Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Günü mesajında Gazze ve Türkiye'nin AB üyeliği vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa Günü mesajında Gazze ve Türkiye'nin AB üyeliği vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gazze krizi bağlamında bazı Avrupa kurumlarının ve ülkelerinin izlediği politikalar Avrupa değerlerine yönelik inancın sarsılmasına sebep olmuştur.'' dedi.''AB'nin ülkemizle ilişkileri adil ve sonuç odaklı yaklaşımla yürütmesi, ilişkilerimizi çıkmaza sokan politika ve söylemlerden kaçınması hayati öneme sahiptir.'' diyen Erdoğan, ''AB'yi de olumsuz etkileyen ülkemize yönelik dışlayıcı politikalar karşısında Türkiye, stratejik imkan ve kabiliyetlerini kullanmaktan geri durmayacaktır" ifadelerini kullanarak AB'ye tarihi bir mesaj yolladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine ilişkin mesajlar da veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katılım müzakereleri dahil her alanda iş birliğini geliştirmesi ve daha sağlam bir zemine oturtmasının vakti çoktan gelmiştir.” dedi.  

Gündem

21.05.2024, 05:17

Dünyanın gözü önünde eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan ve ateşke çağrılarına kulağını tıkayan Netanyahu'nun İsrail ordusu, Gazze'de acımasızca saldırmaya devam ediyor. İsrail güçleri, 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda 35 bine yakın masum Filistin halkını katletti.

Soykırımın başından bu yana akan kanın durması için yoğun çaba sarf eden ve bu bağlamda İsrail'le olan ticareti tamamen durduran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan dikkat çeken Gazze mesajı geldi. Erdoğan, mesajında Türkiye-AB ilişkilerine dair yeni mesajlar verdi.

Samsun 19 Mayıs Zeynep Bastık konseri başlama saati | Konser saat kaçta, nerede başlayacak? Samsun 19 Mayıs Zeynep Bastık konseri başlama saati | Konser... Haberi Görüntüle

AVRUPA GÜNÜ MESAJINDA BARIŞ VE İSTİKRAR VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında şunları kaydetti;

“9 Mayıs Avrupa Günü, sadece Avrupa’nın siyasi ve ekonomik birliğinin başlangıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda onlarca yıl süren ortak çabanın meyvesi durumundaki barışın ve istikrarın anılmasına da imkân sağlamaktadır.” 

Marmara'da tsunami hazırlığı! Sistem devreye alındı: Bakın kaç dakikada haber verecek Marmara'da tsunami hazırlığı! Sistem devreye alındı: Bakın kaç dakikada haber... Haberi Görüntüle

AVRUPA'YI TEHDİT EDEN DETAYLARI TEK TEK SIRALADI

Küresel düzeyde ve Türkiye’nin yakın bölgesinde yaşanan savaş, çatışma, terör eylemleri ve düzensiz göç ile iklim değişikliği gibi birçok etkenin Avrupa’yı tehdit ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıta genelinde giderek tırmanan İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı ve ırkçılık, Avrupa’da hayatlarını sürdüren insanlarımız ve göçmenler için en büyük endişe kaynaklarından biridir. Avrupa Türk toplumuna yönelik ayrımcılık ve nefret suçları günden güne olağan hale gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan canlı yayında konuştu: ABD kayıtsız şartsız İsrail'i destekliyor Bakan Fidan canlı yayında konuştu: ABD kayıtsız şartsız İsrail'i destekliyor Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARI

İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye de dikkat çeken Erdoğan, ''Batılı devletlerin Gazze konusunda izlediği politikalar Avrupa değerlerine yönelik inancın sarsılmasına neden olduyor. Avrupa’yı ve müşterek coğrafyamızı etkileyen krizler, çatışmalar ve savaşlar çözümsüzlüğe mahkûm oldukça bu değerlerin sorgulanması artarak devam edecektir.” dedi.

Benzin indirim 7 Mayıs son dakika | Benzine bu gece indirim var mı? Benzin litresi ne kadar oldu? Benzin indirim 7 Mayıs son dakika | Benzine bu gece... Haberi Görüntüle

“İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİNİN VAKTİ ÇOKTAN GELDİ”

“Mevcut jeopolitik konjonktürde, AB’nin, geniş Avrupa coğrafyası ve Akdeniz Havzası’nda kapsayıcı, iş birliğini önceleyen ve adaletli politikalar izlemesi, kıtamızın geleceği açısından her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin mesajlar da verdi.

Erdoğan mesajının devamında şunları kaydetti:

“Genişleme politikasının ivme kazandığı bu kritik dönemeçte, ülkemiz ve AB’nin, ilişkilerinin temeli olan katılım müzakereleri dahil her alanda iş birliğini geliştirmesi ve daha sağlam bir zemine oturtmasının vakti çoktan gelmiştir. AB'nin ülkemizle ilişkilerini ahde vefa ilkesi çerçevesinde adil ve sonuç odaklı bir yaklaşımla yürütmesi, ilişkilerimizi çıkmaza sokan politika ve söylemlerden kaçınması hayati öneme sahiptir. Avrupa Birliği’nin küresel güç olmasını da olumsuz anlamda etkileyen ülkemize yönelik dışlayıcı politikalar karşısında, Türkiye; sahip olduğu stratejik imkân ve kabiliyetlerini kullanmaktan ve geliştirmekten geri durmayacaktır. Türkiye olarak, gelecekte daha müreffeh, daha dayanışmacı, daha açık, ülkemizin hak ettiği yeri aldığı bir Avrupa tablosu için birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu düşüncelerle, vatandaşlarım başta olmak üzere tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü'nü tebrik ediyorum.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading