Yandex Metrica

Dev yatırım! Bakan Uraloğlu duyurdu: 135 bin yolcu kapasiteli istasyon açıldı

Dev yatırım! Bakan Uraloğlu duyurdu: 135 bin yolcu kapasiteli istasyon açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı Akdağmadeni İstasyonu’nun açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konulan Uraloğlu, "Bugün açılışını yaptığımız Akdağmadeni YHT İstasyonu, 135 bin yolcuya hizmet verecek. Bugün itibariyle Ankara-Sivas hattımızdaki 8 istasyondan 5’inin gar binalarını inşa etmiş olduk" ifadelerini kullandı.

Gündem

07.05.2024, 16:48

Ankara-Sivas YHT Hattı’nın doğu batı hızlı tren hatlarının ana omurgası olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hat üzerindeki YHT İstasyonlarını hizmete açtıklarını açıkladı. Sözlerine devam eden Uraloğlu, "Bugün açılışını yaptığımız Akdağmadeni YHT İstasyonu, 135 bin yolcuya hizmet verecek. Bugün itibariyle Ankara-Sivas hattımızdaki 8 istasyondan 5’inin gar binalarını inşa etmiş olduk" dedi.

Operasyon için geri sayım başladı! PKK elebaşı Duran Kalkan'ı Kuzey Irak korkusu sardı: Türkiye her yeri kuşatacak! Operasyon için geri sayım başladı! PKK elebaşı Duran Kalkan'ı Kuzey... Haberi Görüntüle

SİVAS ANKARA ARASI 2 SAATE DÜŞTÜ

Sözlerine devam eden Uraloğlu, Ankara-Sivas YHT hattının hizmete girmesi ile karayoluyla ortalama 4.5 saat, tren yoluyla 12 saat süren Sivas-Ankara seyahat süresini 2 saate, Ankara-Yozgat arasını da 1 saate indirdiklerini anımsattı.

Uraloğlu, proje ile Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’ın Ankara merkezli hızlı tren ağına bağlandığını belirterek, Ankara-Sivas YHT hattında açıldığı günden bu yana 885 bin yolcu taşıdıklarını açıkladı. 

Ankara-Sivas YHT hattının sadece iki şehri birbirine bağlayan bir hat olmadığını vurgulayarak bu hattın aynı zamanda Edirne’den Kars’a uzanan Doğu-Batı hızlı demiryolu koridorunun ana omurgası olduğunu belirten Uraloğlu, Samsun ile Ankara’yı bağlayacak hızlı tren hattının Delice üzerinden Ankara-Sivas Hattımıza bağlanacağını söyledi.

Uraloğlu, Sivas’ın devamında; Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum, Erzurum-Kars hızlı tren projeleriyle birlikte Dilucu ile Ankara hızlı tren bağlantısının sağlanmış olacağını ifade etti. Sözlerine devam eden Uraloğlu, hızlı tren hatlarının yapımını Kayseri’den Mersin’e uzatacaklarını daha sonra da Şanlıurfa ve oradan da sınır kapısına kadar uzanacağının altını çizdi.

Yargıtay'da seçim: Adaylar belli oldu! Erdoğan 5 isim arasından seçecek! Yargıtay'da seçim: Adaylar belli oldu! Erdoğan 5 isim arasından seçecek! Haberi Görüntüle

8 İSTASYON TAMAMLANDI

Uraloğlu, hat üzerinde Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon bulunduğunu belirterek, ilk etapta Kırıkkale, Yozgat ve Sivas Hızlı Tren garlarını inşa ettiklerini hatırlattı.

AK Parti harekete geçti! Değişimin yol haritası belli oldu: İki köklü değişim geliyor! AK Parti harekete geçti! Değişimin yol haritası belli oldu: İki... Haberi Görüntüle

1 ALT GEÇİT 2 PERON HİZMET VERECEK

"Şimdi bu eşsiz hattımıza yakışan diğer Hızlı Tren garlarımızdan Akmağdeni Yüksek Hızlı Tren Garını hizmete alacağız" diyerek sözlerine devam eden Uraloğlu, "Akmağdeni Garı’nı 9 bin m2 alan üzerine 135 bin yolcu kapasiteli olarak inşa ettik. 810 m2 kapalı bina alanı ile garın içerisinde 100 araç ve 5 otobüs kapasiteli otopark, 1 alt geçit, 2 peron, bekleme salonu başta olmak üzere birçok sosyal donatısıyla hizmet verecek." ifadelerini kullandı.

The Hunt for Gollum ne zaman çıkacak? Yüzüklerin Efendisi yeni filmi Netflix'te mi yayınlanacak? The Hunt for Gollum ne zaman çıkacak? Yüzüklerin Efendisi yeni... Haberi Görüntüle

8 İSTASYONDAN 5'İNE GAR YAPILDI

"Garımız modern ve estetik tasarımlarıyla Ankara-Sivas Hızlı Tren hattına yakışacak şekilde inşa edildi." diyerek sözlerine devam eden Uraloğlu, "Şimdi Akdağmadeni YHT garımızı da açarak Ankara-Sivas hattımızdaki 8 istasyondan 5’inin gar binalarını inşa etmiş olduk" dedi.

22 yılda Yozgat’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 72 Milyar 363 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Uraloğlu, 44 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 398 kilometreye çıkardıkların bildirdi.

316 kilometre de tek yol iyileştirmesi gerçekleştirdiklerini ifade eden Uraloğlu, 22 yıl içerisinde 1.692 metre uzunluğunda 45 köprü inşa ettiklerini bildirdi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü polis tayinleri belli oldu mu 2024? Emniyet Genel Müdürlüğü polis tayinleri belli oldu mu 2024? Haberi Görüntüle

"ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK"

Sözlerine devam eden Uraloğlu, “Alaca-Zile Yolu, Yozgat- Yerköy Ayrım-Musabeyli İl Yolu, Boğazlıyan Ayrım-Çayıralan-Gemerek Ayrımı, Boğazlıyan - Felahiye - Kayseri Yolu ve Yozgat Havalimanı Bağlantı Yolu gibi 12 karayolu projesine devam ediyoruz. Modern terminal binası, aynı anda 5 yurt içi ve yurt dışı uçağının kullanabileceği apron sahası ve uluslararası uçuş standartlarına uygun tüm teknik servis ve hizmetleri sağlayacak destek birimleri ile Yozgat Havalimanı’nı da inşa ediyoruz. Havalimanımız, Yozgat’ın ulaşım ağını genişleterek ilin dünya ile bağlantısını güçlendirecek. Çalışmalarımız süratle devam ediyor, inşallah gelecek yıl içerisinde hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Loading