Yandex Metrica

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday belirsizliği!

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday belirsizliği!

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, millet ittifakının Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde muhalefetin ortak aday belirsizliğinin devam ettiğini belirtirken HDP'nin pozisyonunun ne olacağına dikkat çekti.

Gündem

23.01.2024, 17:32

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesine kale aldığı yazıda Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi muhalefetin hala aday belirleyememesini değerlendirdi. Abdulkadir Selvi, köşesinde şu ifadelere yer verdi;

AK Parti ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Erdoğan. Bunu niçin belirtme ihtiyacı hissettim? Çünkü cumhur ittifakında bir cumhurbaşkanı adayı tartışması yaşanmayacak. 2023’e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler duruyor. Elbette ki seçim sathı mailine girildiğinde bunlar birer birer ortadan kaldırılacak. Ama çok kolay olacağı sanılmasın.

MUHALEFETİN HANDİKAPLARI
Muhalefeti sancılı bir süreç bekliyor. Hemen aklınıza muhalefet ortak aday belirleyecek mi, yoksa her parti kendi adayını mı çıkaracak sorusu gelecek. Ama bence ondan daha önemli bir soru var. O da millet ittifakı devam edecek mi, etmeyecek mi konusu.

1- BARAJ YÜZDE 5’E DÜŞERSE
2018 seçimlerinde kurulan ittifaklar yerini korudu. Muhalefetin kurduğu millet ittifakı aradan geçen süre zarfında dağılmadı. Hatta yerel seçimlerde başarılı sonuç almayı bildiler. Muhalefette ittifakın en önemli tutkalının yüzde 10 seçim barajı olduğu biliniyor. Seçim barajı yüzde 5’e düşürülürse millet ittifakı devam edebilecek mi? Böyle bir risk olmasına rağmen, yerel seçimlerdeki başarının, millet ittifakının 2023 seçimlerinde de devam etmesini sağlayacağını düşünüyorum.

2- ORTAK ADAY
Ortak aday çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun 2023’e giderken millet ittifakını en çok zorlayacak noktalardan biri olduğunu düşünüyorum.“Cumhurbaşkanlığı seçimleri muhalefete bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir” diyen çevrelerin ortak aday lehine Kılıçdaroğlu ve Akşener’i ikna edeceklerine inanıyorum.

ORTAK ADAY KİM OLACAK?
İki liderin ortak aday konusunda uzlaşmaya varmaları çok zor görünmüyor. Ancak en önemli sorun ortak adayın kim olacağı. Muhalefet en büyük sancıyı ortak adayı belirlemede yaşayacak. Ancak Meral Akşener’in “Kiminle alacaksak onunla girelim” önerisi Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ismini avantajlı hale getirirken, cumhurbaşkanı adaylığına istekli olan Kılıçdaroğlu’nun nasıl ikna edileceği önemli bir soru işaretini oluşturuyor.

PARTİLER ADAY ÇIKARIRSA
Eğer ortak aday formülü işlemezse geriye tek seçenek kalıyor o da partilerin ilk tura kendi adaylarıyla çıkmaları. Bu durumda seçim kampanyasında muhalefet hem Erdoğan’la hem de kendi aralarında mücadele edecek. AK Parti ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Erdoğan. Bunu niçin belirtme ihtiyacı hissettim? Çünkü cumhur ittifakında bir cumhurbaşkanı adayı tartışması yaşanmayacak. 2023’e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler duruyor. Elbette ki seçim sathı mailine girildiğinde bunlar birer birer ortadan kaldırılacak. Ama çok kolay olacağı sanılmasın.

HDP’NİN POZİSYONU NE OLACAK?
HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ortak aday önerisini desteklerken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in HDP’nin kendi adayını çıkarması önerisi ile hesaplar karıştı.

2023’ÜN EN CİDDİ SORUSU
İstanbul seçimlerinde aday çıkarmayıp Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen HDP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de “İstanbul Modeli”nin uygulanmasına sıcak bakıyor. Ancak Akşener’in HDP konusundaki itirazı yeni bir durum ortaya çıkardı. 2023 seçimlerinde en önemli soru işaretlerinden birini HDP’nin pozisyonu oluşturacak.

ÇETİN SINAV
2023’e giderken muhalefetin önünde önemli belirsizlikler, Türkiye’nin önünde ise çetin bir sınav duruyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading