişi sakat kaldı.

O ilimizde kimsenin bilmediği gizemli NATO üssü çıktı: Ormanın içinde yıllarca kamufle olmuş O ilimizde kimsenin bilmediği gizemli NATO üssü çıktı: Ormanın içinde... Haberi Görüntüle

285 BİN 211 EV 42 BİN 902 İŞ YERİ HASAR GÖRDÜ

Büyük acıların yaşandığı 99 depreminde 285 bin 211 ev, 42 bin 902 iş yeri büyük hasar gördü. Çoğu vatandaş, bu felakete uykusunda yakalandı. 

Taksim'de akılalmaz olay: Meydandaki banklardan birinde bir kişi ölü bulundu! Taksim'de akılalmaz olay: Meydandaki banklardan birinde bir kişi ölü bulundu! Haberi Görüntüle

DEVLET NEREDEYDİ?

Depremin meydana geldiği 17 Ağustos 1999'da Türkiye koalisyon ile yönetiliyordu ve başbakanlık koltuğunda Bülent Ecevit vardı. Bu hükümet afet bölgesine ancak 3 gün sonra ulaşabildi. 

Depremin yıldönümünde Mehmet Ali Birand tarafından hazırlanan 32. Gün belgeselinde yetkililer, Bülent Ecevit'i uyandırmaya kıyamadıklarını anlatıyordu.

Enkaz altında kalan vatandaşlar günlerce devletin yardım elini beklemişti. Enkazlar aylarca kaldırılamadı. Devletin çaresizliği hem can hem de mal kaybının artışına yol açtı.

İslami değerlere ve Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık yapan şüpheli yakalandı İslami değerlere ve Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık yapan şüpheli yakalandı Haberi Görüntüle

YARDIM PARALARIYLA MEMUR VE İŞÇİ MAAŞLARI ÖDENDİ

99 depreminde hafızalara kazanan bir diğer skandal ise hükümetin o dönem vatandaşlardan topladığı yardım paralarını memur ve işçi maaşlarının ödenmesinde kullanması oldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading