Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan,'Uçak gemilerimizin sayısını 2'ye çıkaracağız' demişti: Yeni milli uçak gemisi için ilk adım

Cumhurbaşkanı Erdoğan,'Uçak gemilerimizin sayısını 2'ye çıkaracağız' demişti: Yeni milli uçak gemisi için ilk adım

Türkiye, TCG Anadolu'nun ardından yeni bir uçak gemisine daha sahip olma yönünde önemli adımlar atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve milli savunma sanayiine vurgu yaptığı konuşmalarda sık sık uçak gemilerinin sayısının 2'ye çıkarılacağı müjdesini vermişti.

Gündem

02.05.2024, 16:52

Türkiye, savunma sanayiinde attığı yerli ve milli adımlarla kendi silahını, kendi teçhizatını ve kendi araç-gerecini üretme noktasında büyük atılımlar gerçekleştirdi. Bu anlamda milli ve yerli yeni donanımlar kazandırmak için çalışmalarına hız veren Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MSB'ye yerli ve milli uçak gemisine sahip olunması yönünde verdiği talimat üzerine alınan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 'Dizayn Proje Ofisi'nin tasarım faaliyetlerine başlandığını duyurdu.

Son dakika: Tahir Elçi davasında karar Son dakika: Tahir Elçi davasında karar Haberi Görüntüle

"TASARIM FAALİYETLERİNE BAŞLANDI"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Yerli ve Millî Uçak gemisine sahip olunması yönünde verdiği direktif üzerine alınan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'mızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlandı. Bu kapsamda; Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü tarafından başlanan ve konsept tasarımı üzerinde önemli bir mesafe kat edilen, Millî Uçak gemisi tasarımının yerinde incelenmesi maksadıyla, 15 Şubat 2024 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun beraberinde; Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Afyoncu, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve BAYKAR Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar tarafından Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü ziyaret edildi. Ziyaret esnasında Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğünün yüksek mühendislik tabanlı üstün tasarım yeteneği ve  mühendislerimizin en son TCG İstanbul Fırkateyninin tasarım ve imalatıyla taçlandırdığı, harp gemisi tasarım gelenek ve tecrübesi ile hayata geçirilen Millî Uçak gemisi tasarım faaliyetleri yerinde incelendi."

Bakan Uraloğlu İstanbul-Sivas YHT Hattı'na ilgiyi gözler önüne serdi: 1 ayda tam 55 bin yolcu! Bakan Uraloğlu İstanbul-Sivas YHT Hattı'na ilgiyi gözler önüne serdi: 1... Haberi Görüntüle

FOTOĞRAFTAKİ DETAY

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta yer alan detay ise dikkatlerden kaçmadı. Tasarım faaliyetlerine başlanan uçak gemisinin  uzunluğunun 285 metre, genişliğinin ise 68 metre olması öngörülüyor. 

İşte yeni uçak gemisinin özellikleri:

Tam boy: 285 M

Genişlik: 68 M

Su Çekimi: 10.1 M

Deplasman: 60000 Ton

Hız: 25 Knots

Ana Tahrik Sistemi: COGAG

Uçak Kalkış/İniş Sistemi: STOBAR

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading