CHP ve DEM Parti arasındaki yıllardır süregelen ittifak, yerel seçimler öncesinde 'kent uzlaşısı' denilerek resmiyete dökülmüştü. Uzlaşı kapsamındaki görüşmeler sonucunda, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde aday gösterilen Ali Gökmen‘in adaylığı geri çekilirken, yerine DEM Parti'ye yakınlığıyla bilinen Ahmet Özer aday gösterilmişti.
Yaşananlar sonrasında DEM Parti'nin İBB adayı Meral Danış Beştaş'ın 'yeteri kadar seçim çalışması yapmaması' ve 'seçimlere birkaç gün kala CHP adayı İmamoğlu'na destek için yarıştan çekileceği' iddiaları ayyuka çıkmıştı.
Beştaş, katıldığı Habertürk TV canlı yayınında kendisine konu hakkında yöneltilen soruya yanıt verdi.
![İletişim Başkanı Altun'dan 15 Temmuz mesajı: Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye kalkanlar darbe girişimine tepki göstermediler](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/fahrettin-altun-133788-b643b.webp)
DEM PARTİ İBB ADAYI BEŞTAŞ: ADAYLIKTAN ÇEKİLMEYECEĞİM
CHP ile ilçelerde yaptıkları ittifaka ilişkin konuşmaktan kaçınan ve bilgi sahibi olmadığını belirten Beştaş, kent uzlaşısı konusunun artık kapanan bir konu olduğunu söyledi.
"Ne kadar oy alırsam alayım adaylıktan çekilmeyeceğim" diyen Beştaş, "Çekileceğim yarışa da girmem. Son güne kadar çalışmamızı yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.
![120 kurşun izi! Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe gecesi burada konaklıyordu](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/erdogan137090354.webp)
"DEM SEÇMENİNDEN İMAMOĞLU'NA KAYMA YOK"
"İmamoğlu’na DEM Parti seçmeninden bir kayma var mı?" sorusunu da yanıtlayan Beştaş, "Daha dün Burcu Köksal ayrımcı bir açıklama yaptı. Buna tepkiyi görüyoruz. Bu anlamda bir kayış gözlemlemedim" dedi.
Beştaş açıklamasında şunları söyledi:
"Adaylıktan da çekilmeyeceğim. Pusulada kalıyorum. Doğru bu konuşuluyor, işin kötü tarafı halk arasından da soruluyor. TV'lerde tartışılıyor, 3-5 gün kala çekilecek deniyor. Buradan söylüyorum, çekilmeyeceğim. Çekileceğim yarışa da girmem. Ne kadar oy alırsak alalım son güne kadar çalışmamızı yürüteceğiz. Sandık güvenliğinin sağlanması için gayret göstereceğiz. Seçmenlerimizden destek bekliyoruz."