Yandex Metrica

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ndan ABD'de kritik görüşme!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ndan ABD'de kritik görüşme!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington ziyareti kapsamında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüşme gerçekleştirdi.

Gündem

23.01.2024, 22:20

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Nuland ile görüştü. Görüşmelerde ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, depremler ve terörle mücadele konuları masaya yatırıldı. 

DMM'den 'Gençlik ve Spor Bakanlığı kartının lüks bir otomobilde kullanıldığı' iddiasına yalanlama DMM'den 'Gençlik ve Spor Bakanlığı kartının lüks bir otomobilde kullanıldığı'... Haberi Görüntüle

GÖRÜŞME DE BİRÇOK KONU ELE ALINDI

Yapılan görüşmelerde; ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, Türkiye'de meydana gelen depremler, savunma sanayii alanında iş birliği, enerji güvenliği, terörle mücadele, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreçleri, Rusya-Ukrayna savaşı, Güney Kafkasya ve Azerbaycan- Ermenistan müzakere süreci konuları değerlendirildi.

ABD ve uluslararası toplumun deprem felaketi sürecinde Türkiye'ye verdikleri destek ve sergiledikleri dayanışmadan duyulan memnuniyet ifade edildi. Deprem bölgesinin süratle iyileştirilmesi ve yeniden inşa edilmesi için Türkiye'nin çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi. Türkiye- ABD ilişkilerinin stratejik boyutuna vurgu yapılan görüşmede, iki müttefik ülkenin karşılıklı saygı ve çıkar temelinde küresel ve bölgesel konulardaki iş birliğini sürdürmesinin önemine vurgu yapıldı. 

Son dakika...Tarihi Mısır Çarşısı'nda yangın: Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi! Son dakika...Tarihi Mısır Çarşısı'nda yangın: Bölgeye çok sayıda ekip sevk... Haberi Görüntüle

SAVUNMA SANAYİ ALANINDA ÖN ŞART OLMADAN İŞ BİRLİĞİ YAPILMASI KONUŞULDU 

İkili ticaret hacminin 100 milyar dolar hedefine ulaşması için kolaylaştırıcı adımların atılması gerektiği belirtildi. Savunma sanayii alanında herhangi bir ön şart olmadan iş birliği kapsamının derinleştirilmesi üzerinde duruldu. 

Türkiye'nin ilkesel olarak NATO'nun açık kapı politikasını desteklediği, Üçlü Mutabakat çerçevesinde İsveç ve Finlandiya'nın taahhütlerini yerine getirmesinin süreci hızlandıracağı belirtildi. 

Rusya- Ukrayna savaşının uzamasının bölgesel ve küresel istikrarsızlığı derinleştirdiğine işaret edilirken, Türkiye'nin çözüm için diplomatik çabalarını sürdüreceği belirtildi. Tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılmasında Türkiye'nin rolüne dikkat çekildi. 

Türkiye'nin, PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ dahil tüm terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceği vurgulandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading