Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebelik kültürünün kaybolmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "4. Dünya Göçebe Oyunları"nın açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "Göçebelik kültürünün kaybolup gitmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Gündem

23.01.2024, 19:52

Dünya Etnospor Konfederasyonunca İznik’te düzenlenen “4. Dünya Göçebe Oyunları”nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satır başları:

Kastamonu'da köy yangını! Bir mahalle yok oldu: Çok sayıda kişi evsiz kaldı Kastamonu'da köy yangını! Bir mahalle yok oldu: Çok sayıda kişi... Haberi Görüntüle

ANKA-3 ile HÜRJET'ten bir ilk! Birlikte kol uçuşu yaptılar ANKA-3 ile HÜRJET'ten bir ilk! Birlikte kol uçuşu yaptılar Haberi Görüntüle

"EN KUVVETLİ ETKİLEŞİM GÖÇLERDİR"

Ülkemizi de etkileyen salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Şimdi 4'üncünü buram bura tarih kokan İznik'te başlatıyoruz. Göçebe derken insan kadar eski bir tarihten bahsediyoruz. Belirli bir coğrafyada sürekli veya mevsime göre yer değiştiren toplumlar da vardır. Bu süreçlerde kalkışan insan toplulukları birbirlerini etkilemiştir. Medya araçları, dünyayı küçük bir köy haline getirse de hala daha en kuvvetli etkileşim göçlerdir. İnsanlığın binlerce yılına damga vuran göçebelik kültürünün kaybolup gitmesine göz yumamayız.

Toros Dağları'nda dumanı tüten Yörük çadırını ifade ediyoruz, bu organizasyonu da insanlığın kadim mirasını gelecek kuşaklara bırakma konusunda önemli görüyorum. Bu oyunların düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. 

Bilirkişi inceledi! Hulusi Akar'dan 'ses kaydı' yalanına sert tepki:  Algılar olgular karşısında yok olur! Bilirkişi inceledi! Hulusi Akar'dan 'ses kaydı' yalanına sert tepki: Algılar... Haberi Görüntüle

Sosyal medyada meşhur olmuştu! Kabe'deki en küçük hacı adayı yaşamını yitirdi! Sosyal medyada meşhur olmuştu! Kabe'deki en küçük hacı adayı yaşamını... Haberi Görüntüle

OYUNLARA KATKI SÜRECEK

Bölgemizin dini ve etnik çatışmalarla kavrulduğu bir dönemde dayanışmayı esas alan bu oyunların özgün bir platform olduğuna inanıyorum. Bu müsabakaların İznik'te yapılmasından da memnuniyet duyuyorum. Geleneksel spor müsabakaları gençlerimizin bu alanlara ilgilerini artıracak.

Her yönüyle zengin, dinamik bir göçebe oyunlarına şahitlik edeceğiz. Özellikle çocuklara yönelik etkinlikleri önemli görüyorum. Çocuk obası adıyla kurulan alan, evlatlarımıza unutulmaz deneyimler yaşatacaktır. Yetenekli sanatçı ve zanaatkarlarımızın eserleri de sergilenecek. Burada yapılan her faaliyet, bir anlamda tarihi canlandırma misyonuyla hazırlanıyor. Oyunların, haklarımızı birbirine yaklaştıran ve diplomasi sağlayan yönünü de önemsiyoruz. 2 yılda bir yapılacak Göçebe Oyunları'na her türlü katkıyı yapmayı sürdüreceğiz. Bu duygularla bir kez daha hepinize "hoş geldiniz" diyorum ve bu etkinliğin düzenlemesine katkı gösteren herkese teşekkür ediyorum. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading