Yandex Metrica

Sitede Ara

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan kritik görüşme

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Gündem

23.01.2024, 18:00

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede ikili ilişkiler, koronavirüs ve küresel iklim değişikliğinin haricinde Afganistan, Suriye, Irak, Libya, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı.

Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik öneminin vurgulandığı görüşmede, ekonomik iş birliğini arttırmak amacıyla atılması gereken adımlar konusunda görüş alışverişi yapıldı.

Görüşmede, iki ülke hedeflenen ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması için gerekli mekanizmaların harekete geçirilmesi ve karşılıklı üst düzey ziyaretlerin arttırılması konusunun üzerinde duruldu.

Afganistan'da oluşabilecek yeni insani krizlerin önlenmesi ve ülkeye insani yardımların bir an önce ulaşması için uluslararası iş birliğinin elzem olduğunun altı çizilen görüşmede, Türkiye ve ABD'nin, Afganistan konusunda yakın temasının devam edeceği ifade edildi.

NATO müttefikleri arasındaki dayanışmanın önemine dikkat çekilen görüşmede, müttefikler arasındaki sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi gerektiği dile getirildi.

Görüşmede ayrıca Karabağ zaferi sonrasında Kafkaslar'daki son durum değerlendirildi. Bölgesel barış ve istikrar için çok yönlü çabaların devam etmesinin önemi vurgulandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading