Yandex Metrica

Sitede Ara

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan Amerika'nın bir üssü durumuna gelmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan Amerika'nın bir üssü durumuna gelmiştir

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan'ın kendisi şu anda Amerika'nın bir üssü durumuna gelmiştir." dedi.

Gündem

23.01.2024, 18:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduk. Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz hamdolsun her geçen gün gelişiyor. Mevcut rakamlar ticaret hacmimizin yıl sonu itibarıyla bizde 3 milyar dolar gibi gözükse de değerli dostum 4 milyar dolar diyor. Biz de 'gökten ne yağar ki yer kabul etmez diyoruz' ve bununla beraber yola devam edip ilk etapta ikili ticaretimizde inşallah 6 milyar doları yakalamayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda atabileceğimiz ortak adımları bugün sayın Başbakanla ayrıntılı bir şekilde mütalaa ettik.

Yatırımcılarımızın Macaristan'a olan ilgisinin artmasından memnuniyet duyuyoruz. 500 civarında firmamızın faaliyet gösterdiği Macaristan’da yaklaşık 700 milyon dolarlık Türk ekonomik varlığı bulunuyor. Bu rakamın devam eden ve planlanan yatırımlarla 3 milyar dolar düzeyine çıkmasını bekliyoruz.

12 Haziran Afyonkarahisar'da hangi otelde yangın çıktı? Yangın neden çıktı? 12 Haziran Afyonkarahisar'da hangi otelde yangın çıktı? Yangın neden çıktı? Haberi Görüntüle

"SAVUNMA SANAYİİNDE BÜYÜK İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİNE SAHİBİZ"

Değerli dostumun ve Macar makamlarının da desteğiyle inşallah bu hedeflerimizin de üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Türkiye olarak biz de Macar yatırımcılara gereken her desteği vermeyi sürdüreceğiz. Bütünüyle iş çevrelerimiz, üçüncü ülkelerde iş birliklerini artırıyor. Türk ve Macar girişimcilerin, Afrika kıtasındaki ortak yatırımlarını takdirle karşılıyoruz. NATO müttefikleri olarak savunma sanayiinde büyük işbirliği potansiyeline sahibiz.

Dışişleri Sözcüsü Keçeli iddiaları yalanladı: 'Fener Rum Patrikhanesi zirveye devlet statüsünde katılmadı' Dışişleri Sözcüsü Keçeli iddiaları yalanladı: 'Fener Rum Patrikhanesi zirveye devlet... Haberi Görüntüle

"2024 YILINI TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI OLARAK KUTLAYACAĞIZ"

Ülkelerimiz arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2024 yılını Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlayacağız. Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz etkinlikler, ortak tarih ve kültürümüzün tanıtılmasına vesile olacaktır. Konsey toplantımız 2016 yılında Macaristan’da yakalanan 101 parça tarihi eserin bugün Türkiye’ye yeniden kavuşmasına da vesile oldu. Bundan ötürü sayın Başbakanın şahsında tüm Macar makamlarına gösterdikleri hassasiyet ve yürüttükleri yakın işbirliği için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu adım kültür varlığı kaçakçılığını önlemekte istekli ve kararlı olunması halinde etkin mücadelenin mümkün olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Macar dostlarımız tarafından sergilenen bu işbirliğinin başka ülkelere de örnek olmasını temenni ediyorum.

Son dakika... Bu kez Ankara sallandı: Deprem çevre illerden de hissedildi Son dakika... Bu kez Ankara sallandı: Deprem çevre illerden de... Haberi Görüntüle

"TÜRK KONSEYİ ZİRVESİ’NE SAYIN ORBAN DA İŞTİRAK EDECEK"

Yarın İstanbul'da ev sahipliği yapacağım Türk Konseyi Zirvesi’ne sayın Orban da iştirak edecek. Malum Macaristan, 2018 yılından bu yana Türk Konseyi’nin gözlemci üyesidir. Konseyimizin Avrupa’daki temsilcilik ofisine ev sahipliği yapmaktadır. Stratejik ortağımız Macaristan’la Türk Konseyi’nin yanı sıra, diğer bölgesel ve uluslararası platformlarda yürüttüğümüz işbirliği ve dayanışmayı daha ileri noktalara taşımakta kararlıyız.

Bakan Tunç'tan başıboş köpek sorunu açıklaması: Sokakların korunaklı olması lazım Bakan Tunç'tan başıboş köpek sorunu açıklaması: Sokakların korunaklı olması lazım Haberi Görüntüle

"YARINKİ TOPLANTIYA MİLLETÇE ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ"

Yarınki Konsey toplantısı, özellikle ilk defa bir uluslararası toplantıyı malum tarihi itibarıyla bizim için yaslı ada olan şimdi ise adını Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak koyduğumuz ve A’dan Z’ye yenilediğimiz bu güzel adamızda inşallah ilk toplantımızı yapacağız. Bu bakımdan yarınki toplantıya milletçe çok büyük önem veriyoruz. Hele hele bunu bu Konsey toplantısıyla başlatmayı da bizler iftihar vesilesi olarak görüyoruz.

Avrasya Tüneli Kurban bayramında ücretsiz mi? Avrasya Tüneli Kurban bayramında ücretsiz mi? Haberi Görüntüle

"ÜYELİK SÜRECİMİZE VERDİKLERİ GÜÇLÜ DESTEĞİ HER ZAMAN ANACAĞIM"

Stratejik ortağımız Macaristan’la buna başlayışımız, bize ayrı bir güç katmaktadır. Bu vesileyle Türkiye-AB ilişkilerinin önemini, özellikle bize her an gerekli desteği veren sayın Orban’a, Macaristan’a şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Üyelik sürecimize verdikleri güçlü desteği her zaman anacağım, anmaya devam edeceğim. Görüşlerimizin birlik içinde anlaşılması konusunda sağladıkları katkıların güçlenerek sürmesini temenni ediyorum.

Selçuk Bayraktar o anları paylaştı: Bayraktar TB3 bir testi daha başarıyla tamamladı Selçuk Bayraktar o anları paylaştı: Bayraktar TB3 bir testi daha... Haberi Görüntüle

"MÜLTECİ SORUNU TÜRKİYE’DEN KAYNAKLANIYOR DEMEK NANKÖRLÜKTÜR"

Öncelikle mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür.

Zira şu anda Türkiye’de toplam mülteciye baktığımız zaman yaklaşık 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Bunun 4 milyona yakını sadece Suriyeli. Irak var, Afganistan var vesaire… 5 milyona yakın mülteciyi ülkesinde ağırlayan, onlara ev sahipliği yapan bir ülkeye mülteci sorunu Türkiye’den kaynaklanıyor demek nankörlüktür. Eğer biz kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem. Hepsinden öte Ege’de, Akdeniz’de mültecilerin botlarını şişleyerek onları ölüme mahkum eden ülke Yunanistan’dır. Elimizde bütün belgeler var.

Çoluk çocuk demeden o botları şişleyerek, bazen kendi kıyı emniyeti, adı emniyet, oradan süratle geçmek suretiyle o botları devirerek batıran ve ölüme o insanları mahkum eden yine Yunanistan. Neyi konuşuyor bunlar? Tamamıyla ne yazık ki Miçotakis de, avenesi de yalanla gün geçiriyorlar, dürüst davranmıyorlar. Dürüst davranmadıkları için de bölgede güven telkin etmiyorlar. Şu an itibarıyla da hala sürekli elimizde bütün belgeler, video kayıtları var. Nasıl Ege’de, Akdeniz’de bu mültecileri, bu göçmenleri o sulara gömdüklerinin belgeleri var elimizde. Bunu dünyaya anlatmak suretiyle dünyayı aldatabilirsiniz ama Türkiye’yi aldatamazsınız.

Yunanistan'ın kendisi şu anda Amerika'nın bir üssü durumuna gelmiştir."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading